DOLAR 32,1908 -0.12%
EURO 34,9556 0.01%
ALTIN 2.426,320,34
BITCOIN 0%
İstanbul
°

20:33

AKŞAMA KALAN SÜRE

EY’dan geleceği şekillendiren yapay zekâya (AI) 1,4 milyar dolarlık yatırım
  • Haberm
  • Ekonomi
  • EY’dan geleceği şekillendiren yapay zekâya (AI) 1,4 milyar dolarlık yatırım

EY’dan geleceği şekillendiren yapay zekâya (AI) 1,4 milyar dolarlık yatırım

ABONE OL
31 Ekim 2023 20:36
EY’dan geleceği şekillendiren yapay zekâya (AI) 1,4 milyar dolarlık yatırım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EY’dan geleceği şekillendiren yapay zekâya (AI) 1,4 milyar dolarlık yatırım

Uluslararası danışmanlık, kontrol, kurumsal finansman, strateji ve vergi şirketi EY (Ernst & Young), yapay zekâ (AI) inovasyon ve geliştirme çalışmalarının tümünü tek bir platformda, “EY.ai” altında topladı. 1,4 milyar dolarlık yatırım ile hayata geçirilen bu birleşik platform, şirketlerin yapay zekâ teknolojisinin avantajlarına verimli bir formda erişmesi, işlerini geliştirip dönüştürmesi için yardımcı olacak.

On yılı aşkın müddettir yapay zekâyı birçok global teknoloji tahliline yerleştiren ve bunu üç yıllık bir yatırım planıyla güçlendiren EY; 2023 yılında bilhassa insan yeteneklerini ve yapay zekâyı (AI) bir ortaya getiren “EY.ai” platformuna 1,4 milyar dolarlık yatırım yaptı. EY.ai, güçlü bir yapay zekâ ekosistemi tarafından desteklenen strateji, operasyon, dönüşüm, risk, kontrol ve vergi üzere hususlarda derin tecrübeye sahip, öncü EY teknoloji yetkinliklerinden ve yapay zekâ platformundan oluşuyor. 

EY bu yatırım ile yapay zekâ ve son teknoloji geliştirme araçlarını, başarısı kanıtlanan global teknoloji aracı olan EY Fabric’e yerleştirerek 60.000’den fazla EY müşterisinin ve 1.5 milyonun üzerinde tekil kullanıcının kullanımına sunacak. Atılan bu adımla müşterilere hizmet veren grupların şirketler için öncelikli olan iş dönüşümü mevzularına daha süratli karşılık vermeleri sağlanacak. Yapay zekâya yapılan yatırım sayesinde müşterilerle çalışma biçimini de geliştiren EY’a nazaran, bu gelişmiş teknolojinin benimsenmesinin önündeki en değerli manilerden biri, inanç konusuydu. Bu nedenle; 2022’de hesap verebilirlik, güvenlik, zımnilik, şeffaflık, adalet, kapsayıcılık ve mesleksel sorumluluk pahalarını içeren EY.ai unsurlarını resmileştiren EY; bu unsurların rehberliğinde hükümetlerle, çok uluslu standart belirleyici kurumlarla, bölüm dernekleriyle ve sivil toplum kuruluşlarıyla faal olarak birlikte çalışıyor. Bu doğrultuda, yapay zekânın faal ve muteber kullanımına yönelik en güzel uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. 

Bu yatırım, tıpkı vakitte AI alanında bilgi ve hünerlere sahip EY çalışanlarının potansiyellerini daha üste çıkarmalarına da yardımcı olacak. 4.200 teknoloji odaklı EY grup üyesi ile başlayan pilot programın akabinde oluşturulacak “EY.ai EYQ” programı ile EY, çalışanlarına özel yapay zekâ tabanlı öğrenme ve gelişme imkanları sunacak. EY’ın geniş kapsamlı öğrenme programı, 2018’de başlatılan ve bugüne kadar 100.000’den fazla sertifikanın alındığı AI, bilgi ve analitik öğrenme programlarının yanı sıra 2020’de başlatılan EY Tech MBA eğitim programını da içeriyor.

EY.ai, yapay zekâ alanındaki çeşitli çalışmaları, teknolojileri ve akademik yetenekleri kapsayan bir ekosistemi de bir ortaya getiriyor. Bu ekosistem; Dell Technologies, IBM, Microsoft, SAP, ServiceNow, Thomson Reuters ve UiPath dahil olmak üzere dünyanın en yenilikçi kuruluşlarından kimilerinin yanı sıra yapay zekânın geleceğini tanımlayan öteki önder şirketlerle yapılan öncü iş birliklerini içeriyor.

EY Türkiye Danışmanlık Kısım Lideri ve Şirket Ortağı Gökhan Gümüşlü, mevzuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“EY.ai platformunu “daha uygun bir çalışma dünyası oluşturma” maksadımız doğrultusunda, müşterilerimiz ve toplum genelinde inanç oluşturmak ve kıymet yaratmak üzere hayata geçirdik. Çok sayıda data ve yapay zekâ profesyoneli tarafından güçlendirilen EY.ai, EY takımlarının yapay zekâ ile operasyonlarında ihtilal yaratmayı hedefleyen şirketlere sağlayabileceği tüm bilgi ve içgörü yelpazesinin kilidini açmaya hazırlanıyor. Daha da kıymetlisi, iş birliğine dayalı olan EY ekosistemi, müşterilerini bugün mevcut olan en gelişmiş teknoloji, altyapı ve yeterlilik ile buluşturmada kritik bir rol oynuyor. EY.ai, bu ekosistemde yer alan iş birliği içinde olduğumuz başkan firmaların yetenekleri ile yapay zekâ teknolojisinde uzman takımlarımızı bir ortaya getirirken, müşterilerimize eşsiz bir hizmet sunmayı amaçlıyor.”

 

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye EY web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

 

EY Hakkında

EY olarak hedefimiz; müşterilerimiz, çalışanlarımız ve toplum için kıymet yaratırken birebir vakitte sermaye piyasalarında itimadın ve daha güzel bir çalışma dünyasının oluşmasına katkıda bulunmaktır. Dünya çapında 150’den fazla ülkede, sahip olduğumuz data ve teknoloji ile hizmet veren gruplarımızla, kontrolde itimadı sağlarken müşterilerimizin gelişmesine ve dönüşmesine takviye oluyoruz. Bağımsız kontrol, danışmanlık, hukuk, kurumsal finansman, strateji ve vergi hizmetlerimizle iş dünyasının karşılaştığı zorluklara yeni tahliller sunacak yanlışsız soruları soruyoruz.

EY ismi global tertibi temsil eder ve Ernst&Young Küresel Limited’in her biri başka birer hükmî kişiliğe sahip olan, bir yahut daha çok, üye firmasını temsil edebilir. Sonlu sorumlu bir Birleşik Krallık şirketi olan Ernst&Young Küresel Limited müşteri hizmeti sunmamaktadır. 

Kişisel Bilgileri Muhafaza Kanunu (KVKK) kapsamında; EY’ın şahsî dataları nasıl topladığı, kullandığı ve bireylerin sahip olduğu haklara dair bilgilere ey.com/tr_tr/privacy-statement adresinden ulaşabilirsiniz. EY üye şirketleri lokal kanunların yasakladığı bölgelerde hukuk hizmeti sunmaz.

 Daha fazla bilgi için lütfen ey.com adresini ziyaret edin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.