DOLAR 32,2904 0.17%
EURO 34,9223 0.2%
ALTIN 2.423,670,10
BITCOIN 2182561-1.13389%
İstanbul
22°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Muğla Büyükşehir 100.Yıl Okuma Seferberliği Ödül Töreni Düzenlendi
  • Haberm
  • Gündem
  • Muğla Büyükşehir 100.Yıl Okuma Seferberliği Ödül Töreni Düzenlendi

Muğla Büyükşehir 100.Yıl Okuma Seferberliği Ödül Töreni Düzenlendi

ABONE OL
31 Ekim 2023 11:49
Muğla Büyükşehir 100.Yıl Okuma Seferberliği Ödül Töreni Düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak ve kitap sevgisi aşılamak için başlatılan 100.Yıl Okuma Seferberliği projesi ödül merasimi Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün’ün iştirakiyle gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100.yılını farklı etkinliklerle kutlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda başlattığı 100.Yıl Okuma Seferberliği projesinin ödül merasimini Türkan Saylan Çağdaş Ömür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Ödül merasimine Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün konut sahipliğinde müellifler Özge Lokmanhekim, Füsun Çetinel, kitap okuma seferberliğine katılan çocuklar ve aileleri katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuklarda ve gençlerde okuma alışkanlığını arttırmak ve kitap sevgisini aşılamak için düzenlenen 100.Yıl Okuma Seferberliği 0-8 Yaş çocuklar için 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, 9-18 yaş gençler için de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda başladı. 240 çocuk ve gencin katıldığı okuma seferberliğinde 100 kitap okuyanlara 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlenen ödül merasimi ile çeşitli armağanlar verildi.

Özge Lokmanhekim; “Muğla’ya kazandırılan kütüphanelerle çocuklar, gençler kendi eğitim, öğretim hayatlarında bilimle, sanatla kültürle ışığı yakalayacaklar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi 100.Yıl Okuma Seferberliği projesi ödül merasiminde konuşan Çocuk kitapları muharriri Özge A.Lokmanhekim 100.yılda okuma seferberliği projesinde olmaktan ötürü çok keyifli olduğunu söyledi ve Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla’ya kazandırdığı kütüphanelerin bilgi kaynağı olduğunu belirtti.

Lokmanhekim; “Atatürk’ün Çankaya köşkünde yaklaşık 5 bin kitaptan oluşan büyük bir kütüphanesi vardı. Bu kütüphaneden de Nuri Ulusu sorumluydu. Atatürk hukuktan tarihe birçok farklı cinsteki kitaplara sahipti ve bunların birçoğunu okumuş, büyük bir bilgi birikimine sahipti. Bir gün İstanbul’a gitmesi gerektiğinde yanında kitaplarını götürmek istiyordu. Kütüphanenin ortasına iki cephane sandığı getirildi. Nuri Ulusu bu sandıkları görünce şaşırdı. Atatürk Nuri Ulusu’nun şaşırdığını görünce biz bu sandıklarla vatanı kazandık. Artık bu cephane sandıklarını kitaplarla dolduracağız. Artık cephede savaş bitti. Kültürle, sanatla, bilimle birlikte savaşımız başlıyor. Bunu da bu sandıklara doldurulan kitaplarla yapacağız. Nuri Ulusu bu kelamlardan sonra Atatürk’ün neden bu kadar büyük bir önder olduğunu bir defa daha anlıyor. Ben Muğla’ya gelince Büyükşehir Belediye’mizin kütüphanelerini dolaşma fırsatı buldum. Bu kütüphaneleri sizin cephane sandıklarınıza benzetiyorum. Umarım bu kitapları kullanarak başta çocuklar, gençler kendi eğitim, öğretim hayatlarında bilimle, sanatla kültürle ışığı yakalayacaklar. 100.Yıl okuma seferberliğini düzenleyen, kütüphaneleri Muğla’ya kazandıran Büyükşehir Belediye’mizi kutluyorum. Cumhuriyet’imizin 100.yılı kutlu olsun.” dedi

Füsun Çetinel; “Kitap okudukça daha kuvvetliyiz, yaşasın kitaplar”

100.Yıl Okuma Seferberliği’ne katılan müellif Füsun Çetinel kitap okumanın doğruyla yanlışı ayırt etmede, vicdanlı olmakla birebir tesirli olduğunu söyledi ve 100.yılda düzenlenen okuma seferberliğinin Cumhuriyet’in 100.yılı için çok kıymetli olduğunu belirtti.

Füsun Çetinel; “Bugün çok kıymetli bir gün. Işıl ışıl bakan çocuklarımızla bir ortadayız. Burada buzdağının yalnızca zirvesini görüyoruz. Buzdağının altında çok büyük bir emek var. Kütüphaneleri gördüm, çok beğendim. Kitap kokusu, kitap tadı, bu kitapları okumak bizlere neler kazandırdı. Kitap okuyanlar daha vicdanlı oluyor, doğruyla yanlışı ayırt edebilme gücü kazandırıyor. Biz kitap okudukça daha güçlüyüz. Yaşasın kitaplar. Yaşasın Cumhuriyet. 100.Yılımız kutlu olsun.” dedi.

 

Başkan Gürün; “Roman, öykü, biyografi çeşidi ne olursa olsun her okunan yapıtın niyet yapımıza çok değerli katkısı var.”

Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün kitabın bir derya, her fikir sahibinin fikirlerini yansıtan, kendi doğrularımızın oluşmasını sağlayan çok kıymetli bir arkadaş olduğunu söyledi ve Cumhuriyet’in 100.yılında düzenledikleri Okuma seferberliğine katılan ailelere teşekkür etti.

Başkan Gürün; “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılında okuma seferberliği projesiyle çocuklarımızın, gençlerimizin kitap okuma alışkanlığına katkıda bulunmak istedik. Zira kitap bir derya, her niyet sahibinin farklı niyete sahip olsa da tez antitezlerin sunulduğu, tenkitler yaparak kendi doğrularımızı o bilgilerle donattığımız en yakın arkadaşımız kitap. Roman, kıssa, biyografi tipi ne olursa olsun her okunan yapıtın niyet yapımıza çok değerli katkısı var. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 100.yılımızda bu türlü bir aktiflik yaptık. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitap için; “Ben çocukken yoksuldum. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Şayet bu türlü olmasaydım, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım” demiştir. Okuyan, bilgili, vicdanı, irfanı, fikri hür kuşaklarla Cumhuriyetimiz ikinci yüzyılında yeniden Atatürk’ün müsaadeden gidecek. Keyifli bir gelecek, huzurlu bir ülke, Cumhuriyet’in demokrasi ile taçlandığı bir ülke istiyorsak birlikte olmalı, birbirimizi sevmeli, farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görmeliyiz ve Ata’mızın müsaadeden hiçbir vakit ayrılmamalıyız. Cumhuriyetimizin 100.yılı kutlu olsun.” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi 100.Yıl Okuma Seferberliği projesinde 100 kitap okuyan çocuklara mükafatları Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün tarafından verildi ve Lider Gürün okuma seferberliğe katılan ailelere tek tek teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.