Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bu eğitimi almayanlar bin pişman

Bu eğitimi almayanlar bin pişman

admin admin -
139 0

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK), Kocaeli’nde geçmişten günümüze kadar devam eden kıymetli mesleklerden olan pişmaniye üretimini kursiyerlerine öğretmek için eğitimlerine devam ediyor. Geçtiğimiz devirlerde birinci olarak kendi bünyesindeki Yiyecek İçecek Hizmetleri alanında misyon yapan usta öğreticilere, işin ustalarından eğitim almalarını sağlayan KO-MEK daha sonra online olarak müracaatları toplayarak birçok kurs merkezinde pişmaniye imal kursu açıp eğitimlere başladı. Pişmaniye üretim dalına yetişmiş eleman hazırlamak için kolları sıvayan KO-MEK istihdama katkı vermeye devam ediyor.

 

ÖNCE TEORİK SONRA PRATİK EĞİTİM

Kursiyerlerin eğitim gereksinimlerini en düzgün ve en kaliteli formda karşılamaya çalışan KO-MEK, Köseköy kurs merkezinde açtığı Pişmaniye Üretimi eğitiminde evvel 90 saatlik teorik eğitimlerini tamamladı. Teorik eğitimlerden sonra tesislerde pratik eğitim alan kursiyerler burada pişmaniye üretim basamaklarını ve paketleme inceliklerini öğrendi. Un kavurma, şeker karıştırma ve pişmaniye çekim tekniklerini öğrenen kursiyerler paketleme ve saklama inceliklerini de işin ustalarından öğrenerek sertifikalarını aldı.

 

İSTİHDAMA DESTEK

Pişmaniye üretim tesisinde alanında uzman ustalarla birlikte gün boyunca çalışarak pratik yapan KO-MEK kursiyerleri, aldığı eğitimlerle bu alanda daha rahat iş bulma imkânı bulabilecek. Mesleğin tüm inceliklerini öğrenmek için efor harcayan kursiyerler eğitim boyunca pişmaniye üretiminin püf noktalarını öğrenmek için ter döktü. Hayli kısa müddette ilgi gören ve pişmaniye imal bölümünde çalışmak isteyen vatandaşlar tarafından benimsenen pişmaniye imal kursuna şimdiye kadar toplamda 61 kursiyer katılarak eğitim gördü. Online olarak kayıtların devam ettiği eğitimlerde faal olarak 2022-23 periyodunda 20 kişi eğitim görüyor. Siz de 12 ilçede 44 kurs merkezinde verilen eğitimlere katılmak için www.komek.org adresinden online kayıt yaptırarak istediğiniz branşta eğitim alabilirsiniz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  KO-MEK'te bu yaz her şey çocuklar için

İlgili Yazılar