Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Mobilya sektörünün hedefi katma değerli üretim

Mobilya sektörünün hedefi katma değerli üretim

admin admin -
17 0

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği son yıllarda tasarım odaklı ihracat ile daha katma kıymetli eserler ihraç ederek pazarlarını çeşitlendiriyor.

 

Egeli mobilyacılar yakaladığı bu istikrar ve bölümün güç birliğiyle oluşan sinerjiyi Mobilya Kesim Buluşması ile sağlamlaştırdı.

 

“Mobilya Bölüm Buluşması” Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği mesken sahipliğinde gerçekleştirildi. Birebir vakitte ihracata yönelik devlet takviyeleri ile ilgili de bölüme bilgi verildi.

 

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği İdare Şurası Lideri Ali Fuat Gürle, “Temsil ettiğimiz Mobilya, Kağıt ve Odun Dışı orman eserleri dallarının tamamında 2023 yılında Türkiye geneli ihracatımız 8 milyar dolar civarındaydı. Mobilya dalımız 2023 yılında 4,6 milyar dolar ihracata imza attı. Dünya mobilya ihracatı 310 milyar dolar. Çin yüzde 42 ile birinci. Almanya, İtalya, Meksika, Vietnam, Polonya, ABD, Kanada’nın arkasında sekizinci sırada Türkiye var. Çin, Almanya, İtalya üç ülke toplamda dünya mobilya ihracatının yüzde 52’sini gerçekleştiriyor. Türkiye, MDF/HDF levha üretiminde Avrupa’da 1. dünyada 2. sırada yer almaktadır. İtalya’nın yonga levha üretimi 5 milyon metreküp, Türkiye’nin ise 12 milyon metreküp olmasına karşın İtalya dünya ticaretinden 5,7 hisse alıyor biz ise 1,7 hisse alıyoruz. Bu tablo katma bedelli mobilyanın ne kadar değerli olduğu ortaya koyuyor.” dedi.

                                                                                 

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Hikmet Güngör, “Ticaret Bakanlığı’nın takviyesi ile Birliğimizin yürüttüğü Aegean Furniture isimli URGE Projemiz ile Ege Bölgesi’ndeki katma pahalı mobilya ihracatını artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu sene Suudi Arabistan, Güney Afrika, Fas, Senegal, Hindistan’a sektörel ticaret heyetleri yapmayı düşünüyoruz. Suudi Arabistan’a sektörel ticaret heyetimiz Mayıs ayında düzenlenecek. 2025 yılı için iştirak yapmayı planladığımız Çin Guangzhou’da iki faz halinde yapılan mobilya fuarlarının ikinci fazına ofis mobilyaları kısmına ulusal iştirak yapacağız. Bu sene 4’üncüsünü düzenleyeceğimiz Ezber Bozan Tasarım Yarışımızın teması mobilya bölümünde çevresel ve kullanıcı dostu tahlillerle, inovatif eserlerin ortaya çıkarılması maksadıyla “Mobilyaşam” olarak belirlendi. Mobilyaşam teması ile bireylerin sıklıkla değişen hayat alanlarına ve farklı kullanım gereksinimlerine meselesiz bir formda entegre olan, mobilite içeren, kolay kolay taşınabilir, değiştirilebilir, mobilyaların daha aktif bir halde kullanılmasına yarar sağlayan dizaynları hedefliyoruz. Bu sayede özgün ve yenilikçi dizaynların mobilya endüstrisi ile buluşması ve bölümümüzün daha katma pahalı bir biçimde ihracat artışı yaşamasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  FKB ekonomik görünüm endeksi'ne göre, aralık ayı enflasyon beklentisi yüzde 3,63

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar