DOLAR 32,8471 -0.02%
EURO 35,7012 0%
ALTIN 2.549,540,19
BITCOIN 2158942-1.23331%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İnci Holding, 2022 Sürdürülebilirlik Raporunu paylaştı
  • Haberm
  • Ekonomi
  • İnci Holding, 2022 Sürdürülebilirlik Raporunu paylaştı

İnci Holding, 2022 Sürdürülebilirlik Raporunu paylaştı

ABONE OL
25 Ekim 2023 17:00
İnci Holding, 2022 Sürdürülebilirlik Raporunu paylaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnci Holding, 2022 Sürdürülebilirlik Raporunu paylaştı

 

Geleceğin iş alanlarında, milletlerarası yatırımlarla şirket pahasını katlayarak, yeni kuşaklara aktarmayı hedefleyen İnci Holding, 2022 yılı Sürdürülebilirlik Raporunu paylaştı.

 

İnci Holding’in sürdürülebilirlik bakış açısını geniş bir perspektif ile sunan ve GRI Standartları ile uyumlu olarak hazırlanan rapor, 1 Ocak  – 31 Aralık 2022 tarihleri ortasındaki faaliyetleri ve performans datalarını kapsıyor.

 

Akü ve jant üretimiyle otomotiv tedarik sanayi bölümünün değerli tedarikçisi ve dalında dünya devi şirketlerin iş ortağı olan İnci Holding,  “Yeni Nesiller” için sürdürülebilir dünyanın inşası için çalışıyor. 

 

Otomotiv tedarik bölümünün yanı sıra hizmet, teknoloji ve toplumsal sorumluluk alanlarında faaliyet gösteren İnci Holding, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını içeren ikinci rapor olma özelliğini de taşıyan 2022 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı.

 

2022 İnci Holding Sürdürülebilirlik Raporu, Global Raporlama Teşebbüsü Standartları’na (GRI) uyumlu biçimde hazırlandı. Rapor, İnci Holding A.Ş.’nin yanı sıra Küme şirketleri olan Maxion İnci Jant Sanayi A.Ş., Maxion Jantaş Jant Sanayi A.Ş, İnci GS Yuasa Akü Sanayi ve Ticaret A.Ş., İncitaş Motorlu Araçlar Sanayi A.Ş., Yusen İnci Lojistik Ticaret A.Ş., ISM Minibar Makina Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Vinci B.V. Teşebbüs Sermayesi, AZKarbon Elektronik Ticaret ve Hizmetler A.Ş. ile İnci Vakfı’nın 1 Ocak – 31 Aralık 2022 tarihleri ortasındaki faaliyet ve performans bilgilerine odaklanıyor.

 

 

Neşe Gök: ‘Yeni Nesiller’ için sürdürülebilir bir dünyanın inşası için çalışıyoruz

 

İnci Holding İdare Konseyi Lideri Sevinç Gök, “Bu yıl ikincisini hazırladağımız 2022 yılı İnci Holding Sürdürülebilrlik Raporu, sürdürülebilirlik bakış açımızı ve bu bakış açısı çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızı kapsıyor. Bulunduğumuz bölümlerdeki öncü şirketlerden biri olarak, süratle değişen dünyada yenilikçi bakış açımızla değişimin getirdiklerine cevap veriyor, ‘Yeni Nesiller’ için sürdürülebilir bir dünyanın inşası için çalışıyoruz. Küresel ortaklarımızla toplumsal, çevresel, ekonomik, politik ve teknolojik değişiklikleri takip ediyor, strateji ve aksiyon planlamalarımızı değerlendirirken ulusal ve global manada tüm gelişmeler, fırsatlar ve riskleri tahlil ederek göz önünde bulunduruyoruz. Bu yılki raporumuzda Avrupa Yeşil Mutabakatı üzere regülatif değerlendirmelere yer verdik. İklim krizi ile birlikte tabiat ve insanın karşı karşıya kaldığı iklim meselelerine karşı, karbon ayak izi ile ilgili aksiyonlar alıyor, su ayak izi ile ilgili farkındalığımızı geliştiriyoruz. Eşit iş, eşit haklar, eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılığın global olarak geçerliliğine inanıyor ve bu istikametteki uygulamalarımızı olumlu tarafta artırmayı hedefliyoruz. Gençlerin eğitim ve gelişimlerine katkı sunuyor, kendi geleceklerini tasarlayacak gençlerle ilgili tüm faaliyetlerimizde irtibat sağlamayı kıymetli buluyoruz. Tüm bunları “çifte önemlilik” perspektifine nazaran “kurumun etkisi” ve “kuruma etkisi” açılarından değerlendirdik. ” dedi.    

 

İnci Holding CEO’su ve İdare Heyeti Üyesi Zeki Şafak Ozan ise İnci Holding olarak, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakma sorumluluklarının farkında olduklarını belirterek, “Bu şuurla hareket etmeye devam ediyoruz. Yenilikçi tahliller ve iştirak fırsatları aracılığıyla, sürdürülebilirlik seyahatimizi süratle ileri taşıyoruz. İnci Kümesi olarak 2030 yılı için koyduğumuz karbon emisyonumuzu %50 mutlak azaltım amacımızla uyumlu olarak, 2022 yılı prestijiyle karbon ayak izimizi %13, karbon emisyon yoğunluğumuzu ise %61,7 oranında azalttık. Gelecek için umut dolu bir formda ilerlemeye devam ederken, sürdürülebilirlik alanında daha da ilerlemek ve öncü bir rol oynamak için kararlılığımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

 

Karbon emisyonu yüzde 13, atık ölçüsü yüzde 9 azaldı

 

Sürdürülebilirlik önceliklerini “Yeni Kuşaklar için Kurumsallaşmaya Yatırım”, ”Yeni Kuşaklar için Beşere ve Topluma Yatırım”, ”Yeni Jenerasyonlar için Sorumlu Üretim ve Sorumlu Tüketim”, ”Yeni Jenerasyonlar için İnovasyona Yatırım” olarak belirleyen İnci Holding, 2022 yılında Toplam Sera Gazı Emisyonunu küme genelinde uyguladığı ve takip ettiği karbon aksiyon planları, küresel ortaklarıyla ortak siyasetleri ve üretim tesislerinin sahip olduğu I-Rec yenilenebilir Güç Sertifikaları doğrultusunda 2021 yılına nazaran %13 azalttı. 2022 yılında İnci Grubu’nun geri dönüştürülebilir atık oranı %78 olarak gerçekleşti. Kümenin toplam atık ölçüsü ise 2021 yılına nazaran %9 oranında azaldı.  

 

Grupta üst seviye bayan yönetici oranı %25 olarak kaydedildi. Yeni işe alınan bayan saha çalışanlarının sayısı 2022 yılında %19 artış gösterdi. Küme genelinde ise yeni işe alımlarda bayan istihdam oranının 2023 yılında %20-30 bandına çekilmesi hedefleniyor. 

 

Genç İnci Programı’nda istihdam edilen gençlerin sayısı 2021 yılına nazaran %87,5 artış gösterdi. Kelam konusu artış ile Genç İnci Programı’na katılan gençlerin %83’ü kümede istihdam edildi. Ayrıyeten, bayan istihdamı oranı ise %40 ile 2021 yılına nazaran 2 puan arttı. Genç İnci istihdamı içerisinde bayan oranını her yıl yükseltmek kümenin öncelikli amaçları ortasında yer alıyor.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.