DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19143152.30244%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İslam Kalkınma Bankası Grubu’ndan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na 200 milyon Dolarlık Finansman
  • Haberm
  • Ekonomi
  • İslam Kalkınma Bankası Grubu’ndan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na 200 milyon Dolarlık Finansman

İslam Kalkınma Bankası Grubu’ndan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na 200 milyon Dolarlık Finansman

ABONE OL
6 Aralık 2023 05:00
İslam Kalkınma Bankası Grubu’ndan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na 200 milyon Dolarlık Finansman
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İslam Kalkınma Bankası Kümesi ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) ortasında afet bölgelerinin desteklenmesi ve ziraî besin kesiminin güzelleştirilmesi için 200 Milyon Dolarlık muahede imzalandı.

Türkiye’nin sarsıntı sonrası toparlanma uğraşları için değerli bir gelişme olarak, İslam Kalkınma Bankası (IsDB) Kümesi ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) afet bölgesinin desteklenmesi ve besin kesiminin uygunlaştırılması için 200 milyon dolarlık bir finansman mutabakatı imzaladı. IsDB Kümesinin Besin Güvenliği Müdahale Programının (FSRP) bir kesimi olan bu değerli muahede, Türkiye’deki Sarsıntı Sonrası Toparlanma ve Ziraî Besin Takviye Projesi (PERAS)’ni desteklemeyi amaçlıyor. PERAS projesi, Şubat 2023 sarsıntılarından en çok etkilenen 17 vilayet başta olmak üzere Türkiye’de ziraî üretimi yine canlandırmak üzere tasarlandı ve kapsamında besin güvenliğinin artırılması, dirençli ziraî bedel zincirlerinin desteklenmesi ve sürdürülebilir tarım ve besin üretim sistemlerinin teşvik edilmesi yer alıyor. IsDB ve Milletlerarası İslami Ticaret Finansmanı Kurumu’ndan (ITFC) sağlanan finansmana ek olarak, OPEC Fonu’ndan sağlanacak fonlar bu projeyi destekleyecek.  

TKYB’nin İstanbul’daki merkezinde düzenlenen imza merasimine IsDB Kümesi Lideri Dr. Muhammad Al Jasser ve Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik katıldı. Mutabakat, IsDB Küme Bölgesel Merkezi Türkiye Yöneticisi Dr. Walid Abdelwahab, TKYB Genel Müdürü İbrahim Öztop ve TKYB Genel Müdür Yardımcısı Hasret Cinemre tarafından imzalandı. Eş anlı olarak Dr. Walid Abdelwahab ile Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik Alakalar Genel Müdürü Kerem Dönmez tarafından garanti mutabakatı imzalandı. Merasimde ayrıyeten ITFC’nin Lideri Hani Salem Sonbol ve TKYB Genel Müdürü İbrahim Öztop tarafından bir ticaret finansmanı protokolü de imzalandı.  

Yapılan iş birliğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan IsDB Küme Lideri Dr. Muhammad Al Jasser, “Bugün, Türkiye ile hali hazırda devam eden paydaşlığımız için değerli bir dönüm noktası. 200 milyon ABD Doları fiyatındaki bu muahede sırf bir proje değil, birebir vakitte Türkiye’nin yaralarını sarması için oluşturulmuş bir takviye programı.  Bu teşebbüs, başta ziraî üretim olmak üzere sarsıntıdan etkilenen bölgelerin yine inşası ve canlandırılması açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Bu zorlukları daima birlikte sürdürülebilir kalkınma ve dayanıklılık için fırsata dönüştürürken, Türkiye ile dayanışmamızı güçlendiriyoruz. Bu projeyi desteklemek üzere IsDB’nin stratejik ortağı olan OPEC Fonu’nu ortamıza katabilmekten memnunluk duyuyorum” dedi. 

İmza merasiminde görüşlerini aktaran Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Osman Çelik, “IsDB, kalkınma gündemimiz çerçevesinde kıymetli bir ortak konumunda bulunuyor. Verimli iş birliğimizden ötürü çok mutluyuz. Zelzele Sonrası Toparlanma ve Ziraî Besin Takviye Projesi, ziraî üretimin ekonomik toparlanmasını destekleyerek zelzeleden etkilenen bölgeye hizmet edecek” diyerek, muahededen duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. 

ITFC Lideri Hani Salem Sonbol ise, “Türkiye’nin yıkıcı sarsıntıların akabinde toparlanma uğraşlarını destekleme konusunda son derece kararlıyız. Besin güvenliği, tarım ve sarsıntıdan etkilenen işletmeler de dahil olmak üzere kritik kesimlerdeki Türk şirketlerinin ithalat ve ihracat öncesi muhtaçlıklarını finanse etmeyi amaçlayan 100 milyon ABD Doları fiyatındaki katkımız, ITFC’nin sürdürülebilir ekonomik büyümeyi ve besin güvenliğini teşvik etmeye yönelik süregelen kararlılığını yansıtıyor. Bu ortak finansman, gereksinim anında memleketler arası iş birliği ve dayanışma kültürümüzün bir ispatı niteliğinde” tabirlerini kullandı.

TKYB Genel Müdürü İbrahim Öztop ise iş birliğinin ehemmiyetine değinerek, “IsDB ve ITFC ile iş birliği içinde sağlanan bu kapsamlı finansman paketi, sarsıntıların yarattığı zorlukları aşabilmek için ve devam eden besin güvenliği gereksinimine yönelik gayretlerimizde bir kilometre taşı. Ülkemizin toparlanmasına ve büyümesine katkıda bulunacak bu iş birliğine imza attığımız için son derece gururluyuz” biçiminde konuştu.

Anlaşma kapsamındaki fonlar, PERAS projesindeki bir dizi teşebbüsü desteklemek için stratejik olarak kullanılacak. Bu teşebbüsler ortasında kritik ziraî altyapının yine inşası, ziraî besin sürece ve dağıtım kabiliyetlerinin artırılması, üretkenliği ve sürdürülebilirliği artırmak için yenilikçi tarım teknolojilerinin uygulanması yer alıyor. Yatırım ayrıyeten, Türkiye’deki ziraî üretimin sürdürülebilirliği ve büyümesini sağlamak için emniyetli ve faal pazar temasları geliştirmeyi, böylelikle zelzeleden etkilenen bölgelerin genel ekonomik güzelleşmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

 

İslam Kalkınma Bankası Kümesi (IsDB) ve Türkiye Bağlantıları Hakkında:

İslam Kalkınma Bankası Kümesi bugüne kadar 554’ten fazla sosyo-ekonomik kalkınma projesi aracılığıyla Türkiye’ye yaklaşık 12.6 milyar ABD Doları sağlamıştır. Bu projeler, ulaşım, sıhhat, eğitim, pak ve yenilenebilir güç, güç güvenliği, besin güvenliği, altyapı, milletlerarası ticaret, özel bölüm gelişimi, KOBİ’ler, İslami finans ve sigorta alanlarında kilit ayak izleri olan çok çeşitli kesimleri kapsamaktadır. İstanbul’daki Profesör Dr. Taşçıoğlu Kent Hastanesi, İstanbul, Ankara ve Konya ortasında faaliyet gösteren en yeni süratli tren setleri ve Türkiye genelinde Bingöl, Manisa ve Çatalca üzere yerlerde bulunan çeşitli yenilenebilir güç santralleri kayda bedel başarılarıdır. Bu örnekler Türkiye Hükümeti ve IsDB ortasındaki yarım yüzyıllık başarılı kalkınma işbirliğini vurgulamaktadır.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) Hakkında

1975’ten bu yana Türkiye’nin gereksinim duyduğu her alanda kalkınma teşebbüslerini destekleyen Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), milletlerarası saygınlığı ve sağladığı fonlarla istikrarlı ve güçlü bir iktisat için rekabetçi ve verimli üretime katkıda bulunuyor. Banka, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri doğrultusunda sürdürülebilir kalkınmanın finansmanına odaklanarak sanayi, turizm, güç, eğitim ve sıhhat dahil çeşitli bölümlerdeki işletmelere finansman sağlamaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.