Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Selçuklu Belediyesi tarımsal üretime katkı sağlamaya devam ediyor

Selçuklu Belediyesi tarımsal üretime katkı sağlamaya devam ediyor

admin admin -
71 0

Selçuklu Belediyesi’nin dış mahallelerde kırsal kalkınma ve bölgesel üretimi güçlendirmek için çiftçilere takviye amacıyla  sunduğu çalışmalardan olan “Patates Ekim ve Söküm Aracı Desteği” çiftçilerin yüzünü güldürdü.  

Selçuklu Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından Başarakavak Mahallesi merkez olmak üzere koordine edilen; Ulumuhsine, Küçükmuhsine, Akpınar, Selahattin, Tepekent ve Yükselen mahallelerinde de kiralama imkanı ile toplamda 100 dekar alanda üretilen patateslerin hasadı yapıldı. İş yükünün azalması ve üretimin artmasını hedefleyen takviye projesi çiftçilere büyük kolaylık sağlıyor.

Selçuklu Belediyesi tarafından alınan ve Başarakavak Mahallesi belediye ek binasında kiralama faaliyetleri yürütülen patates ekim ve söküm makineleri 60 beygir gücünde traktörlerin de rahatlıkla uygulayabileceği saatte 3 dekar alanda ekim ve söküm yapabiliyor. Böylece makineler tüm çiftçiler tarafından rahatlıkla kullanılabilme imkanına sahip.    

Başkan Pekyatırmacı: “ Dış mahallelerimizde üretim ve istihdamı arttırmayı amaçlıyoruz”

Tarım ve istihdamın Türkiye’nin geleceğinde çok kıymetli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı : “Dış mahallelerimizde düşen ziraî üretim ve istihdamın teşvik edilmesi noktasında belediye olarak Kırsal Hizmetler Müdürlüğümüz aracılığıyla   çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hayvancılık ve tarım başta olmak üzere öbür alanlarda yapılan üretimler, eser çeşitliliği ve bunlarla ilgili istihdam imkanlarının artırılması ve mevcut üretilen eserler ve bunların geliştirilmesiyle ilgili gayelerimizi kurmuş olduğumuz müdürlük ile somut bir hale getirdik. Hem eser çeşitliliğini arttırmak hem üretim imkanlarını genişletmek hem de üretilen eserlerin daha güzel koşullarda ekonomik bir paha kazanabilmesi için yapılabilecekler hakkında çalışma yürütürken sunabileceğimiz imkanlarımızı mahalle sakinlerimizle paylaşıyoruz.  Başarakavak Mahallemizdeki belediye ek hizmet binasına teslim ettiğimiz Patates Ekim ve Söküm araçlarımızı çiftçilerimiz rahatlıkla kiralayarak üretimlerini yapıyorlar.  Çiftçilerimiz ekim ve söküm devri farklı olmak üzere her iki aracımızdan da düşük maliyetle yararlanıyorlar ve böylece dış mahallelerimizde üretime katkı sağlarken hem eser çeşitliliği katkı sağlamış olacağız hem de gençlerimizin daha fazla kendi bölgelerinde ikamet edebilmeleri için onlara imkan tanımış olacağız.  Bu çalışmalarımız kapsamında Selçuklu’da kırsal kalkınmanın arttırılmasına yönelik takviyeleri daha da arttıracağız” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Eşarj, Türkiye'nin En Hızlı Şarj İstasyonunu Kurdu

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar