DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19140081.25003%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Garanti BBVA, ESG kriterlerine bağlı sendikasyon kredisini  415 milyon dolar tutarla yeniledi
  • Haberm
  • Ekonomi
  • Garanti BBVA, ESG kriterlerine bağlı sendikasyon kredisini  415 milyon dolar tutarla yeniledi

Garanti BBVA, ESG kriterlerine bağlı sendikasyon kredisini  415 milyon dolar tutarla yeniledi

ABONE OL
5 Aralık 2023 10:00
Garanti BBVA, ESG kriterlerine bağlı sendikasyon kredisini  415 milyon dolar tutarla yeniledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Garanti BBVA, ESG kriterlerine bağlı sendikasyon kredisini 

415 milyon dolar fiyatla yeniledi

 

Garanti BBVA, yurt dışı borçlanma programı kapsamında sürdürülebilirlik kriterlerine bağlı olarak sendikasyon kredisi mutabakatını %100 oranında yeniledi. 367 gün vadeli 259.500.000 ABD doları ve 142.500.000 Euro meblağında iki farklı dilimden oluşan sendikasyon kredisi muahedesi 19 ülkeden 35 bankanın iştirakiyle imzalandı. Dış ticaretin finansmanı ile genel kurumsal hedefler doğrultusunda kullanılacak kredinin toplam maliyeti sırasıyla SOFR +%3,50 ve Euribor+ %3,25 olarak gerçekleşti. Sendikasyon kredisi Garanti BBVA’nın kömürden çıkış taahhüdüyle paralel biçimde düşük karbonlu iktisada geçiş sağlayacak yatırımların ve sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı için kullanılacak. 

 

Yenilenen sendikasyon kredisiyle ilgili görüşlerini bildiren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Sağladığımız sendikasyon kredisi ile öncelikli olarak ülkemizin dış ticaret süreçlerinin finansmanına dayanak verirken; kredi mukavelesine entegre ettiğimiz performans kriterleri ile Garanti BBVA’da stratejik olarak önceliklendirdiğimiz iklim krizi ve kapsayıcı büyümeye yönelik gayelerimizi yenilemiş bulunuyoruz. 2020 yılında dünyada bir Bankanın aldığı sürdürülebilirlik kriterlerine endeksli birinci sendikasyon kredisini imzalayarak global ölçekte ‘Sürdürülebilirlik İrtibatlı Sendikasyon Kredi Yapısı’nın öncüsü olduk. Yenilediğimiz bu sendikasyon kredisine entegre ettiğimiz sürdürülebilirlik performans gayeleri doğrultusunda da; kömür yakıtlı termik santral ve termal kömür madenciliği faaliyetlerini finanse etmeme kararımızı destekleyecek çalışmalarımıza ivme kazandıracağız. Yeniden bu kredideki bir öteki performans gayemiz de sürdürülebilir kalkınmanın finansmanına yönelik. Bu kapsamda güç verimli projeler, yenilenebilir güç ve düşük karbon üretim teknolojileri yatırımları, döngüsel iktisat, su kaynaklarının verimli kullanımı; bayan teşebbüsçüler, mikro işletmeler, toplumsal ve temel hizmetlere erişimin güçlendirilmesi, doğal afetlerden kaynaklı finansman gereksinimi üzere toplumsal sürdürülebilirlik alanlarına kaynak sağlayacağız. Bankamız, milletlerarası piyasalardaki prestiji ve güçlü finansal yapısıyla ülkemize yurtdışından finansman sağlamaya ve dış ticaretin finansmanını desteklemeye devam edecek.” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.