DOLAR 32,2116 0.01%
EURO 34,9960 -0.05%
ALTIN 2.508,780,34
BITCOIN 21709780.53814%
İstanbul
19°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

ThorAtom 2030’a Kadar Toryumla Çalışan Milli Reaktörü Çalıştıracak
  • Haberm
  • Ekonomi
  • ThorAtom 2030’a Kadar Toryumla Çalışan Milli Reaktörü Çalıştıracak

ThorAtom 2030’a Kadar Toryumla Çalışan Milli Reaktörü Çalıştıracak

ABONE OL
26 Haziran 2023 17:36
ThorAtom 2030’a Kadar Toryumla Çalışan Milli Reaktörü Çalıştıracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni jenerasyon nükleer reaktörler geliştirmek ve üretmek maksadıyla bir FİGES Kümesi şirketi olarak kurulan “ThorAtom Nükleer Teknolojiler AŞ” birinci kere Nükleer Santraller Fuarı ve Tepesi – NPPES’te tanıtıldı. ThorAtom, 2030 yılına kadar Toryum Ergimiş Tuz Reaktörü geliştirmeyi, üretmeyi ve ticarileştirmeyi hedefliyor

Türkiye’nin öncü mühendislik firması FİGES Kümesi, 2016 yılında başlattığı nükleer teknoloji alanındaki çalışmalarında gayelerini, yeni kurduğu ThorAtom isimli şirketiyle büyütüyor. Altı yılda konsept çalışmalarını tamamlayan FİGES, bu çalışmalarını yeni kurduğu ThorAtom Nükleer Teknolojiler AŞ bünyesinde devam ettirerek 2030 yılına kadar toryumla çalışan ergimiş tuz nükleer reaktörü üretmeyi amaçlıyor. Türkiye’nin nükleer teknoloji alanında ihracatçı bir kimlik kazanmasını da hedefleyen ThorAtom’un öncelikli maksat pazarları Afrika’daki dost ülkeler olacak.

 

Boyutları yaklaşık dizel jeneratör büyüklüğünde olacak

FİGES İdare Heyeti Lideri Dr. Tarık Öğüt, toryum kaynaklı reaktörler konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirterek şunları söyledi: “Türkiye, toryum kaynakları açısından dünyada değerli bir potansiyele sahip. 700-800 santigrat derecede ergimiş toryum tuzları ile çalışan yeni jenerasyon reaktörler, muhtaçlığa nazaran ölçeklendirilebiliyor. Boyutları yaklaşık olarak, binalarımıza elektrik kesintilerinde güç sağlayan dizel jeneratörler büyüklüğünde olacak bu reaktörlerin yüksek seviyede pasif güvenliğe sahip olduklarını ve ısı yahut elektrik gücüne muhtaçlık duyulan her yere kurulabileceğini belirtmek lazım. Konutların ısıtılmasında kullanılabileceği üzere OSB’lere ısı ve elektrik gücü temini de sağlanabilecek. Suram ve bakım maliyetleri de epeyce düşük olan bu yeni nükleer teknoloji ile üretilecek elektrik gücünün bir kWh maliyetinin 2 Cent/USD olması bekleniyor. Toryum kaynaklı nükleer reaktörlerin pasif güvenliğe sahip olmaları nedeniyle bu reaktörleri yüksek derecede inançlı ve kaza riski neredeyse sıfır seviyesinde olarak düşünebiliriz. ThorAtom bünyesinde, ülkemizin büyük bir zenginliği olan toryumu kullanan ve karbon ayak izi neredeyse sıfır olan bu yeni jenerasyon nükleer güç teknolojisini milletimizin refahına 2030 yılına kadar sunmayı hedefliyoruz.”

 

Hedefimiz ülkemizi nükleer teknoloji üreten bir ülke seviyesine çıkarmak

Öğüt kelamlarına şöyle devam etti: “2017 yılında Horizon 2020-EURATOM tarafından desteklenen SAMOFAR projesinde 3000 MW termal gücündeki yeni kuşak nükleer reaktörün ısı değiştiricilerini muvaffakiyetle tamamladıktan sonra FİGES bünyesinde yeni jenerasyon ulusal toryum reaktörümüzü geliştirmek için nükleer kümemize yeni nükleer mühendisler dahil ettik. Hedefimiz, TÜBİTAK, TENMAK üzere araştırma kurumlarımız ve ilgili üniversitelerimiz ile de iş birliği yaparak ülkemizi, nükleer teknoloji üreten bir ülke seviyesine çıkarmak. Bu noktada devletimizin maddi ve manevi dayanağını güçlü olarak gerimizde hissetmek istiyoruz.”

 

NPPES ASO ve NSD tarafından düzenleniyor

Türkiye’nin birinci ve tek nükleer güç aktifliği 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Nükleer Santraller Tepesi – NPPES, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın takviyeleriyle Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından 21-22 Haziran 2023 tarihlerinde düzenlendi. Dünyanın sayılı nükleer güç etkinliklerinden biri kabul edilen NPPES, bu yıl Yeni Nükleer İzleme Enstitüsü (New Nuclear Watch Institute – NNWI) ile Rusya’nın Nükleer Sanayii İnşaat Kompleksi Kuruluşları Derneği (Association of Organizations of the Construction Complex of the Nuclear Industry – ACCNI) tarafından resmi olarak  desteklendi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.