Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ÇATES’in Halka Arzına SPK’dan Onay 

ÇATES’in Halka Arzına SPK’dan Onay 

admin admin -
65 0

ÇATES’in Halka Arzına SPK’dan Onay 

 

Türkiye’nin birinci ve tek yerli taş kömürü santrali Çatalağzı Termik Santrali’nin halka arz başvurusu Sermaye Piyasası Şurası tarafından onaylandı.

 

Türkiye’nin birinci termik santrali olmasının yanı sıra yerli taş kömürü ile çalışan birinci ve tek santrali olma özelliğini taşıyan Çatalağzı Termik Santrali’nin (“ÇATES”) Sermaye Piyasası Kurulu’na halka arz için yaptığı müracaat onaylandı. ÇATES’in halka arz sürecine liderlik edecek kurum İnfo Yatırım Menkul Pahalar A.Ş. (“İnfo Yatırım”) olarak belirlenirken; talep toplama 57,15 TL fiyatla gerçekleştirilecek. 

 

Şirketin 140.405.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin 24.795.000 TL artırılarak 165.200.000 TL’ye çıkarılması ile birlikte; 8.255.000 adet hissenin da ortak satışı yoluyla olmak üzere toplamda 33.050.000 adet pay halka arz edilecek. Halka açıklık oranı %20.01 olarak açıklanırken; halka arzda eşit dağıtım prosedürünün uygulanacağı belirtildi. 

İnfo Yatırım’ın liderliğinde kurulan konsorsiyuma yurt içinde 36 aracı kurum iştirak edecek. 

Halka arzdan elde edilecek gelir, ÇATES’in özkaynakları ile sermaye gücünün artırılması kapsamında finansal borçluluğun azaltılmasında kullanılacak. Türkiye’deki en varlıklı kömür rezervlerinin olduğu Zonguldak’ta bulunan ÇATES, tertipli temettü geliri sunmayı hedefliyor.

 

Sürdürülebilir gelir, temettüye dönüşecek

Halka arz süreci ile ilgili değerlendirmede bulunan ÇATES Genel Müdürü Hamdi ALP, şirketin potansiyeline güvendiğini belirterek, şunları söyledi; “ÇATES Zonguldak’ta, ülkemizdeki taş kömürü rezervlerinin en varlıklı olduğu lokasyonda bulunuyor. Tıpkı vakitte; deniz kıyısındaki pozisyonu ile ithal kömüre erişim avantajı ve bu sayedeki kaynak çeşitliliği potansiyeli ile de ülkemizin güç haritasının sürekliliği ismine kritik kıymet taşıyor. ÇATES’in bir baz yük santrali olarak hiçbir doğal şarttan etkilenmeden, 7/24 elektrik üretimi yapabilme gücü ve nizamlı gelir sağlayan yapısı ile yatırımcılarına değerli avantajlar sağlayacağına inanıyorum. Bu sürdürülebilir gelire, vereceğimiz tertipli temettü ile halkımızı ortak edeceğiz. Halka arz sayesinde, ürettiğimiz bu pahası yeni yatırımcılarımız ile paylaşacağımız için heyecanlı ve memnunuz. Gerçekleştireceğimiz halka arz sonrasında yatırımcılarımızdan alacağımız güç ve inançla; bugüne kadar ülkemize ve dalımıza kattıklarımızı daha da ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

İlginizi Çekebilir;  Kalekim'in yılın ilk 9 ayındaki net satışları 2,5 milyar TL oldu

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar