Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Vakıf Katılım ve MÜSİAD Karz-ı Hasen için iş birliği yaptı

Vakıf Katılım ve MÜSİAD Karz-ı Hasen için iş birliği yaptı

admin admin -
169 0

Vakıf İştirak ve MÜSİAD, Karz-ı Hasen Projesi kapsamında mutabakat sağlayarak protokol imzaladılar. Vakıf İştirak Genel Müdürü Osman Çelik, “Bir geleneği yaşatmaktan memnunluk duyuyoruz. Vade farksız ve kurulsuz kullandırılacak olan Karz-ı Hasen finansmanları kapsamında zelzele bölgesindeki muhtaçlık sahibi MÜSİAD üyelerine öncelik tanıyacağız” dedi.

Katılım finans kesiminde referans kurum olma vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Vakıf İştirak, MÜSİAD ile Karz-ı Hasen Projesi çerçevesinde mutabakat sağlayarak, protokol imzaladı. İş birliği imza programı, MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı, MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı Lideri Muhammet Ali Özeken, MÜSİAD İdare Heyeti Üyeleri, Vakıf İştirak İdare Konseyi Lideri Öztürk Oran ve Vakıf İştirak Genel Müdürü Osman Çelik’in katılımıyla MÜSİAD Genel Merkezi’nde gerçekleşti.

Vakıf İştirak Genel Müdürü Osman Çelik, imza merasiminde yaptığı açıklamada “Vakıf medeniyeti ve vakıf kültürü anlayışını benimseyerek; toplumsal istikrarın temellerinden biri olan vakıfların korunmasına ve gelirlerinin artırılmasına yönelik projelere öncelik veriyoruz. Kadim Anadolu geleneği olan Karz-ı Hasen’in uygulanmasını bu kapsamda kıymetlendiriyoruz. Karz-ı Hasen projesi için MÜSİAD’la iş birliği yapmaktan çok memnunuz. Esaslı bir geleneği sürdürmenin yanı sıra, kısa vadeli kaynağa muhtaçlık duyan MÜSİAD Sandık Üyelerine Karz-ı Hasen kullandırılmasını amaçlıyoruz. Proje kapsamında birinci kademede sarsıntıdan ziyan gören üyelere öncelik tanınacağını da belirtmek isterim. Vade farksız ve kurulsuz kullandıracağımız bu finansman modeli, aslında Vakıf İştirak için bir toplumsal sorumluluk projesidir. MÜSİAD’ın birinci kere bir finans kuruluşuyla bu kapsamda iş birliği yapması ve bunun için de Vakıf Katılım’ı tercih etmesi bize gösterilen bir teveccühtür. İş birliğimiz hayırlara vesile olsun” dedi.

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı da “Afet bölgesinde sarsıntıdan etkilenen vatandaşlarımıza yönelik kapsamlı çalışmalarımızın yanında, bölgedeki iş ve ticaret hayatının ayağa kaldırılması için MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı ile bölgedeki üyelerimize sermaye takviyesi sağlıyoruz. Bununla birlikte üyelerimizden alınan mecburî aidatları da Karz-ı Hasen anlayışıyla bu sandığa aktararak, böylesi felaketlerde ve gereksinim halinde kurulsuz yahut hibe olarak afetten etkilenen ve ziyan gören üyelerimizin kullanımına sunuyor, öz kaynaklarını destekliyoruz. Bu vesileyle iş dünyamızı kadim geleneklerimiz ve yardımlaşma kültürümüzden gelen Karz-ı Hasen uygulamasını ve anlayışını desteklemeye ve yaygınlaştırmaya davet etmiştik. Vakıf İştirak ile gerçekleştirilen bu protokol ile Karz-ı Hasen çalışmalarımızı genişletiyoruz. Gün, bir ve bir arada olma günüdür. Yaralarımızı birlikte saracak, birlikte ayağa kalkacağız. Bu örnek uygulamaya verdikleri takviye için Vakıf İştirak üst idaresine teşekkür ediyor, kelam konusu uygulamanın başka STK’lara ve İştirak Banklarına da örnek olmasını ve yaygınlaşmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Dündar projelerini anlattı iş adamları hayran kaldı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar