Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Karşıyaka’nın ‘Kumru’su 19 bin kullanıcıya ulaştı

Karşıyaka’nın ‘Kumru’su 19 bin kullanıcıya ulaştı

admin admin -
169 0

Tugay, “Karbon ayak izimizi azaltıyor, Karşıyaka’mızda trafik yükünü hafifletiyoruz”

Karşıyaka Belediyesi’nin kent içi ulaşımı rahatlatmak ve karbon salınımı azaltmak için hizmete sunduğu elektrikli scooter Kumru, 18 ayda 19 bin faal kullanıcıya ulaştı. 

Akıllı telefonlara indirilen uygulama aracılığıyla kullanılan Kumru, kısa aralıklı ulaşımda hem pratik hem de çevreci bir alternatif sunuyor. 

İklim krizine karşı çabayı yurttaşların iştirakiyle gerçekleştirdiklerini belirten Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Kumru, Karşıyakalılar tarafından kısa müddette kabul gördü. Böylelikle karbon ayak izimizi bir nebze daha azaltıyor, Karşıyaka’mızda trafik yükünü hafifletiyoruz. Maksadımız daha sürdürülebilir bir dünyada yaşamak” dedi. 

Karşıyaka Belediyesi’nin ulaşım için tabiata salınan karbon ölçüsünü, araç trafiğini azaltmak ve sürdürülebilir ulaşımı teşvik etmek gayesiyle hizmete aldığı Kumru, Karşıyakalılar tarafından ilgiyle kullanılıyor. 18 ay evvel hizmete alınan Kumru, 19 bin faal kullanıcıya ulaştı. Günün her saatinde kullanılan, ekseriyetle mesken ile toplu ulaşım durakları ortasındaki uzaklık için tercih edilen Kumru’yu kiralamak isteyen vatandaşların akıllı telefonlarına tıpkı isimli uygulamayı yüklemesi ve kullanıcı profili oluşturması gerekiyor. Sonrasında elektrikli scooter üzerinde bulunan karekod cep telefonu kamerası ile okutularak sürüş başlatılıyor. Sürüş tamamlandıktan sonra uygulamada belirlenen hudutlar içine araç ve yaya trafiğini aksatmayacak biçimde park edilebiliyor. Park edildikten sonra da karekodun okutularak sürüşün sonlandırılması gerekiyor.

 

İSTASYONA BIRAK, İNDİRİMİ KAP

Kumru kiralayan vatandaşlar rastgele bir açılış fiyatı ödemiyor, kullanım sonunda ödenecek meblağ ise dakikası 2 lira 25 kuruş olacak biçimde hesaplanarak belirleniyor. Şayet kullanıcılar Kumru’yu ilçe genelinde bulunan 6 park istasyonundan birine park ederse yüzde 20 teşvik indirimi uygulanıyor. İstasyonlar ile manzara kirliliğinin önüne geçmeyi ve yaya yollarındaki işgallerin önlenmesi amaçlanıyor. İstasyonların bulunduğu lokasyonlar ise şu halde: Karşıyaka Belediyesi, Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu, Tersane Kafe, Karşıyaka Belediyesi Üniversal Çocuk Merkezi, Kent Balık Restoran ve Denizkent Restoran.

İlginizi Çekebilir;  Honor eğlence tabletinin 4 kriterini belirledi

 

KESİNTİSİZ DESTEK

500 wattlık motor gücüne sahip scooterlar 55 kilometrelik menzil sunuyor. Bataryadaki gücün azalması halinde ilgili bireylerce batarya yenisi ile değiştiriliyor. Kumru tıpkı vakitte davet merkezi ve alanda 7/24 aslına nazaran hizmet veriyor. Kullanım esnasında sorun yaşayan ve yardıma muhtaçlık duyan vatandaşlar, uygulama aracılığıyla dayanak alabiliyor.

 

ORTAK MAKSADIMIZ DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR DÜNYA

Türkiye’de ilçe belediyeleri ortasında bir birincisi gerçekleştirdiklerini hatırlatan Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Karşıyaka’mızda iklim krizine karşı uygulamalarımızı yurttaşların iştiraki ve takviyesiyle yürütüyoruz. Bilhassa karbon salınımını azaltma noktasında hayli dayanak görüyoruz. Karşıyaka’da kent içi ulaşımda bisiklet çok tercih edilen bir araç. Kimi durumlarda kısa uzaklıkta süratli bir ulaşım gerekebiliyor. Kumru tam da bu noktada hem çevreci hem kullanıcı dostu hem de pratik bir tahlil olarak beklentiyi karşılıyor. Karşıyakalılar tarafından kısa müddette kabul gördü. Böylelikle karbon ayak izimizi bir nebze daha azaltıyor, Karşıyaka’mızda trafik yükünü hafifletiyoruz. Belediyemize özel üretilen Kumrunun yazılımını da gelen talepler doğrultusunda daima şimdiki tutarak kullanıcı dostu bir uygulama sunmak için çalışıyoruz. Ayrıyeten plastik modülleri da kendi bünyemizde üreterek artı paha sağlıyoruz. Bu istikametiyle de Kumru da tam bir Karşıyakalı. Tıpkı vakitte imzaladığımız protokol ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Yerleşkesi’nde de Kumrular akademisyenlere ve öğrencilere hizmet veriyor. Ortak amacımız daha sürdürülebilir bir dünyada yaşamak” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar