DOLAR 32,3369 0%
EURO 35,1666 0.58%
ALTIN 2.402,29-0,52
BITCOIN 2173666-0.29009%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na JBIC’den 200 Milyon Dolarlık ‘Green 4’ Kredisi
  • Haberm
  • Ekonomi
  • Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na JBIC’den 200 Milyon Dolarlık ‘Green 4’ Kredisi

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na JBIC’den 200 Milyon Dolarlık ‘Green 4’ Kredisi

ABONE OL
22 Aralık 2023 11:24
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na JBIC’den 200 Milyon Dolarlık ‘Green 4’ Kredisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yenilenebilir güç ve güç verimliliği projelerine olan dayanağını artırarak faaliyetlerini sürdüren Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Japon Milletlerarası İşbirliği Bankası (JBIC) ile 200 milyon ABD Doları meblağında “Green 4” temalı kredi mutabakatı imzaladı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, yenilenebilir güç ve güç verimliliği projelerine sağladığı takviyesi artırmaya yönelik, Japon Memleketler arası İşbirliği Bankası (JBIC) ile 200 milyon ABD Doları meblağında “Green 4” temalı bir kredi muahedesi imzaladı. Kredide JBIC ana finansör, MUFG ve Resona Bank öteki finansörler olarak yer aldı. 

Hazine geri ödeme garantisiyle temin edilen toplam 12 yıl vadeye sahip bu kredi, Türkiye’deki yenilenebilir güç ve güç verimliliği projelerinin finansmanında kullanılacak. ‘Green 4’ kredisi, kredi portföyünün %47’sini yenilenebilir güç ve yaklaşık %80’ini sürdürülebilirlik temalarına ayıran TKYB’nin bu alanlardaki faaliyetlerine katkı sağlayacak.

 TKYB Genel Müdürü İbrahim Öztop, “JBIC ile imzaladığımız bu dördüncü yeşil temalı ‘Green 4’ muahedesi, kurumlarımız ortasındaki güçlü iş birliğini ve Türkiye’ye duyulan memleketler arası itimadı temsil ediyor. Türkiye’nin 12. Kalkınma Planı kapsamında güç kesiminin dışa bağımlılığını azaltma gayelerimizi destekleyecek bu kredi birebir vakitte iklim değişikliğiyle gayrette yeni yatırımların önünü açarak, Türkiye’nin net sıfır emisyon ve sürdürülebilir kalkınma seyahatinde değerli bir adım olacak.” dedi.

JBIC Güç Departmanı Genel Müdürü Ryuta SUZUKI ise, “Mart 2021’de imzalanan mevcut Green 3 kredisi, JBIC’nin birinci güç verimliliği teşvik programıydı. Bu muvaffakiyet, TKYB’nin güç tasarrufuna stratejik bakış açısı ve bu mevzunun ehemmiyetini benimsemesi sayesinde gerçekleşti. Green 3 kredisinin başarılı bir formda uygulanması, ekonomik büyümeyi sekteye uğratmadan karbonsuz bir geleceğe ulaşmada güç verimliliği projelerinin ne kadar kıymetli olduğunu göstermektedir. JBIC olarak, TKYB ile iş birliği içerisinde Türk endüstrisinin memleketler arası rekabetçiliğini Japon gelişmiş güç verimliliği teknolojilerinin uygulanması ile daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.” halinde konuştu. 

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlgiler Genel Müdürü Kerem Dönmez ise, “Ülkemiz tarafından memleketler arası kuruluşlardan, hükümet kuruluşlarından, ihracat kredi kuruluşlarından ve ticari kreditörlerden güç kesimi dahil olmak üzere pek çok kesim için uygun şartlı dış finansman sağlanmasına ait çalışmalar sürdürülmektedir. Bu kapsamda, JBIC ile de iş birliğimiz son yıllarda süratle ilerlemektedir. 21 Aralık 2023’te Hazine geri ödeme garantisi altında JBIC ile TKYB ortasında imzalanan bu mutabakatla yenilenebilir güç ve güç verimliliği projelerinin finansmanı kapsamında değerli adımlar atılacaktır” halinde görüşlerini aktardı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.