DOLAR 32,1908 -0.12%
EURO 34,9556 0.01%
ALTIN 2.426,320,34
BITCOIN 0%
İstanbul
°

SABAHA KALAN SÜRE

İzmir Kahve Fuarı’na büyük ilgi Sektörün öncü isimleri İzmir Kahve Fuarı’nda
  • Haberm
  • Ekonomi
  • İzmir Kahve Fuarı’na büyük ilgi Sektörün öncü isimleri İzmir Kahve Fuarı’nda

İzmir Kahve Fuarı’na büyük ilgi Sektörün öncü isimleri İzmir Kahve Fuarı’nda

ABONE OL
4 Haziran 2023 14:12
İzmir Kahve Fuarı’na büyük ilgi Sektörün öncü isimleri İzmir Kahve Fuarı’nda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl birinci defa düzenlenen İzmir Kahve Fuarı, iştirakçi ve ziyaretçilerine konut sahipliği yaparken farklı söyleşi, kahve kavurma, demleme üzere workshop ve etkinlikleriyle de büyük ilgi görüyor. Dalın önde gelen isimlerinden Şerif Başaran ile Sam Çeviköz, fuarı ve Türkiye’de kahve dalının geldiği noktayı kıymetlendirdi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin konut sahipliğinde, İZFAŞ ve SNS Fuarcılık iş birliği ile fuarizmir’de düzenlenen İzmir Kahve Fuarı – Kahve, Kahve Ekipmanları ve Sarf Materyalleri Fuarı, yarattığı ticari hacmin yanı sıra “Demleme ve Tadım Sahnesi” ile “Roastery Sahnesi ve Uygulama Alanı”nda farklı söyleşi, kahve kavurma, demleme üzere etkinliklere de sahne oluyor. Ziyaretçilerden büyük ilgi gören söyleşi ve etkinliklerde konuşmacı olarak kesimin önde gelen isimleri yer alıyor. Kahve Fabrikası’nın kurucusu, eğitmen, birçok firmaya danışmanlık yapan, nitelikli kahve denilince Türkiye’de birinci akla gelen isimlerden olan Şerif Başaran, fuarda, kahveyi ve kahve kavurmanın püf noktalarını anlattı. Başaran, tarihten günümüze kahve kültürünün büyük ehemmiyete sahip olduğu Türkiye’nin bu daldaki durumunu kıymetlendirdi. 

Markalarımızla dünyada kelam sahibi olabiliriz

Şerif Başaran, “Türkiye’de bu kesimde dünyayla rekabet edebilecek ölçüde firmalarımız var. 70 – 80 yıllık kahve kavurma makinesi üreticilerimiz var. Avusturalya’da iken baktığımda en çok kullanılan kavurma makineleri ortasında Türk markaları vardı. Ayrıyeten ülkemizdeki Türk kahvesi makinesi üreticileri, espresso makineleri üreticileri de çok âlâ durumda. Makine alanına baktığımızda, dünyanın birinci 20 markası ortasına en az 4 – 5 marka ile girmişizdir. Öte yandan, çok nitelikli kahve kavurma firmalarımız da mevcut. Örneğin, yeşil çekirdeği alırken Almanya, İsviçre üzere ülkeler kahve vergisi olarak sıfır vergi alıyor, kavurup sattığınızda kilogram başına bir vergi geliyor. Ülkemizde de benzeri düzenlemeler olmalı. Gerekli düzenlemeler yapılırsa bölümümüz çok daha rekabetçi bir hale gelir ve Türkiye’de gelecekte tüm dünyaya kavrulmuş kahve satan markalarımız olabilir. İhracat konusunda çok düzgün bir formda öbür ülkelerle yarışabiliriz, ön plana çıkabiliriz” dedi.

Trendi yakalamak, yenilik yapmak gerekiyor

Kahvede yaşanan ihtilalin ülkemizdeki makine üretiminde de yaşanması gerektiğini tabir eden Başaran, “Dededen kalan klasik üretim usullerinin yenilikçi inovatif yaklaşımlarla çağın ve teknolojinin getirdiği gerekliklere nazaran şekillenip değişmesi gerekiyor. İnovatif değişimleri getiren jenerasyonlar ve markaları, yurtdışında da başarılı olarak görmeye başlarız. Trendi yakalamak, yenilik yapmak gerekiyor. Aksi takdirde iç pazardan çıkamayız, hedefimiz yurtdışına açılmak olmalı. Kahvede nasıl üçüncü jenerasyon varsa üreticilerde de 3 jenerasyon bu ihtilali yapmalı” diye konuştu. 

Son yılda memleketler arası kahve zinciri markalarının Türkiye’ye girmesi ve mahallî markaların artması ile birlikte Türkiye’de kahveye olan merakın her geçen gün arttığını söyleyen Başaran, “Kahve, kafein gereksinimi için içilmesinin yanı sıra artık zevk için de içilmeye başlandı. Toplumsallaşma trendleri de lokal ve milletlerarası markaların artmasıyla kahve içilen yerlere, kafelere döndü. Kafeler; ders çalışılabilen, oturup arkadaşlarla buluşulan, sosyalleşilen yerler oldu. Beşerler birbirlerinin meskenine misafirliğe gitmek yerine kafelerde buluşur hale geldi. Meskenden sonra bir buluşma noktası oldu” dedi. 

İzmir pozisyon itibariyle fuar için çok uygun

Fuarı da kıymetlendiren Şerif Başaran, İzmir’in bölge itibariyle 100 yılı aşkın müddettir kahve ticaretine ve kahve kavurma makinesi üreticilerine konut sahipliği yaptığını hatırlatarak,  “Fuarda, tertipler, workshoplar ve müsabakalar ziyaretçilere kahveyi sevdirmek için değerli. Lakin değerli olan ve unutulmaması gereken kısım B2B kısmı. Buraya gelen profesyoneller, makineden yeşil çekirdeğe, danışmanlıktan süte, şuruba, pasta ve mobilyaya kadar yan kesimleriyle birlikte tüm bileşenlerin hepsine ulaşabiliyor. Kahve fuarlarının ticari hacmi artırmak hedefiyle çok büyük getirisi var. İzmir; lokasyon, lojistik, konaklama, fuarın pozisyonu açısından çok avantajlı ve bir hub oluşturabilir. Çok hoş ve büyük bir fuar alanı var. İleriye dönük olarak baktığımızda ise çok daha büyük hacimlerde, müsabakaların da düzenlendiği uygun bir fuar olmasını bekliyorum” halinde konuştu.  

İzmir’e çok yakışan bir fuar olmuş

Demleme ve Tadım Sahnesi’nde kahvenin hayatımıza olan tesirleri bahisli söyleşiye katılan bölümün tanınan isimlerinden Coffee HQ Kurucu Ortağı Sam Çeviköz, izleyenlerden büyük ilgi gördü. Avustralya’da yaşayan ve 11 yıl evvel Türkiye’ye dönen Sam Çeviköz, “Dünyaya kahveyi götüren biziz. Baktığımızda dünyada birinci kafe Türkiye’de İstanbul Galata’da açılmış. 1950’lere kadar da Türkiye’de çaydan evvel kahve tüketimi vardı. Son yıllarda Türk kahvesi dünyada da büyümeye başladı. Türk kahvesi ülkemizde ekseriyetle ekonomik olduğu için Brezilya’nın bir bölgesinden gelen kahve çekirdekleri ile yapılıyor. Fakat Türk kahvesini yalnızca bir çekirdekten değil nitelikli kahvelerle de yapabilirsiniz, her çekirdekten yapılabilir” dedi.  

Ziyaretçilere kahvenin seçiminden kavrulmasına, demleme formüllerinden uygun içim derecelerine kadar birçok hususta bilgiler veren Sam Çeviköz, fuarı da kıymetlendirerek, “İzmir’e çok yakışan bir fuar olmuş. Birinci defa düzenlenmesine karşın başarılı ve ilgi çok ağır. Ben inanıyorum ki önümüzdeki yıl çok daha hoş olacaktır. Türkiye’nin kahve konusundaki potansiyeli çok yüksek ve giderek de büyüyen, ilgi gören bir kesim. Bu mevzuda kendini çok geliştirmiş yurt dışındaki kahvecilerden daha güzel kahveciler ülkemizde mevcut. Bu fuarda da o insanları ortamızda görüyoruz. Bu çok yeterli bir şey fuar ismine. Söyleşime de ağır ilgi vardı, sahiden bilgililer ve birçok soru yönelttiler. Önümüzdeki yıl da burada olmayı istiyorum” diye konuştu.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.