Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Eti Bakır, sorumlu üretimle küresel devlerin    tedarik merkezi olacak

Eti Bakır, sorumlu üretimle küresel devlerin    tedarik merkezi olacak

admin admin -
64 0

Eti Bakır, sorumlu üretimle global devlerin    tedarik merkezi olacak

Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri, gelişen sanayinin çatı kontrol kuruluşu Responsible Minerals Initiative (RMI) onaylı üretici dokümanını almaya hak kazandı. OECD sorumlu tedarik zinciri rehberi kriterlerine sağladığı ahenkle milletlerarası bir muvaffakiyet elde eden şirket, rekabette değerli kazanım elde etti

Avrupa Yeşil Mutabakatı başta olmak üzere tüm dünya sanayisi, sürdürülebilirlik ve döngüsel iktisada yönelik aksiyon planı için çalışmalarını sürdürürken, yeni jenerasyon madenler de bu çalışmaların merkezinde yer alıyor. Bilgisayardan cep telefonlarına, elektrikli arabalardan yenilenebilir güç sistemlerine kadar ileri teknolojiyle hızlanan onlarca farklı kesimin hammaddesi olarak bedellendirilen madenlerin üretim süreçleri, bölüm paydaşları ve memleketler arası şirketler tarafından yakından takip ediliyor. 

Bu alanda dünyanın önde gelen platformlarından biri olan ve ileri madencilik sanayisinin çatı kontrol kuruluşu olarak bilinen Responsible Minerals Initiative (RMI) tarafından gerçekleştirilen kıymetlendirme sonucunda, Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisi, sürdürülebilir ve sorumlu üretim anlayışını RMI raporuyla da tescilledi. Şirket, 2008’den bu yana içlerinde Mercedes, Apple, GE üzere dünyadaki en büyük 400’den fazla şirketin bulunduğu üyeleri için çalışmalar yürüten RMI’ın tüm kontrol süreçlerini muvaffakiyetle tamamlayarak ekim ayı prestijiyle dokümanın sahibi oldu. 

‘SORUMLU ÜRETİM GLOBAL OLARAK TESCİLLENDİ’

Cengiz Holding tarafından 1,2 milyar dolarlık yatırımla, Doğu ve Güneydoğu’nun en büyük özel kesim yatırımı olarak hayata geçirilen Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisi, bakır üretiminin artık eseri olan pirit konsantresinden kıymetli metalleri geri kazanıyor. Ürettiği %99,99 saflıkta kobaltla dünya pazarının yüzde 2’sini elinde bulunduran tesis, RMI sertifikasıyla global şirketlere hammadde tedarikine daha güçlü bir formda devam edecek. Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisi Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, “Bu evrakla kobalt, bakır ve çinkoyu OECD standartlarına uygun olarak ürettiğimiz belgelendi. Maden teknolojilerindeki bilgi birikimi ve ileri teknolojimizi global alanda bir kere daha kanıtlarken, ortaya koyduğumuz sorumlu üretim siyasetini da tescillemiş olduk” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Dubai ve Real Madrid'den Global İş Birliği

KOBALTTA DÜNYADAKİ 45 TESİSTEN BİRİ OLDU

RMI kontrolleriyle ilgili süreci anlatan Kayışoğlu, şöyle devam etti: “Tedarik zinciri, üretim ve satış sayıları, iç ve dış şikayet düzeneği, lojistik sistem, alandaki üretim süreçleri, çalışanların maaşlarına kadar çok ayrıntılı bir kontrolden geçtik. Bizim tarafımızdan üretilen eserlerin tedarik sürecinde rastgele bir çatışma bölgesinden hammadde gelmediği, çocuk personel çalıştırılmadığı, insan haklarına ters bir çalışma yapılmadığı, terörle bağlı bir aktivitenin desteklenmediği, rastgele bir yolsuzluk yapılmadığı ve tüm bunların denetimi için gerekli sistemin mevcut olduğu bu dokümanla onaylandı. Gelişen teknolojiyle çok kıymetli bir element haline gelen kobalt üretiminde RMI dokümanına sahip dünyadaki 45’inci şirket olduk. Tekrar bu evraka sahip tüm dünyadaki 7 bakır üreticisinden biri, 2 çinko üreticisinden biriyiz. Tesisin faaliyete geçtiği günden beri hem alanda hem de ofiste, süreçlerini geliştirmek için çalışan tüm arkadaşlarımızın büyük emekleri sayesinde bu belgeyi almış olmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar