Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’deki iş dünyası liderleri “yeşil dönüşüm”ü sahipleniyor

Türkiye’deki iş dünyası liderleri “yeşil dönüşüm”ü sahipleniyor

admin admin -
136 0

CEO’lara yönelik iklim doruğu, karbonsuzlaştırma diyaloğunu hızlandırıyor

Yeni hükümetin kurulmasının akabinde iklim değişikliği alanında yapılan birinci toplantıda, karbon ağır kesimlerin temsilcileri dahil olmak üzere 200’ü aşkın üst seviye yönetici ve finans temsilcisi bugün İstanbul’da bir ortaya gelerek Türkiye’de “yeşil dönüşüm”ün gerçekleştirilmesine yönelik görüş alışverişinde bulundu. 

“İklim Değişikliği Doruğu 2023: Yeşil Dönüşüm,” T.C. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından organize edildi. Tepeye CEO seviyesinde 200’den fazla üst seviye yönetici katıldı.

Yeni misyona başlayan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, tepe için gönderdiği açıklamada, “Günümüzde iklim değişikliğinin insanlığın ve tabiatın karşı karşıya bulunduğu en kıymetli meselelerin başında geldiğini çok rahat söyleyebiliriz. Ama global iklim gayelerine ulaşmak için yapılan mevcut çalışmaların yetmediği, daha büyük çaplı teknolojik ve ekonomik dönüşümlere gereksinim olduğu aşikardır.” dedi. 

“Ülkemiz iklim değişikliği ile çabada kararlı adımlar atmaktadır.” diyen Özhaseki, 2021’de Paris Anlaşması’na taraf olunması ve Cumhurbaşkanı tarafından 2053 net sıfır emisyon gayesinin açıklanması ile yeşil kalkınma atağını başlattıklarını söz etti. 

“Güncellediğimiz Ulusal Katkı Beyanımıza nazaran 2015 yılında %21 olarak açıklanan 2030 yılı azaltım maksadı %41’e çıkarılmıştır. Sonuç olarak 2053 net sıfır emisyon amacımız ile ulusal katkı beyanımız, hazırlıkları devam eden uzun periyotlu iklim stratejimiz, azaltım ve ahenk hareket planlarımız ile yeşil finansman stratejimiz sayesinde 2053’e gerçek yol haritamızı net olarak ortaya koyuyoruz. Bu siyasetlerin hayata geçmesi hedefiyle başta İklim Kanunu olmak üzere Emisyon Ticaret Sistemi üzere değerli altyapı çalışmalarını yapıyoruz.” 

“Karşı karşıya olduğumuz yeşil dönüşüm topyekün devletiyle, özel bölümüyle, akademisiyle lakin gerçekleşebilir.” diye konuşan Özhaseki, “Bundan ötürü özel dalın; yeşil dönüşümü ana gündemlerine alması, 2053 net sıfır gayesi yolunda değişimi hızlandırma konusundaki uğraşı ve adanmışlığı çok değerli.” diyerek kelamlarını noktaladı.

İlginizi Çekebilir;  Serdar Azmoun: "Türkiye'den transfer teklifi aldım"

“Daha büyük bir azim ve gayret için davette bulunuyoruz.” diyen UNDP Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, BM Genel Sekreterinin gelişmiş ülkelerin net sıfır amaçlarını 2040’a çekme davetini vurgulayarak “Özel dalın güçlü bir formda sürece dahil olması ile, Türkiye’nin sera gazı emisyonlarının zirve noktasına ulaşacağı vaktin planlanan 2038’den daha erkene alınabileceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Konferansın açılışında “Özel kesim, iklim değişikliğine neden olan ziyanlı emisyonların çoğunluğunu üretmeye devam ediyor” diyen Vinton kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ancak bu birebir vakitte, ivedilikle gerek duyduğumuz iklim tahlillerinin anahtarının da iş dünyasının elinde olduğu manasına geliyor. UNDP olarak bizler, Paris gayelerine uygun olarak üretimi karbonsuzlaştırmaya ve takvimi hızlandırmaya ait teknikler bulma konusunda Türk iş dünyasının yaratıcılığına ve dirençliliğine güveniyoruz.”

Limak Çimento, Sabancı Holding, Eczacıbaşı ve Anadolu Isuzu üzere ülkenin en büyük işletmelerinden kimilerinin liderleri, daha yeşil bir geleceğe dönük rotayı nasıl çizmekte olduklarını ortaya koyarken, ŞekerBank, Denizbank, ING ve TSKB dahil olmak üzere önde gelen Türk bankalarının temsilcileri de, daha yeşil tahlilleri benimseyen işletmelerin yararlanabileceği finansal teşvikleri açıkladı.

Capital ve Economist dergilerinin Genel Müdürü Cem Başar, iş dünyasının önde gelenlerinin iklim siyasetine yönelik yaptığı verimli istişarelerden duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Birçok konuşmacı Avrupa Birliği’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı, 2023 sonlarında yürürlüğe girmesi beklenen Türk İklim Kanunu ve Emisyon Ticaret Sistemi üzere iklim dostu siyasetlere değinerek, bunların kurumsal karar sistemlerinde belirleyici bir tesire sahip olduğunu vurguladı. AB pazarında rekabetçi bir pozisyonun sürdürülmesi için yeşil kaynak kullanımı ve daha etraf dostu üretim formüllerinin gerekliliği konusunda görüş birliğine varıldı. 

Öte yandan, birçok üst seviye yönetici, yenilenebilir güce ve güç verimliliğine geçişin yaratacağı güçlü ekonomik getirileri vurguladı. 

İlginizi Çekebilir;  Novada Outlet Muğla, Bölgenin Yeni Çekim Merkezi Olacak

“UNDP olarak bizler yeşil iktisadın iş dünyası için kazan-kazan tahlili olduğuna eminiz” diyen Vinton şunları vurguladı: “Uyum sağlamak elbette her vakit kolay değil. Vakti geçmiş dallar için ‘adil geçiş’in haritasını oluşturmak bir mecburilik. Örneğin kömüre bağımlı personellere ve toplumlara, insan onuruna yakışır bir gelecek sunmak gerekiyor. Buna ek olarak, net yararlar bariz ve ölçülebilir durumda. UNDP olarak, Türkiye’deki özel dalın dünya çapında yeşil dönüşüme öncülük etme potansiyelini gerçekleştirmesine yardımcı olmak için hem siyaset danışmanlığı hem de alanda test edilmiş tahliller sunmaya devam edeceğiz.”

Vinton “Kısaca, yeşile yönelmek iş dünyası için yararlıdır” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar