DOLAR 32,2960 0.18%
EURO 34,9433 0.24%
ALTIN 2.424,500,14
BITCOIN 2178264-1.21707%
İstanbul
22°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Türk Emisyon Ticaret Sistemi ihracatçıları AB pazarında daha rekabetçi hale getirecek
  • Haberm
  • Ekonomi
  • Türk Emisyon Ticaret Sistemi ihracatçıları AB pazarında daha rekabetçi hale getirecek

Türk Emisyon Ticaret Sistemi ihracatçıları AB pazarında daha rekabetçi hale getirecek

ABONE OL
11 Mayıs 2024 12:00
Türk Emisyon Ticaret Sistemi ihracatçıları AB pazarında daha rekabetçi hale getirecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Egeli ihracatçılar, Hudutta Karbon Vergisi Düzenlemesi Sisteminin Türk sanayicilerinin pak üretim usullerini benimsemeleri için güçlü bir teşvik ögesi olacağı ve AB pazarında daha rekabetçi hale gelebilecekleri görüşünde.

Dünyanın başkan ve en geniş kapsamlı etraf ve karbon piyasaları konferansı Carbon Forward, iklim ve sürdürülebilirlik paydaşlarını birinci kere Türkiye’de İzmir’de bir ortaya getirdi.

Carbon Forward 2024 yılı içerisinde Singapur, İzmir, Londra ve Toronto olmak üzere dört farklı kentte konferanslarını gerçekleştiriyor.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Carbon Forward Türkiye Konferansı’nda Hudutta Karbon Vergisi Mekanizması’nın Türk ihracatçıları için hangi zorlukları ve fırsatları beraberinde getirdiğini anlattı.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Üyelerimiz demir ve demir dışı metaller, dokuma, hazır giysi, deri eserleri, doğal taş, besin eserleri, tarım ve mobilya üzere çok çeşitli bölümlerden gelmektedir. Türkiye’nin en büyük ihracat ve ithalat ortağı Avrupa Kıtası toplam ihracatımızdan yüzde 48 hisse alıyor ve 109 milyar dolar ihracatımız var. İthalatımızın yaklaşık yüzde 25’ini de AB’den gerçekleştiriyoruz. Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı sürecinde ihracatçılar için en değerli olanı Eko-Etiket, Dijital Eser Pasaportu ve Sonda Karbon Vergisi Düzenlemesi (CBAM).” dedi.

Sınırda Karbon Vergisi Mekanizması’nın kapsadığı acil dönüşüme muhtaçlığı olan tüm dalların desteklenmesi gerekiyor

Başkan Eskinazi, “Sınırda Karbon Vergisi Mekanizması’nın kapsadığı acil dönüşüme muhtaçlığı olan karbon-yoğun kesimlerden başlayarak, AB ile ticaretimizde yüksek hissesi olan demir çelik, alüminyum, elektrik, çimento, dokuma üzere tüm kesimlerin desteklenmesi gerekiyor. İklim değişikliğiyle gayretin ehemmiyetini hepimiz kabul ediyoruz. Fakat, bir yandan çevresel ilerlemeyi teşvik ederken öteki yandan da Türkiye’nin ihracatının global pazardaki rekabet gücünü arttıracak istikrarlı bir yaklaşımın çok kıymetli olduğuna inanıyoruz. Yaklaşan Sonda Karbon Düzenleme Sistemi (CBAM) üyelerimiz için elbette birtakım kaygılar doğurmaktadır. En büyük kaygılardan biri maliyetlerin artma potansiyelidir.” diye konuştu.

CBAM kapsamında, Türkiye’nin ihracatına karbon maliyeti uygulanarak AB içinde üretilen mallara kıyasla daha değerli hale gelmesinin mümkün olabileceğini öngördüklerini anlatan Eskinazi kelamlarına şöyle devam etti:

“Bu durum, bilhassa karbon ayak izi daha büyük olan kesimlerdeki işletmelerimizi değerli ölçüde dezavantajlı duruma düşürebilecektir. Ek maliyet yükü, kar marjlarını aşındırabilir ve nihayetinde pazar hisselerimizin rakiplerimize kaptırılmasına yol açabilir. Bir öbür tasa konusu da CBAM ile bağlı idari yüktür. Sistemin raporlama ve doğrulama gerekliliklerine uymak karmaşık ve vakit alıcı olabilir. Bu durum bilhassa üyemiz olan ve süreci verimli bir halde yürütecek işçi ya da kaynaklara sahip olmayan küçük işletmeler için geçerlidir.”

Başkan Eskinazi idari yükün ticaretin önünde kıymetli bir mahzur haline gelebileceğini ve küçük işletmelerin AB pazarında aktif bir biçimde yer almalarını engelleyebileceğini söyledi.

“CBAM’ın ortaya çıkardığı bu zahmetler adeta suya atılan bir taş üzere bir dalga tesiri yaratabilir. Artan maliyetler ve idari yükler nedeniyle Türkiye’nin ihracatı daha az rekabetçi hale gelirse, ticaretin Türkiye’den diğer ülkelere kaydığını görebiliriz. Bu durum, etkilenen kesimlerin ihracat hacimlerinin azalmasına yol açarak ülkemizdeki istihdamı ve genel ekonomik büyümeyi etkileyebilir. Bununla birlikte, göz önünde bulundurulması gereken potansiyel bir yarar da mevcut. CBAM, Türk endüstrilerinin daha pak üretim usullerini benimsemeleri için güçlü bir teşvik ögesi olabilir. CBAM kapsamında AB pazarında rekabetçi kalabilmek için işletmeler, karbon ayak izlerini azaltan yeni teknolojilere ve süreçlere yatırım yapmaya yönlendirilebilir.”

Türkiye’yi AB’ye bağlayacak en değerli alan yenilenebilir güç, hidrojen ve boru hatları

Daha pak üretime hakikat bu geçişin yalnızca etrafa yarar sağlamakla kalmayacağını tıpkı vakitte Türk ihracatının uzun vadeli sürdürülebilirliğini de artıracağını anlatan Jak Eskinazi, Türkiye’nin yakın vakitte kendi Emisyon Ticaret Sistemini (ETS) kurma kararı alması bu bağlamda olumlu bir gelişme olarak kıymetlendirdi.

“Temiz teknolojilerde Avrupa, Japonya, ABD ve Çin değerli oyuncular. 2023’te Çin, mevcut yenilenebilir güç kapasitesini neredeyse yüzde 80 artırdı. Türkiye; fiyat avantajı, sürdürülebilirlik, üretim kalitesi, verimlilik, güvenilirlik, katma bedelli eserler üretme yeteneği, tasarım gücü, esneklik, süratli adaptasyon ve Avrupa ülkeleri için pazara yakınlık kategorilerinde rakiplerine üstünlük sağlamasıyla dünyanın en kıymetli tedarikçileri ortasında yer alıyor. Kuzey Denizi ve Baltık, Avrupa’nın rüzgâr temelli yenilenebilir güç merkezi olurken Akdeniz de Avrupa’nın güneş temelli yenilenebilir güç ve sonrasında yeşil hidrojen merkezi olma yolunda. Türkiye’yi önümüzdeki periyotta AB’ye bağlayacak en değerli alan yenilenebilir güç, hidrojen ve boru çizgileri olabilir. Dünya şu anda yeni pak güç teknolojilerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasıyla desteklenen bir güç dönüşümü yaşıyor. Türkiye bu yeni sanayi ihtilalinin tam kalbinde tam merkezinde yer almayı ziyadesiyle hak ediyor.”  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.