DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 0%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Tiryaki Agro’ya, Irak’taki Soya Kırım ve Mısır Depolama Yatırımı İçin 112.5 Milyon Dolar Kredi Desteği
  • Haberm
  • Ekonomi
  • Tiryaki Agro’ya, Irak’taki Soya Kırım ve Mısır Depolama Yatırımı İçin 112.5 Milyon Dolar Kredi Desteği

Tiryaki Agro’ya, Irak’taki Soya Kırım ve Mısır Depolama Yatırımı İçin 112.5 Milyon Dolar Kredi Desteği

ABONE OL
13 Aralık 2023 13:24
Tiryaki Agro’ya, Irak’taki Soya Kırım ve Mısır Depolama Yatırımı İçin 112.5 Milyon Dolar Kredi Desteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tiryaki Agro’ya, Irak’taki Soya Kırım ve Mısır Depolama

Yatırımı İçin 112.5 Milyon Dolar Kredi Desteği

 

Tiryaki Agro, Dubai’de konseyi iştiraki Manar FZCO aracılığı ile, Irak Umm-Qasr Limanı’ndaki soya kırım tesisi ve mısır depolama yatırımı için Dünya Bankası Kümesi üyesi International Finance Corporation (IFC) liderliğinde, Hollanda merkezli Dutch Entrepreneurial Development Bank (FMO) ve Fransa merkezli Proparco’nun iştirakiyle 112,5 milyon dolara kadar yatırım ve işletme sermayesi kredisi aldı. Krediye ait mukavele 12 Aralık 2023 tarihinde Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nde; IFC Orta Asya ve Türkiye’den Sorumlu İmalat, Tarım ve Hizmetler Bölge Sanayi Müdürü Lukas Casey ile Tiryaki Agro CEO’su Süleyman Tiryakioğlu’nun iştirakiyle düzenlenen merasimde imzalandı. Bu yatırım, Irak’a son yıllarda tarım alanında sağlanan en büyük dengeli finansman dayanağı olma özelliğini taşıyor.

 

Türkiye’nin başkan, dünyanın ise önde gelen tarım eserleri tedarik zinciri şirketi Tiryaki Agro, Dubai’de şurası iştiraki Manar FZCO aracılığı ile, Irak’ın Umm-Qasr Limanı’ndaki soya kırım tesisi ve mısır depolama yatırımı için 112.5 milyon dolara kadar yatırım ve işletme sermayesi kredisi aldı. Krediye ait kontrat 12 Aralık 2023 tarihinde Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nde; IFC Orta Asya ve Türkiye’den Sorumlu İmalat, Tarım ve Hizmetler Bölge Sanayi Müdürü Lukas Casey ile Tiryaki Agro CEO’su Süleyman Tiryakioğlu’nun iştirakiyle düzenlenen merasimde imzalandı. Dünya Bankası Kümesi üyesi International Finance Corporation (IFC) liderliğinde, Hollanda merkezli Dutch Entrepreneurial Development Bank (FMO) ve Fransa merkezli Proparco’nun iştirakiyle alınan kredi, Irak’a son yıllarda tarım alanında sağlanan en büyük dengeli finansman dayanağı olma özelliğini taşıyor. Tiryaki Agro’nun çoğunluğuna sahip olduğu Bağdat merkezli Sama-al Manar şirketi tarafından yapılan bu yatırım, kümenin Irak pazarındaki güçlü pozisyonunu pekiştirecek. Yanı sıra, projenin inşaatında ve tesislerin işletilmesinde yaklaşık 250 kişilik istihdam yaratılacak.

 

EK YATIRIMLAR YOLDA

Konuyla ilgili açıklama yapan Tiryaki Agro CEO’su Süleyman Tiryakioğlu, yaklaşık bir yıldır devam eden ve depo kısmı tamamlanarak hizmete giren yatırımın soya kırım tesisi etabının 2024 yılı başında üretime geçmesinin planlandığını söyledi. Tiryakioğlu ayrıyeten şu bilgileri verdi:

 

“Önemli bir hisseye sahip olduğumuz Irak yem pazarındaki gücümüzü artırmak için ülkenin güneyinde yer alan Umm-Qasr Limanı’ndaki yatırımımıza 2022 yılında başladık. Yalnızca Tiryaki Grubu’na hizmet veren münhasır rıhtıma yakın bir alanda, soya kırım tesisi ve mısır depoları inşa ediyoruz. Yatırımın bir modülü olan depolar tamamlandı, soya kırma operasyonu ise 2024 yılının birinci aylarında başlayacak. Aldığımız finansman takviyesi ile kurulacak olan bu agro-endüstriyel tesisimiz birinci etapta yılda 1 milyon ton soya küspesi ve 200 bin ton soya yağı üretecek. Günlük 3 bin ton kırım kapasitesine sahip olan soya tesisimizin, yılda 700 milyon doların üzerinde gelir yaratmasını ve bu gelirin yarısının ihracat ile elde edilmesini bekliyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde un, bakliyat, pirinç tesisi olmak üzere mevcut yatırımın üzerine 300 milyon dolarlık ek yatırım yapmayı planlıyoruz.”

 

Kredi dayanağı ile ilgili açıklama yapan IFC Orta Doğu, Orta Asya, Türkiye, Afganistan ve Pakistan’dan Sorumlu İmalat, Tarım ve Hizmetler Bölge Sanayi Lideri Ashruf Megahed de Tiryaki Agro ile olan iş birliklerinden duydukları memnuniyeti lisana getirdi. İmalat ve tarım işletmelerinin, istihdam yaratılmasını ve ekonomik büyümeyi teşvik eden kuruluşlar olduğuna dikkat çeken Megahed, “Bu yatırım, Irak’ın besin güvenliğinin artırılma ve ekonomik çeşitliliğin teşvik edilmesinde tesirli olmakla kalmayacak, ülkenin toplam ihracatına da kıymetli bir katkı sağlayacak” diye konuştu.

 

Tarım tedarik zincirinin üretimden depolamaya, işlemeden lojistiğe, ticaretten sonuncu tüketiciye ulaşan her halkasını en verimli formda yöneten Tiryaki Agro’nun; Türkiye, Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’da toplam 11 ülkede iştirakleri ile büyük kısmı Türkiye’de yer alan 25 üretim tesisi bulunuyor. Şirket, Irak’ta tamamlanacak yatırımın dışında, tarımda sürdürülebilirliği sağlayacak teknolojik ve bilişim odaklı projeler ile ziraî besin eserlerine katma bedel kazandıracak besin inovasyonu yatırımları yapmaya hazırlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.