DOLAR 32,8471 -0.02%
EURO 35,7012 0%
ALTIN 2.549,540,19
BITCOIN 2158942-1.23331%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Abdi İbrahim, Karbon Saydamlık Projesi’nde İklim A Listesi’ne giren ilk Türk ilaç şirketi oldu
  • Haberm
  • Ekonomi
  • Abdi İbrahim, Karbon Saydamlık Projesi’nde İklim A Listesi’ne giren ilk Türk ilaç şirketi oldu

Abdi İbrahim, Karbon Saydamlık Projesi’nde İklim A Listesi’ne giren ilk Türk ilaç şirketi oldu

ABONE OL
9 Şubat 2024 17:12
Abdi İbrahim, Karbon Saydamlık Projesi’nde İklim A Listesi’ne giren ilk Türk ilaç şirketi oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk ilaç dalının 22 yıldır kesintisiz önderi Abdi İbrahim, 2023 Karbon Saydamlık Projesi (CDP) İklim Değişikliği Programı’nda, kıymetli bir muvaffakiyete imza atarak İklim A listesinde yer aldı. 112 yıldır uygunlaştırma tutkusuyla hareket eden ve iş yapış modellerinde çevresel etkiyi gözeterek yeşil dönüşüme katkı sağlayan şirketin, Paris Mutabakatı’nın ‘1.5°C’ maksadı ile uyumlu olarak belirlediği ve Bilim Temelli Amaçlar Teşebbüsü (SBTi) tarafından onaylanan sera gazı emisyon azaltım gayeleri bulunuyor. Bu gaye doğrultusunda, şirket 2030’a kadar Kapsam 1 ve Kapsam 2 sera gazı emisyonlarını 2020 baz yılına nazaran yüzde 60, Kapsam 3 sera gazı emisyonlarını ise yüzde 45 azaltmayı hedefliyor. Şirket, HEAL2050 sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında 2030’da karbon nötr, 2050’de ise net sıfır şirket olma gayelerine yönelik çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor.    

Gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için sürdürülebilirlik çalışmalarını, iş süreçlerinin merkezine alan Abdi İbrahim, bu hususta attığı adımlar ve hayata geçirdiği uygulamalarla milletlerarası bir muvaffakiyete daha imza attı. Şirket, dünyanın en güçlü etraf girişimlerimden biri olan iklim değişikliğiyle gayret ve doğal kaynakların korunması alanlarında faaliyet gösteren CDP (Karbon Saydamlık Projesi-Carbon Disclosure Project) İklim Değişikliği Programı’nda notunu yükselterek, A listesine girdi. 

2000 yılında Londra’da kurulan ve kâr gayesi gütmeyen memleketler arası bir kuruluş olan CDP, iklim değişikliğinin tesirlerini azaltmak ve doğal kaynakları korumak hedefiyle; devletler, işletmeler, sivil toplum kuruluşları ve finansal kuruluşlarla iş birliği içinde çalışıyor. Globalde İklim A Listesi’nde yer alan 346 şirketten biri olan Abdi İbrahim, listeye giren birinci ve tek Türk ilaç şirketi olmayı başardı.

 

Hedef: 2050’de Net Sıfır Emisyon

Abdi İbrahim’in Karbon Saydamlık Projesi’ndeki muvaffakiyetini değerlendiren İnsan Kaynakları, Kurumsal İrtibat ve Sürdürülebilirlik Küme Lideri Dr. M. Oğuzcan Bülbül, şunları söyledi: “2020’den bu yana Karbon Saydamlık Projesi (CDP)’ne raporlama yapıyoruz ve daha evvelki 3 raporumuzda sırasıyla “B-, B, B” notlarını almıştık. Sürdürülebilirlik alanında istikrarlı bir formda yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda programın en itibarlı ve en yüksek derecesini elde ettiğimiz için gururluyuz. Abdi İbrahim olarak 112 yıldır hayatı düzgünleştirme misyonu ile hareket ediyor, ekonomik faaliyetlerimizi sürdürürken, topluma ve içinde yaşadığımız dünyaya ‘iyi’ bir iz bırakmayı öncelik olarak görüyoruz. Tedarik süreçlerinden eserlerin pazara sunulmasına kadar tüm iş yapış modellerinde çevresel etkiyi gözeterek yeşil dönüşüme katkı sağlıyoruz. Yürüttüğümüz faaliyetlerde ulusal ve memleketler arası ihtiyaçlara ve iklim değişikliği ile gayrete ait paydaş beklentilerine yanıt verecek tahlillerin bir modülü olmayı; döngüsel iktisat prensipleri doğrultusunda projeler hayata geçirerek sürdürülebilir yarar yaratmayı amaçlıyoruz. Paris Muahedesi’nin ‘1.5°C’ maksadı doğrultusunda 2030 yılına kadar Kapsam 1 ve Kapsam 2 sera gazı emisyonlarımızı 2020 baz yılına nazaran yüzde 60, Kapsam 3 sera gazı emisyonlarımızı ise yüzde 45 azaltmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl Bilim Temelli Gayeler Teşebbüsü (SBTi) tarafından taahhütleri onaylanan birinci ve tek Türk ilaç şirketi unvanını almıştık. 2030’da ‘karbon nötr Abdi İbrahim’ olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. HEAL2050 stratejimiz kapsamında, bu yıl ayrıyeten amaçlarımızı bir adım öteye taşıyarak, SBTi Net Sıfır Standardı’na uyumlu olarak “2050 Net Sıfır Emisyon Hedefi” belirlemeyi taahhüt ettik. CDP kapsamında, İklim Değişikliği Programı’nda A Listesi’nde yer almamız da attığımız adımların ve vizyonumuzun ödüllendirilmesi açısından memnunluk ve gurur verici. 112 yıldır olduğu üzere hayatı ve geleceği güzelleştirmeye yönelik çalışmalarımıza birebir kararlılıkla devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.