Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Macarı̇stan Heyeti Akkuyu Nükleer Güç Santralı̇ Sahasını Zı̇yaret Ettı̇

Macarı̇stan Heyeti Akkuyu Nükleer Güç Santralı̇ Sahasını Zı̇yaret Ettı̇

admin admin -
187 0

Macaristan’ın Paks bölgesi belediye liderleri ve beraberlerindeki heyet, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat alanını ziyaret etti. İnşaat alanını gezen heyet, Akkuyu NGS projesi hakkında ayrıntılı bilgi almalarının akabinde Silifke’nin lokal yöneticileriyle de bir ortaya geldi.

Akkuyu NGS İnşaat Müdür Yardımcısı Dmitry Romanets’in eşlik ettiği Macar heyeti, projenin ana ulaşım merkezi olan Doğu Kargo Terminali’ni, 2’nci Ünite’nin pompa istasyonu inşaat alanını ve irtibat kesimleri üretim atölyesini ziyaret etti. Tıp, Akkuyu NGS inşaat alanının kuşbakışı izlenebildiği seyir zirvesinde sona erdi.

Yapım kademesindeki Akkuyu NGS’nin Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh konuklara Akkuyu NGS projesinin özellikleri hakkında detaylı bilgi verdi. Butskikh şunları söyledi: “Akkuyu NGS projesine olan ilgi genel olarak çok yüksek. Birinci parti nükleer yakıtın teslim edilmesinden ve sahanın yeni bir statü kazanmasından sonra bu ilgi daha da arttı. Mersin, Türkiye Cumhuriyeti’nin nükleer sanayi merkezi haline geliyor. Yurtdışından yetkililer, iş adamları, mühendisler ve nükleer sanayi uzmanlarından oluşan heyetler sahayı sık sık ziyaret ediyor. Türkiye, proje ilerledikçe artan tecrübesini paylaşabilir hale geldi. Bu tecrübe, lisanslama havuzunun oluşturulması, tedarikçilerin projeye dahil olması, nükleer santral alanına gereksinim duyduğu her şeyi sağlayacak altyapının kurulması ve çok daha fazlasını kapsıyor.”

Akkuyu alanını ziyaret ettikten sonra Akkuyu NGS inşaat alanında incelemelerde bulunan Macar heyeti, Silifke Belediye Lideri Sadık Altunok, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Nurettin Kaynar ve Silifke Ziraat Odası Lideri Cafer Doygun ile bir ortaya geldi.

Silifke’nin lokal yöneticileri Akkuyu NGS ile irtibatlı olarak bölgede iktisadın, ticaretin, tarım ve turizmin büyük ölçekte geliştiğini söz ettiler. Silifke Belediye Lideri Sadık Altunok, proje sayesinde pek çok kişinin bölgeye geldiğini ve etkin olarak çalıştığını, lokal üreticilerin eserlerine olan talebin arttığını belirtti. Altunok, Akkuyu NGS projesinin bölgedeki işsizliğin değerli ölçüde azalmasına katkıda bulunduğunu kelamlarına ekledi. Yetkililerin görüşmesinin akabinde Paks Belediye Lideri Peter Szabo, Paks ve Silifke belediyeleri ortasında işbirliği başlatılmasına karar verdi.

İlginizi Çekebilir;  Orkun Olgar, İsviçre'nin Lugano kentinde Paolo Ardoino ve Derya Türker ile kriptoyu konuştu!

Ziyaretin sonunda Macar heyet, çağdaş üretim işletmelerinin bulunduğu Silifke Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti.

Kaloča Belediye Lideri ve Macaristan Kamu Kontrolü, Bilgilendirme ve Bölgesel Kalkınma Derneği (TEIT) Lideri Geza Filvig de ziyarete ait şunları vurguladı: “Akkuyu NGS inşaat alanını ziyaret ettiğimizde, dört güç ünitesinin eş vakitli olarak inşa edilmesinden ve tertipten çok etkilendik. Rus teknolojisi kullanılarak inşa edilen ve Macaristan’ın elektriğinin yarısını üreten Paks, on yılı aşkın müddettir inançlı formda faaliyet gösteriyor. Muteber ve emniyetli 3+ kuşak reaktörleriyle Akkuyu NGS de ülkeye onlarca yıl muhtaçlık duyduğu elektriği ve bölgenin istikrarlı kalkınmasına büyük katkı sağlayacak.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar