DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19115250.8433%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Aksigorta’dan 5,5 Milyon Ton Emisyon Tasarrufu
  • Haberm
  • Ekonomi
  • Aksigorta’dan 5,5 Milyon Ton Emisyon Tasarrufu

Aksigorta’dan 5,5 Milyon Ton Emisyon Tasarrufu

ABONE OL
30 Kasım 2023 11:48
Aksigorta’dan 5,5 Milyon Ton Emisyon Tasarrufu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aksigorta’dan 5,5 Milyon Ton Emisyon Tasarrufu

Sigortacılık dalının değerli oyuncularından Aksigorta, Sürdürülebilirlik Raporu’nun ikincisini yayınladı. Kelam konusu rapor, 1 Ocak – 31 Aralık 2022 tarihleri ortasındaki şirket faaliyetlerinden kaynaklı; toplumsal, ekonomik ve çevresel tesirlere yönelik, yönetimsel yaklaşım ve gayeleri kapsamasının yanı sıra, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na yönelik Aksigorta’nın katkısını da özetliyor.

 Yeni kuşak sigortacılık anlayışıyla, odağına insanı ve dünyanın geleceğini alan Aksigorta, bu gaye doğrultusunda gerçekleştirdiği çalışmaları ikincisini yayınladığı Sürdürülebilirlik Raporu ile paylaştı. Küresel Reporting Initiative (GRI) standartları temel seçeneğine uyumlu olarak hazırlanan rapor, 1 Ocak – 31 Aralık 2022 tarihleri ortasındaki faaliyetleri kapsıyor. Raporda, şirket faaliyetlerinden kaynaklanan toplumsal, ekonomik ve çevresel tesirlere yönelik yönetimsel yaklaşım ve gayeler ile birlikte, elde edilen performans sonuçları ve Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na yönelik Aksigorta’nın katkıları da yer alıyor. Raporda ayrıyeten, şirketin müşterilerini ve risklerini kıymetlendiren iklim ve sürdürülebilirlik kriterlerini sistematik olarak ele alması da dikkat çekiyor.

2030 gayesi yüzde 53 emisyon azaltımı

Aksigorta’nın sahip olduğu güçlü kapasiteyi ve 60 yılı aşkın esaslı sigortacılık uzmanlığını karbonsuzlaştırma ve iklim değişikliğinin yavaşlatılmasının sağlanmasına katkı çalışmalarında kullandıklarını belirten Aksigorta İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı Burak Yüzgül, “Geliştirdiğimiz eserlerde, hizmet ve operasyonlarımızda olumlu tesire odaklanıyoruz. Sigortacılık bölümünde primler aracılığıyla yapılan yatırımların sürdürülebilirlik yaklaşımıyla değerlendirilmesinin kritik kıymete sahip olduğunu biliyoruz. Bu sebeple, düşük karbonlu ve paydaşı odağa alan ekonomik büyümeyi desteklemek için olumlu tesir yaratmaya aracı olacak eser ve hizmetlere odaklanıyoruz. 2022 yılında Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları ile ilişkili sürdürülebilir eser ve hizmetlerimizde yazılan brüt primlere oranla Aksigorta’da %19 düzeyindeyiz. Paris İklim Anlaşması’nın 1,5 derece gayesine ile uyumlu olarak Kapsam 1 ve 2 emisyonlarımızı 2019-2030 arası Aksigorta’da %53 azaltacağız. Yatırım portföyümüz kaynaklı Kapsam 3 emisyonlarımızı bilime dayalı gayeyle uyumlu hale getirmek için çalışmalara başladık.  Bu maksat ile uyumlu uygulama planı üzerinde çalışıyoruz ve en yakın vakitte Bilime Dayalı Amaçlar Teşebbüsü olan “SBTI” kuruluşuna taahhüt vermek için çalışmalarımıza başladık. Raporlama devrinde, hasar belgelerine ait değerlendirmelerin dijital kanallardan toplanması ile 1,1 milyon A4 kâğıt tasarrufu sağlayarak, 5,5 milyon ton emisyon tasarrufu sağladık. Kâğıttan sağladığımız tasarrufun yanı sıra Sabancı Topluluğunun doğal ömür alanları ve ormanların korunması gayesi kapsamında 20 bin fidanı da tabiata kazandırdık’’ dedi.

İnsan ve toplum odaklı çalışmalar

Kurumun sürdürülebilirlik vizyonunu çalışanlarına da aktardığını tabir eden Burak Yüzgül, “Eğitim ve toplumsal cinsiyet eşitliği Aksigorta’da gündem başlıklarımızdan düşmeyen 2 kıymetli bahis. Kurum içerisinde bayan erkek oranımızda sağladığımız eşitlik sonucunda, yapılan bağımsız bir kontrol ile İş’te Eşit Bayan Sertifikasının sahibi olduk. Cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve uygunlaştırılması çalışmaları kapsamında Aksigorta’da bayan çalışan sayımızda %50’ye ulaştık. Aksigorta, tecrübeli ve ehil bayan çalışanların daha üst konumlara yanlışsız ilerleyerek Aksigorta’da ve iş hayatında yükselmelerine takviye olur.  2022 yılında Aksigorta’da çalışanlarımıza 32.000 eğitim saatine ulaştık ve eğitim maliyetlerimizi bir evvelki yıla nazaran %91 artırarak 4,9 milyon TL’ye çıkardık. Bunun yanında 2020 yılında hayata geçirdiğimiz toplumsal sorumluluk projemiz Dijital Güvenlik Platformu ile siber risk farkındalığı eğitimlerinden faydalanan 2500 şahsa ulaştık. Tüm bunların da tesiriyle, 2023 yılı çalışan bağlılığında %78, çalışan memnuniyetinde ise oranımızı %87 olarak ölçümledik’’ diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.