DOLAR 32,2989 -0.06%
EURO 35,1928 0.61%
ALTIN 2.401,83-0,53
BITCOIN 2184540-0.12505%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

2024 Büyüme Beklentisi Minimum Yüzde 7.5

2024 Büyüme Beklentisi Minimum Yüzde 7.5

ABONE OL
12 Aralık 2023 13:00
2024 Büyüme Beklentisi Minimum Yüzde 7.5
0

BEĞENDİM

ABONE OL
2024 Büyüme Beklentisi En az Yüzde 7.5

 

E-ticaret dalı, kasım ayı indirimleriyle 500 milyon sipariş ve yaklaşık 300 milyar lira ciroya ulaşarak tarihinin rekorunu kırdı. Kesimin bu yıl taşıdığı paket sayısının 1.3 milyara çıkacağını belirten Hız Kargo Genel Müdürü Cem Oğuz, dalın 2024 yılında en az yüzde 7.5 oranında büyüyeceğini söz etti. Trendyol ile Azerbaycan operasyonuna başladıklarını, sonraki gayelerinin Türki Cumhuriyetler ve MENA bölgesi olduğunu kaydeden Cem Oğuz, 5 yıl içerisinde pazar başkanı olmayı hedeflediklerine dikkat çekti. 

Perakende bölümünün en hareketli periyotlarından biri olan kasım ayında, e-ticaret bölümü 500 milyon sipariş ve 300 milyar lirayı bulan ciroyla tarihinin rekorunu kırdı. E-ticaretteki hareketlilik kargo dalına de yansırken, kesimin bu yıl taşıdığı paket sayısının 1,3 milyara ulaşacağı öngörüldü. Sürat Kargo Genel Müdürü Cem Oğuz, düzenlenen indirim kampanyalarıyla kasım ayında bir evvelki aya kıyasla e-ticaretteki süreç hacminde iki kata yakın artış olduğunu belirtti.  Cem Oğuz, “Sürat Kargo olarak işimizin yüzde 80’ini e-ticaret oluşturuyor. Biz kasımda 9,6 milyon gönderi taşıdık, neredeyse her hanenin kapısını çaldık” dedi.

2024 Büyüme Beklentisi Asgarî Yüzde 7.5

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) datalarına nazaran; Türkiye’deki 40 kargo şirketi 2019 yılında 624 milyon koli-gönderi taşıdı. Bu sayı, 2022 yılında 1 milyar 145 milyona ulaşarak, 3 yılda yaklaşık yüzde 84 arttı. 40 şirketin kargo geliri 2019 yılında 6,5 milyar lirayken 2022’de 28,9 milyar liraya ulaştı. Bu dataları değerlendiren Cem Oğuz, iktisatta yavaşlama öngörüldüğü periyotta bile e-ticarette büyümenin devam etmesini beklediklerini söyledi. Oğuz“İkame eserlerle sepet meblağları azalabilir ancak alışveriş devam eder. Bölümde bu yıla emsal bir artış öngörüyoruz. Yani asgarî yüzde 7,5 büyüme olur” dedi. 2016’ya kadar bölümün önceliğinin e-ticaret olmadığını, pazarın e-ticarete yönelmesinin akabinde dalın de bu alana ahenk sağladığını anlatan Oğuz, “Şube ve kurye sayısı arttı, bölümün hacmi de arttı. Biz Hız Kargo olarak Covid devrinde yüzde 25-30 büyüdük. Yılda yüzde 7,5 büyümeye devam ediyoruz. Dalda üçüncü büyük şirketiz” diye konuştu.

Pazarın büyümesinin akabinde tüketicilerin, alternatif teslimat noktası olarak gönderilerini esnafa yönlendirme uygulamasını da süratle benimsediğini belirten Cem Oğuz, esnafa her teslimat için 3 TL ödediklerini belirterek şunları söyledi: “Esnafın bu uygulamaya ilgisi giderek artıyor. Bu yolla teslim noktalarında da bir trafik oluşuyor. Bir de ticari kuryeler var. Gönderilerimizin yüzde 23’ü ticari kuryelerimizle tüketiciye ulaşıyor diyebiliriz.”

“Kadın Futbolunu desteklemeye devam edeceğiz”

Cem Oğuz, futbolda tüm bayan ulusal gruplarına iki yıllığına sponsor olduklarını lakin bu dayanağı daha uzun müddet devam ettirmek istediklerini söyledi. Oğuz, “Kadın futbolunu bilhassa seçtik. Voleybolun bize muhtaçlığı yok lakin futbolun var. Bayanlar için antrenör olmak isteyenlere yönelik bir takviye programını da düşünüyoruz. Futbolcu kızlarımızı da voleybolcular üzere görünür kılmak, öykülerini anlatmak için takviye olacağız. Bayan ekibini seçtik zira bu mevzuda müspet ayrımcılık uyguluyoruz. Şirket idaresinde de bunu prensip edindik. Genel müdürlük yöneticilerimizin yüzde 70’i bayan. Bu yaklaşımımızı mavi yakada da sürdürüyoruz. 26 aktarma merkezimiz var ve gün gelecek tamamının yöneticileri bayan olacak” diye konuştu

Hedef Pazar Liderliği

Bu yıl 1000 kişilik yeni istihdam yarattıklarını ve 500 milyonluk da yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Cem Oğuz, önümüzdeki yıl 500 kişilik artış planladıklarını ve teknolojik yatırımlara da devam edeceklerini söyledi. Cem Oğuz, şöyle devam etti: “2024 yılında elektrikli araç yatırımlarımıza sürat vereceğiz. Şu anda 50 araç alımı için Çinli bir firmaya sipariş verdik. Bu sayıyı 100’e çıkaracağız. Bu husustaki bir öteki projemiz de elektrikli araç şarj istasyonları. Fizibilitesini yaptığımız 50 şubemizin önüne süratli şarj (DC) istasyonu kuracağız. Burada kendi araçlarımızı şarj edeceğiz. Ayrıyeten müşterilerimiz ve etraftakiler de elektrikli araçlarını şarj edebilecekler.” Trendyol ile Azerbaycan operasyonuna başladıklarını, sonraki gayelerinin Türki Cumhuriyetler ve MENA bölgesi olduğunu söyleyen Oğuz, “Müşteri algısını ve memnuniyetin artırmak istiyoruz. Beş yıl içerisinde pazar hissemizi artırıp önder olmayı hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.