Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Fitch Ratings CCI’ın kredi notunu ‘BBB’ seviyesine yükseltti

Fitch Ratings CCI’ın kredi notunu ‘BBB’ seviyesine yükseltti

admin admin -
132 0

Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in (CCI) Yabancı Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu bir puan artırdı. CCI’ın yatırım yapılabilir düzeydeki kredi notunu ‘BBB’ düzeyine yükselten Fitch Ratings, notun görünümünü ise ‘Durağan’ olarak belirledi.  CCI’ın 2022 yılında neredeyse iki katına çıkan net satış gelirleri ile Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK), not artışında tesirli oldu. Bu yükselişle birlikte CCI Türkiye’deki en yüksek dereceli şirket statüsünü sağlamlaştırdı. 

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in (CCI) Yabancı Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu bir puan artırdı. ‘BBB’ olarak teyit edilen kredi notunun görünümü ise ‘Durağan’ olarak belirlendi. Fitch, CCI’ın Yerli Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecesi Notu ile Uzun Vadeli Birincil Teminatsız Derecelendirme Notunu da birer kademe artırarak ‘BBB’ düzeyine yükseltti. CCI’ın Ulusal Kredi notu ise en yüksek derece olan ‘AAA (tur)’ olarak teyit edildi. 

Fitch Ratings, yayınladığı kredi raporunda CCI’ın devam eden güçlü faaliyet kârlılığının, genişleme planının başarılı bir biçimde uygulanmasıyla desteklendiğini tabir etti. Raporda, CCI’ın 2022 yılında neredeyse iki katına çıkan net satış gelirleri ile Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kârının (FAVÖK) not artışında tesirli olduğuna dikkat çekildi.   

 

Fitch CCI’ın Türkiye’deki en yüksek dereceli şirket statüsünü sağlamlaştırdı 

CCI CEO’su Burak Başarır, Fitch’in CCI’ın kredi notunu ‘BBB’ye yükselterek, Türkiye’deki en yüksek dereceli şirket statüsünü sağlamlaştırdığını vurguladı. Başarır, “Kredi notumuz, CCI’ın ana pazarlarındaki pozisyonu, güçlü sermaye yapısı ve meşrubat bölümünün dayanıklılığı ile desteklenmeye devam ediyor. CCI’ın kredi notu, birebir vakitte, Fitch’in ilgili metodolojisi çerçevesinde The Coca-Cola Company’nin stratejik takviyesinden de olumlu etkileniyor. CCI olarak, güçlü hissedarlık yapımız, faaliyet gösterdiğimiz coğrafyalardaki büyüme potansiyelimiz, varlıklı eser portföyümüz ve disiplinli mali yapımız ile yolumuza güçlü bir halde devam ediyoruz” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Enerjisa Enerji'de üst düzey atama Enerjisa Enerji'nin yeni CFO'su Dr. Philipp Ulbrich oldu

CCI, Fitch Ratings’in ‘Yatırım Yapılabilir’ düzeyde not verdiği tek Türk şirketi pozisyonunda yer alıyor. Fitch Ratings, geçtiğimiz yıl CCI’ın yatırım yapılabilir düzeydeki kredi notunu BBB-, görünümünü ise ‘Pozitif’ olarak teyit etmişti. 

 

Firma Profili

CCI Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Irak, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Ürdün, Tacikistan, Türkmenistan ve Suriye’de faaliyet gösteren çok uluslu bir içecek şirketidir. Coca-Cola sisteminin değerli şişeleyicilerinden biri olan CCI, The Coca-Cola Company’nin gazlı ve gazsız içeceklerini üretir, dağıtır ve satar.

10.000’e yakın çalışanı ve 11 ülkede toplam 30 şişeleme ve 3 meyve sürece fabrikası bulunan CCI, 430 milyonluk tüketici kitlesine geniş bir içecek yelpazesi sunar. Eser portföyünde gazlı içeceklerin yanı sıra meyve suları, sular, spor içecekleri, güç içecekleri ve buzlu çaylar yer almaktadır. 

CCI’ın payları İstanbul Menkul Değerler Borsası’nda (BİST) “CCOLA.IS” sembolü ile süreç görmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar