DOLAR 32,5013 0.13%
EURO 34,8849 0.43%
ALTIN 2.484,180,91
BITCOIN 1984207-4.55108%
İstanbul
16°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Akfen Yenilenebilir Enerji, Türkiye’nin İlk GES Üretimli Elektrik Depolama Projesine ÇED Onayı Aldı
  • Haberm
  • Ekonomi
  • Akfen Yenilenebilir Enerji, Türkiye’nin İlk GES Üretimli Elektrik Depolama Projesine ÇED Onayı Aldı

Akfen Yenilenebilir Enerji, Türkiye’nin İlk GES Üretimli Elektrik Depolama Projesine ÇED Onayı Aldı

ABONE OL
23 Ocak 2024 02:12
Akfen Yenilenebilir Enerji, Türkiye’nin İlk GES Üretimli Elektrik Depolama Projesine ÇED Onayı Aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akfen Yenilenebilir Güç, Erzurum’un Aşkale ilçesinde geliştirdiği Gelinkaya Güneş Güç Santrali ve Elektrik Depolama Tesisi projesi için Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan “Çevresel Tesir Değerlendirmesi Olumlu” kararı aldı. Bu sayede Gelinkaya, Türkiye genelinde GES üretimli elektrik depolama alanında birinci “ÇED Olumlu” kararı alan proje oldu.

 Akfen Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Mustafa Kemal Güngör, “Şirketimizin sürdürülebilir güç tahlilleri alanında yatırım portföyünü büyütme amacı doğrultusunda, Türkiye genelinde güneş gücü üretimi ile entegre edilen birinci elektrik depolama projesi olma özelliğini taşıyor” diye konuştu.

Güneş, su ve rüzgar olarak yalnızca yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretim yapan 700 MW’lık konseyi güce sahip Akfen Yenilenebilir Güç, Erzurum’un Aşkale ilçesinde geliştirilen Gelinkaya Güneş Güç Santrali ve Elektrik Depolama Tesisi projesi için Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan “Çevresel Tesir Değerlendirmesi Olumlu” kararı aldı. 35,75 MWm / 30 MWe gücünde olan ve 44,86 hektarlık alana kurulacak santral, 30 MWe / 60 MWh kapasiteli çağdaş bir depolama tesisini de içeriyor.

Karar ile birlikte Akfen Yenilenebilir Güç, hala yatırım etabında bulunduğu toplam 285 MWe kapasiteli müstakil elektrik depolama projelerinden birincisi için “ÇED Olumlu” kararı alırken, tıpkı vakitte bu karar Türkiye genelinde GES üretimli elektrik depolama alanında birinci ÇED Olumlu kararı alan proje olma özelliğini de taşıyor.

 

GÜNGÖR: GÜÇ KAYNAKLARINI KIYMETLENDİRME KARARLILIĞIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

Akfen Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Mustafa Kemal Güngör“Bu değerli adım, şirketimizin sürdürülebilir güç tahlilleri alanında yatırım portföyünü büyütme gayesi doğrultusunda, Türkiye genelinde güneş gücü üretimi ile entegre edilen birinci elektrik depolama projesi olma özelliğini taşıyor” diye konuştu.

Güngör, “Akfen Yenilenebilir Güç olarak, pak ve yenilenebilir güç kaynaklarının geliştirilmesi ve güç depolama tahlillerinin entegrasyonu konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz. Bu proje, ülkemizin yenilenebilir güç alanındaki yol haritasına bedelli bir katkı sağlayacak ve güç dönüşümü sürecimizde değerli bir rol oynayacaktır” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir;  YEDEP'te eğitim zamanı

 

Akfen Yenilenebilir Güç Hakkında:

Akfen Holding, temellerini 2007 yılında attığı Akfen Yenilenebilir Güç A.Ş. bünyesinde tamamı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan, sürdürülebilir güce yatırım yapan Türkiye’nin birinci yenilenebilir güç platformunu hayata geçirdi. 2016 yılında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Memleketler arası Finans Kuruluşu’nun (IFC) şirkete ortak olarak katılmış olup,  18.01.2023 tarihinde gerçekleştirilen hisse dönemi sonrasında Akfen Holding, Şirket’in hisselerinin tamamının sahibi oldu. Akfen Yenilenebilir Güç’ün Türkiye’nin 18 vilayetinde her teknoloji için en uygun doğal kaynaklara sahip bölgelerde konumlandırılan tamamı yenilenebilir kaynaklardan oluşan ve kaynak bazında istikrarlı yaklaşık 700 MW gücündeki hidro, rüzgâr ve güneş elektrik üretim portföyü bulunuyor. Akfen Yenilenebilir Enerji’nin, Mart 2023’te gerçekleştirilen halka arz sonrasında, halka arz edilen şirket hisseleri (toplam sermayenin %33,5’i) 16.03.2023 tarihinden itibaren Borsa İstanbul’da AKFYE kodu ile süreç görmeye başlamıştır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.