DOLAR 32,4098 0.15%
EURO 34,5759 0.41%
ALTIN 2.442,230,16
BITCOIN 21512902.96532%
İstanbul
17°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

2030 iklim hedeflerine planlanandan önce ulaşıldı: CECONOMY AG, sürdürülebilirlik hedeflerine doğru ilerliyor
  • Haberm
  • Ekonomi
  • 2030 iklim hedeflerine planlanandan önce ulaşıldı: CECONOMY AG, sürdürülebilirlik hedeflerine doğru ilerliyor

2030 iklim hedeflerine planlanandan önce ulaşıldı: CECONOMY AG, sürdürülebilirlik hedeflerine doğru ilerliyor

ABONE OL
13 Mart 2024 14:00
2030 iklim hedeflerine planlanandan önce ulaşıldı: CECONOMY AG, sürdürülebilirlik hedeflerine doğru ilerliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MediaMarkt’ın bağlı olduğu CECONOMY AG, 2022/23 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Kapsamlı bir sürdürülebilirlik stratejisi izleyen CECONOMY, yenilenebilir güç kullanımını artırma, emisyonları azaltma, döngüsel ekonomiyi teşvik etme ve toplumsal sorumluluğu destekleme hususlarında kıymetli adımlar atıyor. 

Avrupa’nın açık orta bir numaralı elektronik perakendecisi MediaMarkt’ın bağlı olduğu CECONOMY AG, 2022/23 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Raporda, şirketin sürdürülebilir eser ve hizmet yelpazesini genişletme, güç tasarrufu tedbirleri ve yenilikçi lojistik tahlilleri üzere başlıklar dikkat çekiyor. 2030 iklim gayelerine beklenenden erken bir vakitte ulaşarak sürdürülebilirlik seyahatinde kıymetli bir muvaffakiyet elde eden CECONOMY, iş süreçlerini kademeli olarak daha etraf dostu hale getirmeyi ve eser ve hizmetleriyle müşterilerinin daha sürdürülebilir bir ömür sürmesini sağlamayı hedefliyor.

Sürdürülebilir eser yelpazesi genişliyor

MediaMarktSaturn, müşterilerin sürdürülebilir ürün ve hizmetleri bir bakışta tanımasına yardımcı olmak için bunları kendi logosu olan Daha Güzele ile etiketliyor. CECONOMY AG, sürdürülebilir eser portföyünü 1.730 yeni eserle genişleterek, 2025 yılı maksadı olan 6.000 sürdürülebilir eser sayısına hakikat emin adımlarla ilerliyor. Mevcut durumda portföyünde bulunan 4.933 sürdürülebilir eserle CECONOMY, güç tasarruflu, etraf dostu üretim ve paketleme formülleri sayesinde, müşterilerine daha uzun ömürlü ve tekrar kullanımı mümkün eserler sunarak kaynak muhafazaya katkı sağlıyor.

Yenilenmiş eserler ve tamir hizmetlerinde büyük bir talep artışı yaşandı

CECONOMY, 2022/23 mali yılı prestiji ile başlattığı Foxway iş birliği ile tüm mağazalarında ve online platformlarında geri satın alma hizmetini muvaffakiyetle sunuyor. Satın alınan eser yelpazesi de değerli ölçüde artan bu hizmette; tabletler, akıllı saatler, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, kameralar, lensler ve oyun konsolları üzere eser çeşitleri yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl 218.476 kullanılmış eser kuponla takas edildi. Bu da talebin üç kattan fazla arttığı manasına geliyor. CECONOMY, 2025 yılına kadar yılda 600.000 kullanılmış aygıtı geri almayı hedefliyor; bu da sürdürülebilir tüketimi teşvik eden değerli bir adım olarak görülüyor.

İlginizi Çekebilir;  IC İçtaş İnşaat'ın Vietnam'daki yeni projesi Long Thanh Havalimanı'nın temeli atıldı

Aynı vakitte, eserlerin ömrünü uzatma emeliyle yapılan tamiratlar da dikkate bedel bir muvaffakiyete ulaştı. Geçtiğimiz mali yılda, şirketin atölyelerinde ve mağazalardaki akıllı servis noktalarında toplam 3,2 milyon aygıtın tamiri gerçekleştirildi. Bu tamiratlarla, 9.300 tonluk potansiyel elektronik atığın önlenmesine katkıda bulunuldu. Bu teşebbüsler hem tüketiciler için kıymet yaratıyor hem de çevresel sürdürülebilirliğe değerli bir katkı sağlıyor.

CECONOMY, 2030 iklim maksatlarına evvelce ulaştığını duyurdu

CECONOMY, iklim değişikliğiyle gayrette değerli bir muvaffakiyete da imza attı. Şirket, 2032/33 mali yılı sonuna kadar Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarını (şirketin direkt ve dolaylı sera gazı emisyonları) toplamda %58,8 oranında azaltma maksadı koymuştu. Şirket, 2022/23 mali yılında, bir evvelki yıla kıyasla %39 oranında emisyon azaltımı sağlayarak, bu gayenin büyük kısmının şimdiden gerçekleştirildiğini bildirdi. Bu durum, CECONOMY’nin 2032/33 yılı için belirlenen gayelerine ve global 2030 iklim gayelerine, planlanandan çok daha erken bir biçimde ulaşılacağını gösteriyor.

Şirket, birebir vakitte, kullanılan elektriğin %92’sini direkt alternatif güç kaynaklarından sağlama muvaffakiyetini göstererek, yenilenebilir güç kullanımında da değerli bir ilerleme kaydetti.

Sıfıra yakın emisyonlu teslimat yatırımı

CECONOMY, sürdürülebilirlik seyahatinde kıymetli bir adım daha attı ve çok kanallı ağının bir modülü olarak, büyükşehirler ve kentlerde daima genişleyen teslimat merkezleri ağını kurdu. Bu merkezler, müşteri teslimatlarını, mağaza teslimatlarını ve iadeleri tek bir araçta birleştirerek, rota optimizasyonu sayesinde hem yol kat etme verimliliğini artırıyor hem de CO₂ emisyonlarını azaltıyor.

Bu gayretlerin bir kesimi olarak, CECONOMY, bilhassa Almanya’da, CO₂ (karbondioksit) emisyonlarını bariz halde azaltan ve elektrikli araç filolarının kullanımını artıran lojistik hizmet sağlayıcılarıyla iş birliği yapıyor. İspanya ve İsviçre’deki pazarlarda direkt müşterilere yapılan teslimatlarda giderek artan bir biçimde elektrikli araçlar kullanılıyor; bu sayede şimdiden 34 kentte sıfıra yakın emisyonlu teslimatlar gerçekleştirilebiliyor. CECONOMY, 2025/26 yılına kadar 80 kentte sıfıra yakın emisyonlu dağıtım kapasitesine ulaşmayı planlıyor.

İlginizi Çekebilir;  TÜİK: Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) yıllık %41,43, aylık %2,62 arttı

Şirket, “mağazadan sevkiyat” lojistik modelini de yine düzenleyerek, teslimatların en yakın mağazadan yapılmasını sağlıyor. Bu sistem, CO₂ tasarrufu açısından büyük bir potansiyel sunuyor ve CECONOMY’nin çevresel ayak izini daha da azaltma amacına katkıda bulunuyor. Bu teşebbüsler, CECONOMY’nin sıfıra yakın emisyonlu bir geleceğe yönelik kararlılığını ve çevresel sürdürülebilirliğe olan bağlılığını gösteriyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.