Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Un global compact “iş dünyası ve insan hakları hızlandırma programı” ikinci kez gerçekleşiyor

Un global compact “iş dünyası ve insan hakları hızlandırma programı” ikinci kez gerçekleşiyor

admin admin -
60 0

 

İş dünyasının insan hakları alanındaki adımları hızlanacak

 

UN KÜRESEL COMPACT “İŞ DÜNYASI VE İNSAN HAKLARI HIZLANDIRMA PROGRAMI” İKİNCİ DEFA GERÇEKLEŞİYOR! 

 

UN Küresel Compact Türkiye’nin geçen yıl başlattığı “İş Dünyası ve İnsan Hakları Hızlandırma Programı” bu yıl ikinci sefer uygulanacak. İş dünyasını insan hakları alanında “taahhütten eyleme” geçmesi için destekleyen ve 2024 Ocak ayında başlayarak 6 ay sürecek programa müracaatlar 15 Aralık’a kadar devam edecek.

 

Şİrketler, tedarik, üretim, dağıtım ve tüketim evrelerinde başta çalışanları ve tüketiciler olmak üzere pek çok paydaşının hayatını direkt etkiliyor. Bu nedenle şirketlerin insan hakları konusunda atacağı her  olumlu adım, toplumun genel refahı açısından kıymet taşıyor. Kamu siyasetlerinin ve teşviklerin yanı sıra iş dünyasının  dönüştürücü gücü büyük potansiyel barındırıyor.

UN Küresel Compact Türkiye’nin İş Dünyası ve İnsan Hakları Hızlandırma Programı bu nitekim yola çıkarak iş dünyasının bu alandaki uygulamalarını geliştirmesini ve taahhütlerini gerçekleştirmesini desteklemeyi amaçlıyor. Programa UN Küresel Compact üyesi şirketler iki temsilciyle katılabiliyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’den 25, dünyadan 800 şirketin yer aldığı programda iştirakçiler program sonunda şirketlerine özel insan hakları hareket planlarını hazırladılar. 

 

Şirketlere insan hakları alanında değerli yetkinlikler kazandırılıyor

 

Dünyada 35 ülkede uygulanan ve 6 ay süren programa katılan şirketler iş ve operasyon süreçlerindeki insan hakları uygulamalarını ve tesirlerini kıymetlendirerek atılması gereken adımları belirleme yetkinliği kazanıyor. Birebir vakitte, şikayet sistemleri ve tahlil yolları dahil olmak üzere insan hakları üzerindeki olumsuz tesirleri azaltma sistemlerini öğreniyor. Program sayesinde iştirakçi şirketler hem kendi bünyelerinde hem de paha zincirinde insan haklarını düzgünleştirmek için bir hareket planı oluşturabilecek ve bu alanda birlikte çalışabileceği paydaşlarıyla bağlantıya geçebilecek. 

İlginizi Çekebilir;  Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri sürüyor

 

Katılımcı şirketler online ortamda ve uzmanların kolaylaştırıcılığı ile düzenlenen eğitimlere ve kapasite geliştirme oturumlarına erişebilecek, memleketler arası en âlâ uygulamalardan öğrenebilecek ve mahallî düzeyde akranlarıyla birlikte öğrenme imkanlarından yararlanabilecek. Programı tamamlayan iştirakçilere sertifika verilecek.  

Programa katılmak için müracaatlar 15 Aralık’a kadar devam edecek. Ayrıntılı bilgi ve müracaat için lütfen tıklayınız. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar