Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Uluslararası ticaretteki gelişmeler, küresel ekonomik değişimler lojistik sektörünü nasıl etkiliyor?

Uluslararası ticaretteki gelişmeler, küresel ekonomik değişimler lojistik sektörünü nasıl etkiliyor?

admin admin -
160 0

Lojistik bölümü, global ticaretin en değerli destekleyicilerinden biri olarak görülüyor. Son yıllarda dünya iktisadında yaşanan değişimler ve memleketler arası ticaretteki gelişmeler, lojistik bölümüne de yansıyor. Lojistik firmaları, tedarik zinciri idaresindeki yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri takip ederek global ticaretin gelişimine katkı sağlıyor. Bu süreçte, lojistik bölümündeki önder firmaların fikirleri ve stratejileri, global iktisada istikamet veren değerli bir kaynak haline geliyor. 

 

Küresel iktisadın can damarı olan lojistik bölümü, dünya ticaretinin her geçen gün daha da büyümesinde değerli bir rol oynuyor. Lojistik firmaları, tedarik zinciri idaresi, depolama, taşıma, gümrük süreçleri üzere pek çok alanda hizmet sunarak, global ticaretin gelişimine katkı sağlıyor. Son yıllarda yaşanan dünya ekonomisindeki değişimler ve memleketler arası ticaretteki gelişmeler, lojistik kesimini de etkiliyor. Lojistik firmaları, bu kuvvetli süreçte müşterilerine özel tahliller sunarak ve tedarik zincirlerini yöneterek global ticaretin can damarı haline geliyor. Birebir vakitte, dal başkanları de tedarik zinciri idaresi, teknolojik yenilikler ve dijital dönüşüm üzere hususlarda stratejilerini güncelleyerek, global ticaretin gelişimine taraf veriyor.

 

Türkiye’nin önde gelen lojistik şirketlerinden biri olan BATI Innovative Logistics Milletlerarası Satış Yöneticisi Kaan Aydın, 2023 yılının ikinci çeyreğinde lojistik dalının mevcut durumunu ve geleceğini kıymetlendirdi. Aydın, kesimdeki şimdiki trendleri ve zorlukları ele alarak, gelecek periyotta beklenen gelişmeler hakkında kıymetli bilgiler paylaşıyor.

 

Kaan Aydın, lojistik kesiminin son yıllarda süratle büyüdüğünü ve geliştiğini belirtiyor. Globalleşme, e-ticaretin yükselişi ve tüketici beklentilerindeki değişimler üzere faktörler, lojistik dalının daha da değer kazanmasına neden oluyor. Aydın, bu büyüme trendinin 2023 yılının ikinci çeyreğinde de devam ettiğini vurguluyor.

 

Aydın lojistik dalında ortaya çıkan kimi kıymetli trendleri ele alıyor. E-ticaretin süratle büyümesiyle birlikte, lojistik şirketlerin süratli teslimat ve verimlilik hususlarına odaklandığını belirtiyor. Aydın, teknolojinin lojistik süreçlerindeki rolünün giderek arttığını ve yapay zekâ, otomasyon ve bilgi analitiği üzere alanlarda yapılan yeniliklerin dala büyük avantajlar sağladığını tabir ediyor.

İlginizi Çekebilir;  Startup'lara 125 bin lira hibe desteği

 

Lojistik kesiminde yaşanan zorlukları da pahalandıran Aydın, artan rekabet, yüksek yakıt maliyetleri ve işgücü problemlerinin dalın önündeki esas pürüzler olduğunu lisana getiriyor. Aydın, bu zorluklarla başa çıkmak için şirketlerin inovasyona ve iş birliklerine kıymet vermesi gerektiğini belirtiyor.

 

Son olarak Aydın, lojistik bölümünün geleceği hakkında optimist bir görüş lisana getiriyor. E-ticaretin süratle büyümeye devam edeceğini ve bu durumun lojistik kesiminin daha da değerli hale gelmesini sağlayacağını söz ediyor. Aydın, teknolojik gelişmelerin ve etraf dostu uygulamaların kesimin geleceğini şekillendireceğini ve şirketlerin bu alanlara yatırım yapması gerektiğini vurguluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar