DOLAR 32,7983 -0.02%
EURO 35,2993 0.04%
ALTIN 2.446,340,07
BITCOIN 2180864-0.15222%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Engelleri Aşan Üniversite; DEÜ

Engelleri Aşan Üniversite; DEÜ

ABONE OL
15 Eylül 2023 09:00
Engelleri Aşan Üniversite; DEÜ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüzde 100 doluluk oranıyla Türkiye’de en çok tercih edilen Üniversitelerden biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 2023-2024 Akademik yılında, eğitimde fırsat eşitliğini ön planda tutarak yerleşkelerin ve eğitim faaliyetlerinin erişilebilirliğine kıymet veriyor. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Araştırma Üniversitemizi; bizi tercih eden tüm öğrencilerimizin eğitimde fırsat eşitliğine sahip olduğuna inanan ve özel ihtiyaçlı bireylere yönelik akademik sorumlulukları titizlikle yerine getiren bir anlayışla yönetiyoruz. Türkiye’ye örnek olan projelerimizle ve ‘Engelsiz Üniversite’ ödüllerimizle bu eşitliğe katkı koymanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Türkiye’nin esaslı eğitim kurumlarından Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), eğitimde fırsat eşitliği sağlamak, engelli öğrencilerin eğitim öğretim, toplumsal ve kültürel faaliyetlere de iştirakine takviye olmak, alt yapının ve donanımların sağlanması ve tüm yerleşkelerinde manisiz bir ekosistemin oluşturulmasını sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu maksatla birçok değerli projeye imza atan DEÜ, 2023-2024 akademik yılında da tüm öğrencilere eşit imkanlar sunmak için çalışmalar yürütüyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Araştırma Üniversitemizde 2 bin 100 özel ihtiyaca muhtaçlık duyan öğrencimiz bulunuyor. Bu öğrencilerimizin yaklaşık 400 adedinin yüzde 40 ve üzeri mahzuru bulunuyor. Bizim buradaki bütün uğraşımız 2 bin 100 öğrencimizin 70 bin öğrencimizle eşit koşullarda eğitim görmesini sağlamak” diye konuştu.

ÖRNEK PROJELER

Yükseköğretim Heyeti (YÖK) tarafından düzenlenen 2022 Manisiz Üniversiteler Ödülleri’nden 11 bayrak ve 7 nişan elde eden DEÜ’nün ‘Kitabımın Sesi Ol’, ‘Eylül Bebekler’, ‘ArtıBiz Kafe’, ‘Engelsiz Bülten’ üzere birçok proje ve aktifliği hayata geçirdiğini belirten Rektör Hotar, “Kamuoyunda farkındalık oluşturacak toplumsal sorumluluk projelerine, bilimsel çalışmalara ve fiziki yatırımlara ehemmiyet veren rektörlüğümüz, ulusal seviyede ses getiren teşebbüslere imza atmaktadır. Üniversite üst idaremizin buradaki önceliği, toplumun her bölümüne ulaşmak ve mahzur kavramının kanıdan kaldırılmasını sağlamaktır. Ayrıyeten rektörlüğümüz, üniversitemizin manisiz eğitim, manisiz yapı, manisiz yerleşke, manisiz kent üzere kavramlarda da örnek olmasını arzulamaktadır. Hasebiyle da bu anlayışa uygun olarak; Aliağa’da Mesleksel ve Çevresel Hastalıklar Hastanemiz inşa edilmiş; kentimizin birinci Veteriner Fakültesi kurulmuş; Diş Hekimliği Fakültemiz hizmete açılmıştır. Araştırma üniversitemiz, buradaki muvaffakiyetlerini hem beşere hem de bilime yatırım yaparak göstermeye devam etmektedir” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZE DAYANAK OLUYORUZ”

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Öğrencilerimizin ağır olarak kullandığı Dokuz Eylül Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphanesinde Braille alfabesi çıktı aygıtı, kitap tarayıcı, grafik kabartma aygıtı ile iki adet kitap seslendirme ve sinema betimleme kabini bulunmaktadır. Öğrencilerimizin taleplerine nazaran ders notları, kitap yahut broşürler Braille alfabesiyle çıktı halinde hazırlanabiliyor. Kütüphanemizde birebir vakitte 350 adet seslendirilmiş kitabımız bulunmaktadır. Öğrencilerimize yönelik içerikler daima güncellenmektedir” diye konuştu.

İNSANA VE BİLİME KATKI

Son 20 yılda yapılan yasal düzenlemelerin ‘engelli, dezavantajlı ya da kırılgan’ olarak tanımlanan bireylere yönelik farkındalık oluşturduğunu tabir eden Rektör Hotar, “Muhterem Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu husustaki hassasiyetleri ise üniversitelerimize ve kamu kurumlarımıza örnek olmuştur. Bizleri daha fazlasını yapmamız için teşvik etmiştir. Eşit eğitim hakkına ulaşamayan engelli bir kişinin sorunu, herkesin sorunu olmalıdır. Hiç kimse bunu görmezden gelmemelidir zira medeniyet, görmezden gelinerek inşa edilemez. Bu noktada empati ve müsamaha ile yaklaşmak değişim için de fırsattır. Bu yüzden, mevzuyu anlamak, sıkıntıların tahlilindeki anahtardır. Araştırma üniversitemiz, buradaki muvaffakiyetlerini hem beşere hem de bilime yatırım yaparak göstermeye devam edecektir” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.