Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türk Metal İşleme Sektörü 18 Eylül’de EMO Hannover Fuarı’nda Bir Araya Gelecek

Türk Metal İşleme Sektörü 18 Eylül’de EMO Hannover Fuarı’nda Bir Araya Gelecek

admin admin -
165 0

Üretim teknolojisi alanında dünyanın başkan ticaret fuarı olan EMO Hannover, 18- 23 Eylül 2023 tarihleri ortasında Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenecek. En son milletlerarası üretim teknolojilerinin sergileneceği fuar birebir vakitte daldaki gelişmelere de ışık tutacak. EMO Dünya Tipi’nin 2023 yılı birinci yarısında uğrayacağı yaklaşık 40 aktiflik ülkesinden biri olarak öne çıkan Türkiye’de 15 Haziran 2023’te bir basın toplantısı düzenlendi. Almanya’daki EMO Hannover organizatörü ve Alman Ekip Tezgâhları Üreticileri Derneği’nin (VDW) Yönetici Müdürü Dr. Wilfried Schäfer, İstanbul’da düzenlenen EMO basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bu değerli fuarın Türkiye’deki sanayinin ilerlemesine kıymetli bir katkı sağlayabileceğine inanıyoruz” dedi.

Türkiye iktisadı dünyanın en büyük 20 iktisadından biri olarak konumlanırken Germany Trade and Invest’e (GTAI) nazaran Türkiye’deki şirketler artık geleceğe odaklanıyor ve yeni projeler planlıyor. Almanya, en büyük yurt dışı yatırımcı ülkeler ortasında yer alırken ülkenin ulaşım altyapısı, güç temini ve otomotiv sanayisi alanlarında büyük projeleri bulunuyor. VDW’nin araştırma ortağı Oxford Economics, kilit müşteri kesimlerinin bu yıl Türkiye’de grup tezgahlarına 3 milyar Euro yatırım yapmasını bekliyor. Bu yatırımın büyük bir kısmının otomotiv sanayisine gitmesi planlanıyor.

Hannover Fairs Turkey’in 27 yıldır Türkiye’deki milletlerarası fuarcılık pazarının kıymetli bir modülü olduğunu ve dünyanın her yerindeki fuarlara katılan Türk firmalarını desteklediklerini belirten Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Annika Klar, “Türkiye’nin değerli firmaları yıllardır EMO Hannover’e iştirak sağlıyor. Türkiye endüstrisi ve üretimi her geçen gün büyürken, üreticiler dünyanın dev fuarlarında yer alarak milletlerarası pazardaki hisselerini artırmaya çalışıyor. EMO Hannover’a bu yıl, 60’a yakın Türk firması iştirak sağlıyor ve fuar Türkiye grup tezgahları kesiminin ihracat büyümesine kıymetli katkı sağlıyor” dedi. Türkiye ve Almanya ortasındaki bağlantıların uzun müddettir yeterli olması nedeniyle ihracatta olumlu sonuçlar alındığının altını çizen Annika Klar, “Bu bağlantıların de tesiriyle EMO Hannover, Türkiye grup tezgahı üreticilerinin geleceğe yönelik yatırım kararlarında ve atacakları yeni adımlarda kıymetli rol oynuyor. Fuar mühletince Türkiye’den üreticiler yeni pazarlarla buluşacak ve yeni iş mutabakatları imzalayacak. Bu türlü bir verimliliğe katkıda bulunmak elbette bizi çok memnun ediyor” açıklamasında bulundu. 

İlginizi Çekebilir;  İletişim Başkanı Altun, "Kıbrıs Gerçekleri" sergisini ziyaret etti

Üretim teknolojisinin sanayi projelerinin gerçekleştirilmesi için büyük değer taşıdığını belirten Schäfer, “EMO Hannover’de, devlet ve yatırım teşvik kurumlarındaki yetkililer, planlanan projeleri uygulamak için hangi teknolojilerin kullanılabileceği konusunda bilgi edinebiliyorlar. EMO Hannover 2019’u, 149 ülkeden 120 bin satın almacı ziyaret etti. Bunların yüzde 51’i Almanya dışından yeni ve en son bilgilere dayanarak yatırım kararlarını vermek için geldi. İtalya ve Çin’den sonra üçüncü en büyük yurt dışı ziyaretçi kümesini Türkiye’nin temsil ettiği 2019 tertibine Türkiye’den 3 bine yakın satın almacı geldi” diye belirtti. 

 

Üretim teknolojisi, sanayinin dönüşümü için tahliller sunuyor

Üretim teknolojisi, endüstriyel üretimde teknik ilerlemenin sağlayıcısı ve itici gücü olarak öne çıkarken birebir vakitte müşteri tarafındaki zorluklar için tahliller yaratıp; değişen talep, daha süratli eser geliştirme, daha esnek üretim olarak da yer alıyor. Schäfer bu tesirlerin yanı sıra EMO Hannover’in yenilikçilik odaklı olduğunu belirterek, “Endüstri değişen şartlar altında üretim yapmak zorunda. Bu nedenle fuarımızın mottosu ‘Üretimde Yenilikçilik’. Bu motto bir yandan müşterilere yeni teknolojilere yatırım yapma davetini tanımlarken başka yandan da üreticileri en son yeniliklerini ve tahlillerini sunmaları için motive ediyor.” 

 

 Geleceğe yönelik içgörüler kesimin karşı karşıya olduğu şimdiki zorlukları ele alıyor

EMO Hannover 2023; Bağlanabilirliğin Geleceği, Sanayi 4.0, Endüstriyel Objelerin İnterneti (IoT), dijital iş modelleri, öngörücü bakım, makine tahsili, bağlanabilirlik, birlikte çalışabilirlik ve yapay zekâ, artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamaları ile ilgili trendleri de ele alırken Üretimde Objelerin İnterneti üzerine yeni bir platform olmak için de gün sayıyor. Schäfer, “Bu sayede Dijital Fabrikanın tüm istikametlerini bir ortaya getirmek istiyoruz” dedi. EMO Hannover 2023’te, çeşitli üreticiler ve sistemlerle ağın mağaza yerinden BT yapısına kadar nasıl çalıştığını canlı olarak göstermesi hedeflenirken, üretimin bilgilerle nasıl optimize edilebileceğinin de sunulması planlanıyor. EMO basın toplantısında konuşan Tezmaksan A.Ş. Genel Müdürü Hakan Aydoğdu ise fuarla ilgili, “İnovasyon döngülerini bu fuardaki sunumlarında göstermeyi önceleyen iştirakçileri sayesinde EMO Hannover, yeni gelişmeleri ve trendleri yakından takip etme fırsatı sağlayacak. Bu sayede de ülkemizin iktisadına ve üretim gücüne paha katan sanayicilerin yeni iş fırsatlarıyla yüz yüze görüşmesine fırsat tanıyacak. Fuar tarihleri dışında da üretimde modernizasyon süreçlerinin gerisindeki etkin güçlerden biri olmayı misyon edinen EMO Hannover’in bu minvalde kendisini her geçen gün geliştirmesi de kesimimiz ismine çok büyük bir kazanım” açıklamasında bulundu. 

İlginizi Çekebilir;  Soyer'den üreticilere lavanta işleme tesisi müjdesi

Fuarda, Üretimde Sürdürülebilirliğin Geleceği alanı sürdürülebilirliğin yatırım planlanmalarına entegre edilmesini ele alıyor. Schäfer, “Fuarda; kaynakları koruyan ve iklim açısından nötr üretim ve fabrika planlaması, üretimde döngüsel iktisat, döngüsel paha yaratma, güç tasarruflu üretim, sürdürülebilir tedarik zincirleri ve inançlı işyeri tasarımı için önleyici yaklaşımlar, tahliller ve konseptler sunulacak. Bu alanda tahliller sunan çok sayıda ferdi iştirakçinin yanı sıra Üretimde Sürdürülebilirliğin Geleceği Alanı da üretime daha yakından odaklanırken bilimsel yaklaşımları pratik uygulamalar ile ilişkilendirecek.” 

 

EMO Hannover 2023 Türkiyeli müşteriler için geniş tedarikçi çeşitliliği sunuyor 

Türkiye’nin kendi sanayi üretimindeki büyümesinin bir göstergesi olan grup tezgahları tüketimi 2021 yılında 1,5 milyar Euro olarak belirlenirken, üretim ise 770 milyon Euro olarak tüketim sayısının yarısında kaldı. Türkiye’de üretimin büyük bir kısmı ihraç edilirken, birçok makine ithal edilmeye devam ediyor. Türkiye üretim gücünü artırarak bölümde büyümesini sürdürüyor. Fuara Türkiye’den 58 firma katılırken; Türkiye’nin ana tedarikçileri olan Tayvan, Çin, Almanya, Japonya ve İtalya’dan 1.100’den fazla iştirakçi ve 43 ülkeden toplam 1.600 iştirakçinin yerini alması planlanıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar