DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21151870.58431%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Egeli ihracatçılar 2024 yılında fuardan fuara koşacak
  • Haberm
  • Ekonomi
  • Egeli ihracatçılar 2024 yılında fuardan fuara koşacak

Egeli ihracatçılar 2024 yılında fuardan fuara koşacak

ABONE OL
24 Aralık 2023 19:36
Egeli ihracatçılar 2024 yılında fuardan fuara koşacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege İhracatçı Birlikleri 2024 yılında 13 fuara ulusal iştirak, 13 sektörel ticaret heyeti düzenleyecek.

Türkiye’ye 2023 yılında 18,5 milyar dolar ihracat dövizi kazandıran Ege İhracatçı Birlikleri, 2024 yılında dünyanın dört bir tarafında düzenlenecek fuarlarda Türk ihraç eserlerini tanıtacak, sektörel ticaret heyeti ve alım heyeti tertipleriyle ihracatçılarımızla ithalatçıları ikili iş görüşmelerinde buluşturacak. 

Ticaret Bakanlığı’nın yetkilendirmesiyle A sınıfı fuar organizatörleri ortasında yer alan Ege İhracatçı Birlikleri, 2024 yılında 85 yıllık tecrübesiyle hazırgiyimden organiğe, besinden saraciyeye, mermerden ayakkabıya 13 milletlerarası fuarın Türkiye Ulusal İştirak Tertibini gerçekleştirecek. 

Gıda bölümlerinde ikisi organik 5, hazırgiyim bölümünde 4, ayakkabı ve saraciye bölümünde 2 ve doğaltaş bölümünde 2 olmak üzere 13 fuarda Türk ihraç eserlerinin pazarlamasını yapacaklarını lisana getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, fuarlar yanında şimdiden 13 sektörel ticaret heyeti planladıklarını, 2024 yılı içinde sektörel ticaret heyetlerinin artması için fizibilite çalışmalarının sürdüğünü lisana getirdi. 

Türkiye’nin ihracatının güçlü olduğu Avrupa ülkeleri yanında, Ticaret Bakanlığı’nın Uzak Ülkeler Stratejisiyle uyumlu pazarlara yöneldiklerinin altını çizen Eskinazi, “En büyük ihraç pazarımız Avrupa Birliği’nde 3 tanesi Almanya’da, ikişer tanesi Fransa ve İtalya’da olmak üzere 7 fuarda yerimizi alacağız. Ayrıyeten, Ticaret Bakanlığımızın Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında gaye pazarlarımız olan Amerika Birleşik Devletleri’nde 2, Çin’de 2, Güney Kore ve Japonya’da 1’er fuara ulusal iştirak tertibi yapacağız. 2024 yılında yapacağımız pazarlama çalışmalarıyla 20 milyar dolar ihracat amacına ulaşmayı amaçlıyoruz” biçiminde konuştu. 

 

İlk fuar İtalya’da Garda Fuarı olacak

Egeli ihracatçıların 2024 yılında katılacağı birinci fuar, 13-16 Ocak 2024 tarihlerinde İtalya’da düzenlenecek olan Expo Riva Schuh & Garda Bags Fuarı olacak. 

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Erkan Zandar, Garda Fuarına 37 ayakkabı ve saraciye firmasıyla katılacaklarını, Avrupa’daki resesyona karşın pazarda var olmaya devam edeceklerini, 15-18 Haziran 2024 tarihlerinde Garda’da ikinci kere 37 firmayla yerlerini alacaklarının altını çizdi.

Son 2 yıldır Kazakistan’a yönelik düzenledikleri sektörel ticaret heyetiyle Kazakistan pazarında güç kazandıkları bilgisini paylaşan Zandar, “Kazakistan’a yaptığımız sektörel ticaret heyetlerinin olumlu sonuçlarını alıyoruz. Kazakistan’daki ikili iş görüşmelerinde Özbekistanlı ithalatçılarda katılıyor. Özbekler açısından Kazakistan bir alışveriş merkezi. Kazakistan ve Özbekistan’da 2022 yılının 11 aylık devrinde Türkiye geneli 38 milyon dolar olan ihracatımız 2023 yılının tıpkı periyodunda yüzde 37’lik artışla 52 milyon dolara yükseldi. O bölgeye olağanda Ege’den çok mal gitmiyordu. Artık daha çok firma çalışmaya başladı. Kazakistan ve Özbekistan’a ihracatımız 100 milyon doları aşabilecek pozisyonda. Bu fırsatı pahalandırmak için 2024 yılı Mart ayında tekrar orada olacağız. 2024 yılı Mayıs ayında ise; ayakkabı, saraciye ve deri konfeksiyon ihracatçılarımızla Suudi Arabistan’a yönelik bir sektörel ticaret heyeti düzenlemek için fizibilite çalışmalarımız sürüyor” halinde konuştu. 

 

Türk lezzetleri Japonya, ABD, Almanya ve Çin’de tanıtılacak

Türkiye’nin besin eserleri ihracatının yüzde 22’lik dilimini yaparak besin ihracatında önder olan Ege İhracatçı Birlikleri 2024 yılında 4 ülkede 5 fuarda Türk lezzetlerinin tanıtımını yapacak. 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, 2024 yılında besin dallarının ihracat gayelerine ulaşması için Japonya, ABD, Almanya ve Çin’de 5 fuara Türkiye Ulusal İştirak Tertibi yapacaklarını dillendirdi.  

Gıda ihracatçılarının birinci durağının Almanya’da 13-16 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenecek olan dünyanın en büyük organik eserler fuarı olan Biofach Fuarı olacağını tabir eden Uçak, “5-8 Mart 2024 tarihlerinde Japonya’da Foodex Fuarı’na 52 firmamızla katılacağız. ABD’de evvel, 14-16 Mart 2024 tarihlerinde ABD’de Californiya’da Natural Products Expo West Fuarı’nda sonrasında 23-25 Haziran 2024 tarihlerinde New York’taki Summer Fancy Food Fuarı olacak. 5-10 Kasım 2024 tarihlerinde Çin İthalat Fuarı ile 2024 yılındaki Ulusal İştirak Organizasyonlarımızı tamamlayacağız. Fuarlar ve sektörel ticaret heyetleriyle 2023 yılında 7,4 milyar dolar olan tarım eserleri ihracatımızı 2024 yılı sonunda 8,5 milyar dolara taşımayı hedefliyoruz” dedi.

 

Alimoğlu: Korea Build Week Fuarı’na birinci kere katılacağız

Çin’de düzenlenen ve dünyanın en büyük doğaltaş ve teknolojileri fuarlarından biri olan Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nın Türkiye Ulusal İştirak Tertibini 11 yıldır muvaffakiyetle yaptıkları bilgisini veren Ege Maden İhracatçıları Birliği Lideri İbrahim Alimoğlu, 2024 yılında Güney Kore’de Korea Build Week Fuarı’na birinci defa Türkiye Ulusal İştirak Tertibi yapacaklarını söz etti. 

Korea Build Week Fuarı’na 12 doğal taş ihracatçısı firmayla 21-24 Şubat 2024 tarihlerinde katılacaklarını anlatan Alimoğlu, “16-19 Mart 2024 tarihlerinde Xiamen Fuarı’na 75 doğal taş ihracatçısı firmamızla iştirak edeceğiz. 2023 yılında dünyadaki resesyonun inşaat kesimine tesirleri ağır oldu. O nedenle doğal taş ihracat sayılarımızda gerileme yaşadık. 2024 yılında fuarlar yanında doğal taş bölümünde ihracattaki gerilemeyi durdurmak hedefiyle işlenmiş doğal taş talebi olan İngiltere, Avustralya, Kanada ve Suudi Arabistan’a sektörel ticaret heyeti tertipleri yapacağız” dedi. 

 

 Moda sanayisi Almanya ve Fransa’da yeni koleksiyonlarını sergileyecek

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 2024 yılında Türk moda sanayisinin Almanya ve Fransa’da yeni koleksiyonlarını ithalatçıların beğenisine sunmak için hazırlıklarını tamamladı.

2024 yılının birinci tertibinin 10 firmanın iştirakiyle, 23-25 Ocak 2024 tarihlerinde Almanya’nın Münih kentinde “MUNICH FABRIC START THE SOURCE” olacağını paylaşan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, 6-8 Şubat 2024 tarihlerinde de Fransa’nın başşehri Paris’te PREMIERE VISION MANUFACTURING PARİS Fuarı’na 26 firmayla katılacaklarını kaydetti.

Ana pazarımız Avrupa’da hissedilen resesyonun Türkiye’deki maliyet artışlarıyla birleşince Türk hazırgiyim kesiminin müşteri gözünde rakiplerimize nazaran kıymetli ülke pozisyonuna geldiğine vurgu yapan Sertbaş kelamlarını şöyle sürdürdü; “İthalatçılardan gelen siparişler 2024 yılının birinci yarısında da ihracatımızdaki düşüşün devam edeceğine işaret ediyor. Fakat, yerimizde oturamayız. Yılın tamamını kaybetmeyi hiçbirimiz göze alamayız bölüm olarak bilhassa ana pazarımız Avrupa’da fuarlara katılarak müşterilerimizle bağımızı koparmayarak taleplere hazırlıklı olmalıyız. Tasarım gücümüz, esnek yapımızla kaybettiğimiz müşterileri geri kazanmalıyız. İçerdeki maliyet kaynaklı sıkıntıları çözebilirsek, ihracatçı biraz rahatlarsa eski parlak dönemlerimize döneceğimize inancım tam.”

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği geçen yıllarda olduğu üzere 2024 yılında da İtalya’dan ithalatçıları Alım Heyeti tertibinde ağırlayacak. 

  

Gürle; “2024 yılında 4 sektörel ticaret heyeti, 1 alım heyeti yapacağız”

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği, Ege Bölgesi’ndeki katma pahalı mobilya ihracatını artırmak için Aegean Furniture isimli URGE Projesi, Ezberbozan Tasarım Yarışı, mesleksel eğitim başlıklarında mesai harcarken, 2024 yılı ajandasında 4 sektörel ticaret heyeti ve bir alım heyetine yer verdi. 

İlk sektörel ticaret heyetlerini 2024 yılı Şubat ayında Suudi Arabistan’a yapacakları bilgisini veren Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lideri Ali Fuat Gürle, Türkiye ile Suudi Arabistan ortasında siyasi bağlantılardaki olumlu gelişmelerin ihracat sayılarımıza da yansıması için uğraş göstereceklerini vurguladı. Gürle, “Kuzey ve Batı Afrika pazarında pozisyonumuzu güçlendirmek için son yıllarda Fas’a yaptığımız sektörel ticaret heyetlerine 2024 yılı Mayıs ayında yeni bir halka ekleyeceğiz. Kasım ayında Hindistan’a sektörel ticaret heyeti planlıyoruz. 2024 yılında sektörel ticaret heyeti yapacağımız bir öbür ülke 2023 yılında olduğu üzere Güney Afrika olacak. İzmir’de düzenlenen MODEKO Fuarı’na da dünyanın dört bir tarafından ithalatçıları getirmek için alım heyeti organize edeceğiz. Bu etkinliklerle 2024 yılında ihracatımızdaki düşüşü durdurmak ve artışa geçmek istiyoruz” halinde konuştu. 

Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında 6 yıldır ihracat önderi olan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, Mayıs 2024’te Suudi Arabistan’a sektörel ticaret heyeti hazırlığı yaparken, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği 2024 yılı Mart ayında Avustralya’ya sektörel ticaret heyeti organize edecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.