Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TürkTraktör 2023 Yılı Üçüncü Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

TürkTraktör 2023 Yılı Üçüncü Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

admin admin -
74 0

TürkTraktör 2023 Yılı Üçüncü Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

 

Türkiye otomotiv bölümünde 70. yılına gün sayan TürkTraktör, 2023 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Üretimde geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 23, ihracatta yüzde 11 ve toplam satışta yüzde 23 artış gerçekleştiren TürkTraktör, üçüncü çeyreği 6 milyar 296 milyon TL net kârla tamamlarken birebir periyottaki faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı sırasıyla yüzde 23,7 ve yüzde 24,5 oldu. Şirketin toplam cirosu ise 32 milyar 416 milyon TL düzeyine ulaştı.

 

TürkTraktör Şirket Önderi Aykut Özüner, “Türkiye traktör pazarındaki liderliğimizi aralıksız 17’nci yıla taşıdığımız 2023 yılında üretim, ihracat ve toplam satış adetlerimizdeki artışlar, Türk tarımını geleceğe hazırlamak için ortaya koyduğumuz gayretin en somut göstergesi. Ehemmiyet verdiğimiz bahislerin başında gelen sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında çevre dostu Faz 5 emisyon düzeyine sahip traktörlerin geliştirilmesi ve tesislerimizde muhtaçlık duyduğumuz gücün yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasına yönelik çalışmalarımıza sürat kesmeden devam ediyoruz. Yıl sonuna emin adımlarla ilerlerken ortaya koydukları büyük emek için TürkTraktör çalışanlarına, eserlerimizi tercih eden müşterilerimize ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz.” dedi.

 

New Holland Pazarda Birinci Sırada

TürkTraktör, 2023 yılının birinci dokuz ayında 38 bin 215 adet traktör üretimi gerçekleştirdi. Şirket yurt içi pazara 25 bin 289 adet traktör satışı yaparken, ihracatta ise 13 bin 902 adede ulaştı. Eylül ayı sonu TÜİK bilgilerine nazaran Türkiye traktör pazarında yüzde 43 hissesi olan TürkTraktör, New Holland markasıyla liderliğini sürdürüyor. TürkTraktör’ün premium markası Case IH ise pazarda 4. sırada yer alıyor. 

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Ditaş Grup Tedarikçi Günü: Birlikte Daha Güçlüyüz

İlgili Yazılar