DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21151870.58431%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Yapay Zeka ile 9 Eylül Videosu Hazırlandı

Yapay Zeka ile 9 Eylül Videosu Hazırlandı

ABONE OL
15 Eylül 2023 09:12
Yapay Zeka ile 9 Eylül Videosu Hazırlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Farklı alanlarda yürüttüğü çok sayıda araştırma ile bilime tarafa veren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyor. Yapay zekâ teknolojisinden yararlanılarak oluşturulan “Kurtuluşun Genç Kahramanları” isimli kısa görüntüyü, Ulusal Çaba Haftası kapsamında izleyiciyle buluşturan DEÜ’nün Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Kurtuluş Savaşı ve sonunda elde edilen ulu zafer, irili ufaklı çok sayıda kahramanlık hikayesiyle oluşturulmuş koca bir destandır. Bizler ‘Kurtuluşun Genç Kahramanları’ isimli çalışmamızda gerçek olabileceğine yürekten inandığımız bir kurgusal hikayeyle tüm kahramanlarımızı hürmetle yâd etmek istedik” dedi.

Farklı alanlarda yürüttüğü çok sayıda araştırma ile bilime istikamete veren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyor. Günümüzün en merak edilen teknolojik gelişmelerinden biri olan yapay zekâ alanında ise Rektörlük bünyesinde bir müddettir yürütülen çalışmalar birinci meyvesini verdi. DEÜ’nün tüm toplumsal medya görüntü içerikleri, aktiflik kayıtları ve canlı yayınları ile ‘Asrın Felaketinde Asrın Dayanışması’ isimli belgesel sinema üzere itibarlı projelerini üreten İç Üretimler grubu, bu sefer de neredeyse tamamı yapay zekâ teknolojisi ile oluşturulan bir görüntü içerik çalışmasına imza attı. İzmir’in bağımsızlık gayretinde faal olarak vazife alan bir küme çocuğun hikayesini, bu çocuklardan birinin ağzından aktaran ve ‘Kurtuluşun Genç Kahramanları’ ismini taşıyan kurgusal sinema, 9 Eylül’ü takip eden Ulusal Çaba Haftası kapsamında toplumsal medya üzerinden paylaşıldı.

ÜRETİM SÜRECİNDE FARKLI PROGRAMLARDAN YARARLANILDI

Birden çok yapay zekâ aracının kullanımıyla oluşturulan sinemanın üretim süreci şu formda gerçekleşti: Bir yapay zekâ uygulamasına, tek cümlelik bir ipucu cümle verildikten sonra bu söze uygun bir senaryo taslağı yazdırıldı. Bu senaryo taslağında yer alan cümleler kullanılarak sineması oluşturacak görseller yeniden yapay zeka kullanılarak üretildi. Akabinde bir öbür yapay zekâ aracılığıyla, senaryo taslağı üzerinden, sinemanın anlatıcı karakteri için bir monolog yazdırıldı. Tamamı İngilizce lisanında üretilen süreçlerin akabinde iki farklı yapay zekâ uygulamasına Türkçe çeviri yaptırıldı. En uygun çeviri seçildikten sonra bu metin, bir öbür yapay zekâya seslendirtildi. Daha evvelce oluşturulan görseller, bu ses kaydına uygun olarak sıralandı ve görsellere kurguda ufak hareketler eklendi. Son kademede ise birkaç farklı yapay zekâya besteletilen müzikler ortasından en uygunu seçilerek sinema tamamlandı.

GERÇEK OLABİLECEĞİNE YÜREKTEN İNANIYORUZ

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Üniversitemize ismini veren, hoş kentimizin kurtuluş gününde bu türlü bir çalışmayı kamuoyu ile paylaşmaktan büyük memnunluk duyduklarını belirterek “Kurtuluş Savaşı ve sonunda elde edilen ulu zafer, irili ufaklı çok sayıda kahramanlık hikayesiyle oluşturulmuş koca bir destandır. Bizler ‘Kurtuluşun Genç Kahramanları’ isimli çalışmamızda gerçek olabileceğine yürekten inandığımız bir kurgusal hikayeyle tüm kahramanlarımızı hürmetle yâd etmek istedik. Daha evvel farklı çalışmalarla kendilerini ispatlayan ve bu nedenle de dayanaklarımızı hiçbir formda esirgemediğimiz İç Üretimler grubumuz, bir müddettir yürüttükleri yapay zekâ aracılığıyla içerik üretme araştırmaları sonrasında da bu türlü manalı bir günde bu türlü hoş bir çalışma ortaya koydular. Emekleri için tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ve bu vesileyle şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.