DOLAR 32,1817 -0.21%
EURO 34,9901 0.03%
ALTIN 2.432,200,58
BITCOIN 22598012.11747%
İstanbul
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye’nin ilk Yerel Demokrasi Ajansı Edremit’te
  • Haberm
  • Gündem
  • Türkiye’nin ilk Yerel Demokrasi Ajansı Edremit’te

Türkiye’nin ilk Yerel Demokrasi Ajansı Edremit’te

ABONE OL
31 Ekim 2023 12:12
Türkiye’nin ilk Yerel Demokrasi Ajansı Edremit’te
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edremit Belediyesi öncülüğünde, ALDA (Avrupa Lokal Demokrasi Derneği) işbirliği ile Avrupa Kurulu tarafından başlatılan ve Edremit’te bulunan derneklerin Avrupa’daki STK’lar ile ortak çalışmalar yürütmesi gayesiyle Edremit’te Lokal Demokrasi Ajansı kuruldu.

Edremit Belediyesi Türkiye’nin birinci Mahallî Demokrasi Ajansı’nı kurdu. Gençlik Merkezi’nde açılan Lokal Demokrasi Ajansı Ofisi Edremit’teki sivil toplum örgütlerinin bilhassa Avrupa Birliği hibe programlarından faydalanmasını sağlamak emeliyle kuruldu.

Atatürk Gençlik Merkezi’nde gerçekleşen Lokal Demokrasi Ajansı Ofisi’nin açılışında Edremit Belediye Lideri Selman Hasan Arslan, “Edremit’teki sivil toplum örgütlerimiz için bir fırsat olan bu çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Takımımız ve biz yıllardır Avrupa Kurulu tarafından desteklenen, yerelde güçlü bir demokrasiyi benimseyen bu projeyi önemsiyoruz. Bir ayağı Edremit’te öteki ayağı Avrupa’da olan bu ofis Türkiye’de bir birinci. Edremit’te faaliyet gösteren STK’larımızın da Lokal Demokrasi Ajansı’ndan faydalanacağına inanıyorum.” dedi.

LDA Edremit (Yerel Demokrasi Ajansı)’in, LDA Akdeniz Ağı’nın bir kesimi olmakla birlikte Balkanlar ve Akdeniz ülkelerinde bulunan LDA’lar ortasına girdi. Açılışa ALDA Genel Sekreteri Antonella Valmorbida, Fransa’nın Büyük Doğu Bölgesi Meclis Üyesi Christian DEBEVE Lujniye Belediyesi temsilcisi, LDA Mostar Temsilcisi ve Edremit Belediye Lideri Selman Hasan Arslan ile birlikte açılış merasimi gerçekleşti.

1990 yılından itibaren Avrupa Kurulu tarafından başlatılan Lokal Demokrasi Ajansları sistemi ALDA (Avrupa Lokal Demokrasi Derneği) tarafından yönetiliyor. ALDA, sivil toplumu ve mahallî idarelerin ortasındaki diyalog ve işbirliğini güçlendirerek vatandaşlarının temsiliyet gücünü arttırmaya ve bundan ötürü daha yeterli lokal yönetişimi destekliyor. ALDA, Avrupa’da (28 AB üyesi devlet), Balkanlar Bölgesi, Doğu İştiraki, Orta Doğu ve Akdeniz havzasında etkin olup 15 Lokal Demokrasi Ajansı (LDA)’dan oluşan ağını faaliyetlerini koordine ediyor.

Edremit Belediyesi 3 yıldan bu yana Edremit’te Türkiyenin birinci Lokal Demokrasi Ajansı kurmak ismine ALDA ile birlikte çalışıyor. ALDA’nın uyumu ve Edremit Belediyesi’nin önderliğinde kurulan LDA Edremit Ofisi sivil toplum ve mahallî kurumların ortasındaki diyalog ve işbirliğini desteklemeyi önceleyen bir kuruluş olma özelliğini taşıyor. LDA Edremit, yerelde faal olarak çalışmalarını sürdüren çeşitli STK’lar ve mahallî idare temsilcilerini bir ortaya getirerek ortak tahliller, diyalog ve işbirliğini teşvik eden inovatif ve toplumsal bir alan sağlıyor.

Çevre, iklim değişikliği, faal vatandaşlık, demokrasi, insan hakları, bayan hakları, kültür, engelli hakları, düzgün yönetişim ve gençlik girişimciliği üzere mevzularda çalışan LDA Edremit yerelde müspet ve yapan teşebbüsler teşvik ediyor.  Ayrıyeten vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarının Avrupa ve başka ülkelerden temsilcilerin oluşturduğu “LDA Ağı’nın” milletlerarası boyutundan faydalanıp yeni fırsatlar yaratmayı da amaçlıyor.

LDA Edremit, kentin mahallî STK’ları Avrupa’da faaliyet yapan STKlar ve sivil toplumları bir ortaya getirerek ortak projeleri oluşturmasına yol açacak ve böylece Edremit’e finansal takviye sağlayacak. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.