Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Matriks para ve sermaye piyasalarında fikri veya projesi olan herkesi ekosistemine davet ediyor

Matriks para ve sermaye piyasalarında fikri veya projesi olan herkesi ekosistemine davet ediyor

admin admin -
167 0

Türk yazılım mühendisleri tarafından Türkiye’de geliştirilen, big veri tabanlı altyapılardan beslenen, kesimin birinci taşınabilir uygulaması ve yapay zekâ takviyeli finansal data izleme-işlem platformunun mimarı olan Matriks, para ve sermaye piyasaları konusunda fikri ya da projesi olan herkesi ‘Matriks Ekosistemini Genişletiyor’ projesiyle Matriks’in 20 yıllık güçlü tecrübesinin modülü olmaya davet ediyor.

Matriks İdare Şurası Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Cem Fiyat, ‘Matriks Ekosistemini Genişletiyor’ projesine ‘Finansal Teknolojiler, Para ve Sermaye Piyasaları’ konusunda bir fikri yahut projesi olan rastgele bir start-up teşebbüsü, faal faaliyet gösteren şirket, bir grup yahut tek bir kişi fark etmeksizin herkesin başvurabileceğini söyledi. Cem Meblağ, trading uygulamalarından, kriptopara ve blockchain uygulamalarına, finansal okuryazarlık projelerinden, finansal oyunlaştırma projelerine, yapay zekadan tahlil uygulamalarına kadar çok geniş bir yelpazede, iştirakçileri sonlandırmadan, diledikleri alanda diledikleri teknolojiyi kullanarak proje üretmelerine imkan sağlayacaklarının altını çizdi.

 

HEDEFİMİZ BU PROJEYİ PARTNER PROGRAMINA DÖNÜŞTÜRMEK

Cem Meblağ, Matrkis’in 20’nci yılında başlattıkları bu adımı bir partner programına dönüştürme maksatları olduğuna da dikkat çekti. Daldaki eksik alanlara dokunmayı, sürdürülebilir projeleri desteklemeyi ve kesimin gereksinimlerine yanıt verecek bedelli projeleri öne çıkarmayı amaçladıklarını söz eden Meblağ, “Bu davet sonucunda gelen müracaatları kıymetlendirerek, Matriks Ekosistemi’ne katılmaya hak kazananlar ortasından seçilen projelere toplam 5 milyon TL’lik yatırım yapmayı ve 1 milyon TL’lik takviye sağlamayı hedefliyoruz. Ve ‘en özgün fikir benim’ diyen herkesi 15 Haziran’dan itibaren Matriks ekosistemine bekliyoruz. Müracaat sürecimiz 15 Haziran -15 Ağustos tarihleri ortasında devam edecek. Birinci başvuruyu aldığımız andan itibaren de projelerle ilgili ön elemeye başlayacağız ve ön elemeyi geçen grupların eser geliştirme çalışmalarına başlamalarını destekleyeceğiz. Projemizi 15 Eylül’de sonuçlandırmayı planlıyoruz” diye konuştu.  

 

YAZILIM BÖLÜMÜNDEKİ BAYAN İSTİHAMINI ARTIRACAĞIZ

İlginizi Çekebilir;  Türkiye Hayat Emeklilik'ten Öncü Bir Adım: BES Birikim Hediyesi

Matriks’in 2 Haziran’da sarsıntıdan etkilenen 11 vilayette ikamet eden, bu vilayetlerdeki üniversitelerde okuyan ya da mezun olan bayanlara yönelik olarak ‘Android Yazılımcı Meslek Edindirme’ programını başlattığını da hatırlatan Cem Meblağ, “Matriks Bayan Android Yazılımcı Meslek Edindirme programına müracaatlar 25 Haziran’da sona erecek. Üç ay sürecek programdan mezun olan bayanlar hem Matriks’te hem de yazılım dalında çalışma bahtı yakalayacak” dedi. 

               

Matriks’in çalışanlarının yüzde 33’ünün bayan olduğunu hatırlatan Cem Meblağ, ‘Matriks Bayan Android Yazılımcı Meslek Edindirme Programı’yla hem daldaki bayan istihdamını artırmayı hem de sarsıntı bölgesiyle bağlantılı öğrenci ya da yeni mezun bayanların yazılım alanındaki mesleklerine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Cem Fiyat, ‘’Biz yazılım geliştirme alanındaki bayan uzman sayısını artırmanın dalımıza bedel katacağına inanıyoruz. Bu nedenle teknolojide rol model bayanlar yetiştirmeyi hedefleyen eğitim teknolojisi teşebbüsü Up School ile bu programı başlattık’’ diye konuştu. 

 

Matriks’in ‘Kadın Android Yazılımcı Meslek Edindirme’ programıyla, sarsıntı bölgesiyle bağlantılı 50 bayana Android yazılım eğitimi verilmesini ve bir işe yerleştirilmesini hedeflediklerini söz eden Cem Meblağ, online müracaat formunun adayların doldurmasının akabinde, kodlama testi ve mülakat basamaklarının uygulanacağını ve adayların belirleneceğini söyledi. Programda 30 saat özgüven eğitimi ve 100 saat teknik eğitim verileceğini söz eden Meblağ, şunları söyledi: “Teknik eğitimler 40 saat canlı eğitim, 24 saat asistan dayanağı ve 36 saat on-demand görüntüden oluşacak. Matriks’in tecrübeli Taşınabilir Gelişme grubu de program boyunca mentorluk dayanağı sağlayacak ve iştirakçilere gerçek hayattan örneklerle deneyim transferi yaparken, kendi öyküleri ile onlara ilham verecek. Programın yalnızca bir eğitimden ibaret olmasını istemiyoruz, iştirakçilerin iş gücüne iştiraki en büyük beklentimiz. Matriks olarak bu program sonunda başarılı iştirakçilerden kimilerini grubuna dahil ederken; başka iştirakçilerin da aldıkları eğitimin sonucunda kısa müddette iş imkanına kavuşması için Up School çalışmalar yapacak. Ayrıyeten programda öğrencilerin motivasyonunun artıracak ve networklerini geliştirecek kesimden uzman konuşmacıların da davet edileceği deneyim transfer buluşmaları da yer alacak.”   

İlginizi Çekebilir;  Polat Vakfı ve Koruncuk Vakfı, deprem bölgelerindeki kız çocuklarının eğitime erişimi için güçlerini birleştirdi!

 

FİNANSAL OKUR MÜELLİFLİK İÇİN DİJİTAL KÜTÜPHANE OLUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ

Bu iki değerli projenin yanı sıra kâr emeli gütmeyen Matriks Akademi oluşumuyla uzun yıllardır yürüttükleri finansal okur yazarlığa ait faaliyetlerini, 20’nci yıllarında daha da güçlü hale getirdiklerini söz eden Cem Fiyat, ‘Amacımız hem yatırımcılar hem de bu mevzuyla ilgilenen herkes için dijital bir kütüphane oluşturmak” dedi. 

 

Kendini algoritmik süreçler konusunda geliştirmek isteyen yatırımcılara kaynak oluşturmak üzere kurdukları algokutuphanesi.com’u daha da geliştirdiklerini ve Matriks eserlerine entegre ettiklerini belirten Cem Meblağ, “Yatırımcıların kendi stratejilerini kodlarken bakabilecekleri, mevcut örnekleri inceleyebilecekleri algokutuphanesi.com isimli siteyi devreye aldık.  Burada birçok örnek olduğu üzere eğitim görüntülerimiz ve dokümanlarımız yol gösterici olacaktır. Bunların yanı sıra kurumların ve ferdî algo geliştiricilerinin de algo kütüphanesine iştiraki için yeni bir çalışma da planlıyoruz” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar