Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Duayen Sanatçı Süleyman Saim Tekcan’ın “Döngüsel Seyir” Adlı Sergisi ilk kez Kaplankaya’da

Duayen Sanatçı Süleyman Saim Tekcan’ın “Döngüsel Seyir” Adlı Sergisi ilk kez Kaplankaya’da

admin admin -
164 0

Türkiye’nin önde gelen ressamları ortasında yer alan dünyaca ünlü sanatkarımız Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan’ın “Döngüsel “Seyir” temalı Kaplankaya’ya özel yeni ve mevcut fotoğraf ve heykel çalışmaları birinci sefer Kaplankaya’nın eşsiz bir Akdeniz hayatı içinde konumlanan yeri Club House’da 27 Haziran’da sergilenmeye başlıyor. 

Adını, daha evvel bölgede yaşadığı bilinen Anadolu panterinden alan Kaplankaya, eşsiz hoşluğu ile Bodrum’un ve Akdeniz çanağının en kıymetli lokasyonlarından birini oluşturuyor. İki faz olarak hayata geçen proje kapsamında Kaplankaya, 2023 döneminde, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi İMOGA’nın kurucusu, sanat eğitimcisi, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Mükafatı sahibi ressam Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan’ın “Döngüsel Seyir” isimli standına konut sahipliği yapıyor. 

Ege Denizinin en etkileyici görünümlerinden birine mesken sahipliği yapan deniz düzeyinden 135 metre yükseklikte, özgün mimarisi ile dünyanın dört bir yanından övgüler alan Kaplankaya Clubhouse, 27 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında ressam, oyuncu, heykeltıraş, baskı, grafik, gravür sanatkarı ve öğretim üyesi olarak Türkiye’nin çok istikametli duayen sanatkarlarının başında gelen Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan’ın dünyasını sanatseverler ile buluşturuyor. 

Kaplankaya’ya özel yeni ve mevcut fotoğraf ve heykellerinden oluşan stantta Tekcan “dönüşüm” ve “döngüselllik” sıkıntılarını ele alıyor. Tekcan bir sanatkarın arayışının hiçbir vakit bitmediğini vurgularken yaratmanın araştırmak ve düşünmekle bağlı bir döngüde birbirini besleyerek her vakit devam ettiğinin altını çiziyor. Süleyman Saim Tekcan sınırsız kanıda sınırsız eser üretirken materyale dair olan usta bilgisi ile medyumlarında deneysel bir yaklaşıma sahip olduğunu farklı materyallerdeki çalışmalarıyla bu stant de sunuyor. 

Sanatçı, dünyaca ünlü ödüllü mimarlar Carlos Ferrater ile Borja Ferrater tarafından tasarlanan Kaplankaya Club House da konumlanan standında ziyaretçileri yaratım sürecine hakikat bir seyire çıkarıyor. Fikrin soyuttan başlayıp somuta nasıl bir akışta olduğunu yapıtlarıyla gözler önüne seren Tekcan bir desen çiziyor, o desenden gravür daha sonrasında fotoğraf yapıyor; en son heykele dönüşen fotoğraf daha sonra tekrar öteki desenlerde ve yaratımlarda can buluyor ve böylece sanatçı sonsuz üretim döngüsü içinde ilham bulmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir;  Ünlü isimler Yağmur Tanrısevsin ve Şahika Encümen'den Triatlon sporuna destek

Süleyman Saim Tekcan, “Resim heykel her vakit niyetle yapılmıyor, fikir resmi heykeli başlatıyor ama tesadüfler bitiriyor. Siz o tesadüfleri şayet resme mal edebiliyorsanız, bir öbür kişinin tesadüflerinden farklı bir tesadüfle fotoğrafınıza işte o özden gelen katkıyı getiriyorsunuz, farklılaşıyorsunuz.” olarak bakış açısını söz ediyor ve sanatseverleri 27 Haziran’da Kaplankaya’da kendi tesadüflerini keşfetmeye davet ediyor. 

Yaklaşık 5 milyon metrekarelik yeri üzerinde, ödüllü mimarisi, üst seviye kalite ve hizmet anlayışı ile tabiatla ahenk içinde bir ömür sürdürmek isteyenlerin tercihi olan Kaplankaya, sade lüks sürdürülebilir ömür ve tabiat dostu yaklaşımını sanat ile bütünleştirip fark ve bedel yaratacak projeler yaratmaya devam edecek.

Süleyman Saim Tekcan Hakkında

 Süleyman Saim Tekcan 1940 yılında doğdu. 1961’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünde Fotoğraf kısmını bitirdi. 1965 yılında oyunculuk üzerine tecrübeleri oldu. Çiçekçi Kız, Sevmek Vakti, Sevgim ve Gururum ve Sevgili Öğretmenim sinemalarında oynadı. İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsünde öğretim vazifelisi olarak çalıştıktan sonra Almanya da baskı fotoğraf üzerine araştırmalarına devam etti.

1975’te Mimar Sinan Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Fotoğraf kısmında lisansını tamamlayan sanatçı, tıpkı fakülteden Doktora‘ya muadil Sanatta yeterlik alarak Mimar Sinan Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi’ndeki takımında yerini aldı. 1985 yılında Profesör unvanı ile “Grafik Sanat Dalı” Başkanlığı vazifesine atandı. Hoş Sanatlar Akademisinin Grafik kısmında serigrafi ve gravür atölyelerinin kuruluşu ile bu atölyede Türkiye’nin önde gelen sanatkarlarının yetişmesine imkan sağladı. 1994 yılında Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Dekanı oldu. 

Resim kolunda 2022 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat büyük mükafatına layık görülen Tekcan, baskı ve gravür üzerine özgün imzasıyla yaratmaya ve çalışmalarını sergilemeye devam etmektedir.

 Kaplankaya Projesi  Ayrıcalıkları

En üst seviye villa hizmetlerinin sunulduğu Kaplankaya’da dört mevsim boyunca, 24 saat boyunca concierge hizmetleri ve birçok değerli program yer almaktadır. Kaplankaya sakinleri, seçkin bir toplulukla birlikte dünyaca ünlü Six Senses Kaplankaya Resort olanaklarından da yararlanabilmektedir. Ödüllü mimarlar Carlos Ferrater ile Borja Ferrater tarafından tasarlanan Kaplankaya Clubhouse, Kaplankaya sakinlerinin vazgeçilmez yerlerinden biri. Deniz düzeyinden 135 metre yükseklikte, özgün mimarisi ile dünyanın dört bir yanından övgüler alan Kaplankaya Clubhouse, Ege Denizinin en etkileyici görüntülerine konut sahipliği yapıyor.

İlginizi Çekebilir;  Karayağmurlar'ın '' Resim serüvenim II '' sergisi orman peker sanat galerisi'nde 

Zeytin ağaçlarıyla kaplı geniş yerleşkesinde uzun ve sağlıklı bir hayatın sevincini sunan Kaplankaya, hava yolu ulaşımının yanı sıra, memleketler arası bir marinanın da yakında yer alacağı yeni projeleriyle her daim pahalanarak en keyifli seyahatlerin varış noktası oluyor. Tabiat, sanat ve sporun iç içe olduğu eşsiz bir hayat stili sunan Kaplankaya, sıhhat, memnunluk ve huzur dolu ortamıyla sonlu sayıdaki yeni konuklarını bekliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar