Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Araştırmaların sonucu Türkiye ekonomisinin ihracatta kur/fiyat rekabeti değil, dıştan alınanı dışa satmaya dayalı bir ekonomik özelliğe sahip olduğunu gösteriyor.

Araştırmaların sonucu Türkiye ekonomisinin ihracatta kur/fiyat rekabeti değil, dıştan alınanı dışa satmaya dayalı bir ekonomik özelliğe sahip olduğunu gösteriyor.

admin admin -
166 0

Ege Bölgesi’nde üretilen lezzetleri dünyanın dört bir tarafına ulaştırarak 5 yıldır üst üste ihracat rekorları kıran, Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği 1,4 milyar dolar ihracat maksadını aşmaya hazırlanıyor.

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Egeli yaş meyve zerzevat ihracatçılarının Ocak-Mayıs devrinde yüzde 15 artışla 502 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırdığını açıkladı.

“Son bir yıllık devirde de ihracatımız yüzde 7 yükselişle 1 milyar 312 milyar dolara ulaştı. 2023’ün birinci 5 ayında yaş meyve zerzevat eserlerinde en çok ihraç ettiğimiz birinci üç eserimiz domateste yüzde 68 yükselişle 49 milyon dolar, mandarinde yüzde 14 artışla 11 milyon dolar ve elmada 8 milyon dolarlık ivme kaydettik. En çok ihracat yaptığımız ülkeler, Rusya, Polonya ve Almanya oldu. Rusya’ya yüzde 7 artışla 33 milyon dolar, Polonya’ya yüzde 59 artışla 15 milyon dolar, Almanya’ya ise yüzde 140 artışla 11 milyon dolarlık ihracat yaptık. Meyve zerzevat mamulleri ihracatımızda ise; yüzde 20 artışla 52 milyon dolarla biber turşuları, yüzde 11 artışla 49 milyon dolarla kurutulmuş domatesler, yüzde 5 artışla 39 milyon dolarla kornişon turşuları ve yüzde 14 artışla 35 milyon dolarla elma suları en çok ihracı gerçekleştirilen birinci dört eserimiz. Almanya, ABD ve Birleşik Krallık en çok ihracat yaptığımız ülkeler ortasında birinci üçte yer alıyor. Yaş meyve zerzevat bölümümüzde temel pazarımız yıllardır Rusya ve Avrupa Birliği. Mamul kesiminde AB ülkelerinin yanında ABD ve İngiltere temel pazarlar olarak karşımıza çıkıyor.”

Başkan Uçak, “Pazar hissemizin artması, rekabet gücümüzü de arttıracak. Bu sebeple Hindistan, Endonezya ve Malezya ticaret heyetlerimizin akabinde, yeni açılacak UR-GE projemiz ile alternatif pazar arayışlarımıza devam edeceğiz ve Türk tarım eserlerinin dünya sofralarında yerini alması için tüm gücümüzü ortaya koyacağız. Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği olarak bu yılki ihracat maksadımızı 1,4 milyar dolar olarak belirledik. Lakin şu anda ihracatımızda 1,4 milyar doları aşan bir ivme var. 2023 yılında 1,5 milyar dolarlık ihracata imza atacağımızı öngörüyoruz. Yeni pazarlardaki gücümüzü ve istikrarımızı muhafazaya yönelik, Birliğimiz bünyesinde yeni bir UR-GE Projesine başlıyoruz. Gerek URGE projemiz gerekse dünyanın birçok ülkesinde iştirak sağladığımız fuarlar aracılığıyla dallarımızı en yeterli formda tanıtmak ve eserlerimizi daha fazla pazara ulaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Redington Türkiye ve Barracuda'dan stratejik iş birliği

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar