Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. MetLife’tan sürdürülebilirlik ve teknoloji fonları

MetLife’tan sürdürülebilirlik ve teknoloji fonları

admin admin -
62 0

Global deneyimi, mahallî bilgi birikimi ve müşteri odaklı hizmet anlayışıyla ferdî emeklilik bölümünün önde gelen şirketlerinden biri olan MetLife Emeklilik ve Hayat’ın ferdî emeklilik iştirakçilerine sunacağı sürdürülebilirlik ve teknoloji fonları, SPK tarafından onaylandı

MetLife Emeklilik ve Hayat, Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) tarafından onaylanan iki yeni ferdi emeklilik yatırım fonunu kişisel emeklilik iştirakçilerinin kullanımına sundu. MetLife Türkiye’nin “Sürdürülebilirlik Fon Sepeti Fonu”, yatırım tercihlerinde sürdürülebilir gelecek anlayışına uygun olarak hareket etmeyi ve varlık seçimlerini bu anlayışa uygun olarak yapmayı amaçlayan iştirakçilere hitap ediyor. “Teknoloji Fon Sepeti Fonu” ise teknoloji alanında faaliyet gösteren yerli-yabancı şirketlerin büyüme imkanlarına, karlarına ve kıymet artışlarına yatırımcılarının iştirak etmesini sağlamayı amaçlıyor.

MetLife Emeklilik Sürdürülebilirlik Fon Sepeti Fonu, yüksek performans gayelerinin yanında çevresel, toplumsal ve kurumsal idare prensiplerini (ESG: Environmental, Social, Governance) yatırım karar alma süreçlerine entegre etmiş şirketlerin paydaşlık hisselerinin ve borçlanma araçlarının yer aldığı yerli ve yabancı sürdürülebilirlik borsa yatırım fonlarına yatırım yapacak. MetLife Emeklilik Teknoloji Fon Sepeti Fonu ise fon portföyünün devamlı olarak en az yüzde 80’i teknoloji dalında faaliyet gösteren yerli-yabancı şirketlerin ihraç ettikleri yerli-yabancı iştirak hisselerine, Amerikan depo sertifikalarına, küresel depo sertifikalarına, yerli-yabancı borçlanma araçlarına ve kira sertifikalarına yatırım yapan ve/veya teknoloji temalı yerli-yabancı yatırım fonu katılma hisseleri ile borsa yatırım fonu katılma hisselerine yatırım yapacak.

Yeni fonlar sayesinde kişisel emeklilik iştirakçilerinin farklı alternatifleri kıymetlendirme imkânı bulacağını belirten MetLife Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Deniz Yurtseven, “MetLife olarak her vakit iş süreçlerimizde odağımıza insanı alarak müşterilerimizin beklenti ve gereksinimleri doğrultusunda çalışmalarımıza taraf veriyor; toplumsal ve çevresel hususlar ortasındaki ayrılmaz bağın farkındalığıyla hareket ediyoruz. Daima gelişen teknolojinin bize sunduğu fırsatları kıymetlendirerek yenilikçi eser ve hizmetlerimizi müşterilerimizin kullanımına sunmaktan memnunluk duyuyoruz. Bu kapsamda son olarak SPK tarafından onaylanan sürdürülebilirlik ve teknoloji fonlarımızla iştirakçilerimize yeni yatırım imkânları sağlayacağız” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa minik misafirlere yaratıcı ve eğlenceli deneyimler sunuyor!

Sürdürülebilirlik ve teknoloji fonlarının her ikisinin de MetLife’ın orta üstü risk ve yüksek risk kümesindeki fon karması içinde olduğunu ve uzun vadede daha yüksek performans elde etme gayesinde olan BES iştirakçilerine önerildiğini söz eden Yurtseven, “Yeni fonlarımız, faizsiz alternatiflerin dışındaki tüm BES planlarımızda sunulacak ve BEFAS’ta yer alacak. Sürdürülebilirlik fon sepetimiz, yatırımcılara hem finansal getiri sağlamak hem de toplumsal ve çevresel faktörleri göz önünde bulundurarak yatırım yapma fırsatı sunuyor. Teknoloji fon sepetimiz ise iştirakçilerimize bölümdeki en âlâ teknoloji şirketlerine yatırım yapma fırsatı sağlayarak bu şirketlerin büyüme potansiyelinden faydalanma bahtı veriyor” diyerek kelamlarını sürdürdü.

MetLife Emeklilik Sürdürülebilirlik Fon Sepeti Fonu’nun karşılaştırma ölçütü, “%50 BİST Sürdürülebilirlik Getiri Endeksi (XUSRD_G) + %40 S&P 500 ESG (USD) Total Return Index (SPXESUT) + %10 BİST-KYD Repo (Brüt) Endeksi” olarak açıklanırken; MetLife Emeklilik Teknoloji Fon Sepeti Fonu’nun karşılaştırma ölçütü ise “%50 BİST Teknoloji Tartı Sınırlamalı Getiri Endeksi (XTKJS_G) + %25 NASDAQ-100 Notional Net Total Return Index (XNDXNNR) + %15 NASDAQ-100 Technology Sector Index (NDXT) + %10 BİST-KYD Repo (Brüt) Endeksi” olarak duyuruldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar