Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Sigorta’dan 9 Ayda 39 Milyar TL Prim Üretimi

Türkiye Sigorta’dan 9 Ayda 39 Milyar TL Prim Üretimi

admin admin -
74 0

Türkiye Sigorta’dan 9 Ayda 39 Milyar TL Prim Üretimi

 Sigorta kesiminin öncü şirketi Türkiye Sigorta’nın Eylül ayı sonu prestijiyle 2023 yılı toplam brüt prim üretimi; 38 milyar 697 milyon TL ile bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 140 oranında arttı. 

Sektörünün öncü şirketi Türkiye Sigorta, eylül ayı brüt prim üretim sayılarını açıkladı. Evvelki yıla nazaran artan büyümelerini sürdürmeyi ve yılı bu üst istikametli ivmeyle bitirmeyi hedeflediklerini belirten Türkiye Sigorta Genel Müdürü Sayın Taha Çakmak, “Türkiye Sigorta olarak ismimizden aldığımız güçle 85 milyon için teminat sunmaya devam ediyoruz. Eylül ayı sonu prestijiyle bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 140 oranında bir büyüme sağladık. Halkımız ve dalımızın muhtaçlık ve önceliklerine yönelik eserler sunarak, büyümemizi sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye Sigorta; eser bazında değerlendirildiğinde geçen yıla göre en yüksek prim üretimi artış oranı yüzde 227 ile yangın ve doğal afetler branşında 9 milyar TL ile gerçekleşti. Kaza branşında yüzde 224 büyümeyle 3 milyar TL prim üretimi ve kara araçları branşında ise yüzde 195 artış ile 5 milyar TL prim üretimine erişti.

Diğer branşlar bazında bakıldığında geçen yıla göre yüzde 110 ile kara araçları sorumluluk branşında 9 milyar 382 milyon TL prim üretimi elde edilirken; Hastalık/sağlık branşında yüzde 214’lük bir büyüme ile 2 milyar TL prim üretimine ulaşıldı. Ayrıca genel ziyanlar branşında toplamda yüzde 82’lik bir artış yakalayan şirket, 9 milyar 821 milyon TL prim üretimine ulaştı.

Prim üretiminde güçlü büyüme

 

Türkiye Sigorta olarak prim üretiminde liderliklerini güçlü bir biçimde sürdürdüklerini ve Eylül ayı prestijiyle toplam prim üretiminin yıllık artışının yüzde 140, aylık bazda ise 5,2 milyar TL olarak gerçekleştiğini belirten Türkiye Sigorta Genel Müdürü Sayın Taha Çakmak şu değerlendirmelerde bulundu:  

İlginizi Çekebilir;  Ankara Üniversitesi ile Anadolu Sigorta Arasında "İstihdam" Protokolü

 

“Eylül ayı üretiminin yıllık değişimi yüzde 288 oldu. Ağustos ayında da tekrar 5,2 milyar TL üretim ve yıllık yüzde 300 oranında üretim artışı sağladık. Güçlü prim üretimi Eylül ayında da devam etmiş oldu. Bu güçlü büyüme temposuyla birlikte toplam prim üretimi pazar hissemiz Eylül prestijiyle yüzde 13,4’e yükseldi ki geçen yılın birebir devrinde yüzde 12,7 düzeyindeydi. Branş bazlı olarak düşük hasar prim oranlarıyla öne çıkan yangın ve doğal afetler, ferdi kaza, kasko üzere branşlarda Eylül prestijiyle toplam prim üretimi sırasıyla yüzde 227, yüzde 224 ve yüzde 195 oranında arttı. YDA branşında Eylül ayı prestijiyle pazar hissemiz yüzde 21,3’e yükseldi. Yıllık bazda ise 535 baz puan pazar hissesi kazanımı kelam konusu, kaza branşında pazar hissemiz yüzde 36,5’e çıktı, böylelikle geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran 579 baz puan artış yakaladık. Bu branşlarda açık orta bölüm liderliğimiz devam ediyor. Kasko branşında Eylül sonu pazar hissemiz yüzde 8,7 ile geçen yılın birebir devrine nazaran 247 baz puan pazar hissesi kazanımı kelam konusu. Geçen yılın tıpkı devrinde kasko branşında 7. sıradayken, bu periyotta 4. sıraya yükseldik.” 

 

Sağlık tarafında prim üretimlerinin yıllık yüzde 214 büyüme gösterdiğine ve pazar hisselerinin 83 baz puan artarak yüzde 4’e yükseldiğine dikkat çeken Sayın Çakmak, “Sağlık branşında pazar hissesi sıralamasında bir üst sıraya çıktık.   Üretimde asıl büyümeyi hedeflediğimiz TSS branşında toplam prim üretimi artışı Eylül prestijiyle yıllık yüzde 353’e ulaşmış durumda. Önümüzdeki periyotta de güçlü performansımızı sürdüreceğiz” biçiminde kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar