DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21013390.82056%
İstanbul
14°

PARÇALI BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

5 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz

5 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz

ABONE OL
15 Ocak 2024 12:36
5 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2023 yılı hem global manada hem ulusal manada çeşitli sebeplerle ticaretin yavaşladığı bir yıldı. Tüm kesimler bu durumdan etkilendi. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Endüstrici ve İş Adamları Derneği (DOSABSİAD) Lideri Nilüfer Çevikel, “Buna karşın endüstrici olarak yeni pazarlar arayarak, inovatif eserler geliştirerek mevcut üretim hacmimizi müdafaaya çalıştık. Dönemsel olarak ivmelerde düşüşler yaşansa da 2023 yılını 5 milyar dolarlık ihracatla kapatmayı hedefliyoruzk” dedi. İhracat sayılarını muhafazaya çalışırken tıpkı vakitte yeni yatırım fırsatlarını değerlendirmeye uğraş gösterdiklerini söyleyen Çevikel, “İklim değişikliği ile çaba için devreye alınan ve ülkemizin de taraf olduğu Paris İklim Mutabakatı kapsamında yeşil üretime olan yatırımın arttığı bir devir geçirdik. Gerek GES yatırımları gerek karbon ayak izi bahisleriyle yakından ilgilendik ve birden fazla endüstrici bu yatırımlarını tamamladı. Yakın vakitte KOSGEB’in de yayınladığı takviyelerle yeşil dönüşümünü tamamlayamayan endüstriciler için çok uygun bir fırsat devri başladı. Umuyorum ki tüm bu gelişmelerin yanında 2024 yılı içerisinde ihracat sayıları çok daha yeterli neticelenecektir” diye konuştu.

“TEKSTİL DALI ”

DOSAB özelinde bakıldığında dokumacılık firması sayısı daha fazla olmasına karşın, ihracat sayıları bakımından otomotivsektörünün başı çekmekte olduğunu söyleyen Çevikel, “Bölgemizde yer alan yerli yabancı yatırımlı-ortaklı otomotiv firmaları ve yan endüstrisi ile otomotiv dalının epeyce güzel bir durumda olduğunu söyleyebilirim. Ancak dokumacılık kesimi de bölgemizde çok düzgün bir düzeyde. Gerek Avrupa gerek öteki ülkelerde dokuma dendiğinde en güzel üreticilerin bölgemizde olduğunu tüm büyük alıcılar bilmektedir. Türk dokuması bugünkü pozisyonunda dünyaya örnek olabilecek bir üretim kabiliyetine sahip, yeşil dönüşüme uygun, karbonsuz bir iktisat modeline ve etraf dostu teknolojilere yatırım yapan  ender endüstrilerden biridir” dedi.

“DÜNYA’DA ULAŞAMADIĞIMIZ BİR NOKTA YOK”

Avrupa ülkelerinin ihracat bakımından başı çeken yerler olduğunu söyleyen DOSABSİAD Lideri Nilüfer Çevikel, “Almanya ve İngiltere Avrupa’da en çok ihracat yapılan ülkeler. Bunun ardından Amerika, Güney Afrika, Orta Doğu ülkeleri tekrar en çok ticaretimizin olduğu bölgeler. Aslında DOSAB genel olarak ihracatçı bir bölge, münasebetiyle dünyada ulaşamadığımız, gidip fikir edinmediğimiz bir nokta yok diyebilirim. Fakat bu sıralamada başı Almanya ve İngiltere çekmekte. Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın her sene amaç pazar olarak işaret ettiği ve bu istikamette takviye verdiği ülkeler açıklanıyor. Amaç ülkeler ortasında Amerika, Endonezya, Brezilya, Almanya, Hollanda üzere ülkeler yer almakta. Bu amaçları ve takviyeleri de kıymetlendirerek planlarımızı bu halde revize ediyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Su Ürünlerinde Uzakdoğu ve Güneydoğu Asya'nın Anahtarı Singapur

“EKONOMİ ORTAMINA İNANCIN DAHA DA ARTTIĞI BİR YIL UMUYORUM”

2023 yılının tüm dünya için epey sıkıntı bir yıl olduğunu söyleyen Çevikel, “Daralan pazarlar, krediye erişimdeki zorluklar ve daha sayılabilecek birçok faktör bunun sebepleri ortasında. Lakin Türk sanayicisi üretmekten ve geliştirmekten hiçbir vakit vazgeçmedi. Umuyorum ki 2024 yılı, piyasalar ve iktisat ortamına inancın daha da arttığı bir yıl olacak. Lakin bir sayı zikretmek değişen dünya şartlarında epey güç maalesef” dedi.

“BURSA OTOMOTİV İHRACATININ DİREKT YARISI DOSAB BÖLGESİNDEN YAPILIYOR”

Türkiye’nin birinci araba fabrikasının da, DOSAB’da yer aldığını söyleyen Çevikel, “Ana endüstrinin bölgemizde yer alması sonucunda doğal olarak yan sanayi de yeterli seviyede gelişmiş durumda. Tüm bu firmaların çabucak hepsi faal ihracat yapmakta ve dünyanın önde gelen ana endüstrilerine modül temin etmekte. Münasebetiyle Bursa otomotiv ihracatının direkt yarısı DOSAB bölgesinden yapılıyor diyebiliriz” dedi. 600’e yakın firma sayısıyla 50 bin bireye istihdam sağlayan DOSAB’ın yüzde 65’i dokuma üreticisi, yüzde 30 civarı otomotiv ve kalan kısım ise metal, makina üzere dallarda faaliyet göstermekte.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.