DOLAR 32,6212 0.27%
EURO 34,8067 0.33%
ALTIN 2.419,41-0,54
BITCOIN 21627670.91769%
İstanbul
17°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Yönetmelik Değişikliği, Tasarruf Finansman Sektörünün Dönüm Noktası Oldu
  • Haberm
  • Ekonomi
  • Yönetmelik Değişikliği, Tasarruf Finansman Sektörünün Dönüm Noktası Oldu

Yönetmelik Değişikliği, Tasarruf Finansman Sektörünün Dönüm Noktası Oldu

ABONE OL
16 Ocak 2024 12:00
Yönetmelik Değişikliği, Tasarruf Finansman Sektörünün Dönüm Noktası Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Finansal Kurumlar Birliği Tasarruf Finansman Şirketleri Kesim Konseyi Lideri Eyüp Akbal, Resmî Gazete yayımlanarak 29 Aralık 2023 tarihi prestijiyle yürürlüğe giren Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Asılları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili açıklamalarda bulundu. Eyüp Akbal, mevzuat değişikliğini tasarruf finansman kesiminin sürdürülebilir büyümesinde değerli bir dönüm noktası olarak kıymetlendirdi.

Finansal Kurumlar Birliği Tasarruf Finansman Şirketleri Kesim Heyeti Lideri Eyüp Akbal, tasarruf finansman dalının 2023 yılını ve yılın son günlerinde yürürlüğe giren Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Asılları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Eyüp Akbal, “Tasarruf finansman dalı olarak 2022 yılında Finansal Kurumlar Birliği bünyesine dâhil olmamızın çabucak ardından bu alanda faaliyet gösteren altı şirketimizle birlikte bu çatı altında birçok çalışma gerçekleştirip hazırladığımız teklifleri yetkili mercilerle paylaştık. Kesimimizin daha uygun bir noktaya gelmesi için atılması gereken adımlar ve iyileştirmeler ile ilgili, çok daha fazla kişinin mesken, araç ve çatılı iş yeri sahibi olmasına kolaylık sağlayabilmek ismine pek çok görüşmeler gerçekleştirdik. Bunun geri dönüşlerini geçen ay yayımlanan yönetmelik değişikliğinde gördük.” dedi. 

Yönetmelik Değişikliği ile Tasarruf Finansman Şirketleri Süratli Bir Büyüme Sürecine Girecek 

Tasarruf finansman bölümüne dair sayısal bilgileri de paylaşan Akbal, “Tasarruf finansman kesiminde bugün 420’ye yakın şube, 4 bin 200’ün üzerinde çalışan ve 370 bin müşteri bulunuyor. Aralık 2022 prestijiyle 14,3 milyar TL etkin büyüklüğü olan kesimin Kasım 2023’te etkin büyüklüğü 24 milyara ulaşmış durumda. Öteki yandan toplam kontrat meblağı Aralık 2022 periyoduna nazaran yüzde 96 oranında büyüyerek 154 milyar TL hacme ulaştı. Mevzuat değişikliğinin de tasarruf finansman kesiminin sürdürülebilir büyümesinde kıymetli bir dönüm noktası olduğu kanaatindeyim. Yapılan değişiklikler ile birlikte dalda faaliyet gösteren altı şirketin süratli bir büyüme sürecine gireceğini öngörüyorum. Öbür yandan kesimimizin bilinirliğinin artmasını ve yeni müşterilerin sisteme dâhil olmasını bekliyorum. Hasebiyle, yüz binlerce kişinin faiz ve kredi maliyetine katlanmadan kendi ödeme gücüne nazaran taksit meblağını belirlediği bir ödeme planıyla konut, araç ve çatılı iş yeri sahibi olmasının önü açılmış oldu. Ayrıyeten yönetmelik değişikliği; tasarruf sahiplerinin birikimlerinin artması, istihdam oranlarının yükselmesi ve yastık altı birikimlerin ülke iktisadına kazandırılması konusunda kıymetli bir rol oynayacaktır.” sözlerini kullandı. 

İlginizi Çekebilir;  Aksigorta'dan 'Bambaşka Sigortacılık Akademisi' ile Sektörün Gelişimine Katma Değer

Sözleşme Tavan Fiyatındaki Değişiklik Kritik Kıymete Sahip

Bugünkü ekonomik konjonktürdeki enflasyonist ortamı göz önünde bulundurduğumuzda tasarrufun kıymetinin bir sefer daha ortaya çıktığına dikkati çeken Akbal, “Sözleşme tavan fiyatındaki artış, şahısların daha fazla tasarruf yapmasına imkân sağlarken öbür yandan uzun yıllardır, faaliyet gösterdiğimiz kesimin amaç kitlesini de genişletti. Yeni düzenlemeyle genel olarak mesken ve araç sahibi olmak isteyen herkes, artık bizi tercih edebilir noktaya geldi. Bunun gerçekleşmesi için kontrat tavan fiyatındaki değişiklik kritik bir kıymete sahipti. Mukavele tavan fiyatındaki artış, konut için 7,2 milyon TL’ye ve araç için ise 2.8 milyon TL’ye yükseltilerek dalımıza rahat bir nefes aldırırken müşterilerimizin ve vatandaşlarımızın da taleplerine daha uygun yanıt verilmesini sağlayacak.” halinde konuştu. 

Tahsisat Uygulamasının Standartizasyonu, Sistemin Anlaşılabilirliğine Kolaylık Sağladı 

“Tasarruf finansman şirketlerinin tahsisat süreçleri, şirketlerin inisiyatifinden bağımsız hâle getirilerek standartlaştırıldı.” diyen Akbal, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yönetmelikle mukavelede öngörülen tahsisat tarihinden itibaren 1 ay içerisinde tahsisat yapma yükümlülüğü getirildi. Kesimdeki tahsisat uygulamasının standart hâle getirilmesi, tasarruf sahipleri nezdinde de sistemin anlaşılabilirliği ve müşteri memnuniyeti ismine kıymetli bir adım oldu. Öteki yandan dikkat çekmek istediğim bir konu da dijitalleşme olacak. Finans kesiminde sıkça kullanılan uzaktan irtibat araçlarının tasarruf finansman dalındaki kullanımının genişletilmesine yönelik yapılan değişiklik de bizleri mutlu etti. Bilindiği üzere dijitalleşme, sürekliliği olan ve yaşayan bir süreç… Bizler de teknolojinin gelişimine süratle karşılık verebilecek refleksleri geliştiriyoruz.”

Ürün çeşitliliği ve kâr dağıtımı konusunda da adım beklediklerini vurgulayan Akbal, kelamlarına, “Önümüzdeki devirde eser çeşitliliğin artırılması ve kâr dağıtımı konusunda atılmasını beklediğimiz adımların da atılması durumunda dalımıza yeni oyuncuların dâhil olabileceği ve tasarruf finansman bölümünün sürdürülebilirliğine katkı sağlayacağı kanaatindeyim.” sözleriyle son verdi. 

İlginizi Çekebilir;  Maden sektörü; maden, jeoloji, jeofizik ve cevher hazırlama mühendisliklerini seçen başarılı gençlere asgari ücret tutarında burs veriyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.