DOLAR 32,8454 -0.06%
EURO 35,6881 -0.08%
ALTIN 2.547,920,12
BITCOIN 2156568-1.36205%
İstanbul
28°

AÇIK

13:16

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

İzmir depreminde yaşamını yitirenler unutulmadı
  • Haberm
  • Gündem
  • İzmir depreminde yaşamını yitirenler unutulmadı

İzmir depreminde yaşamını yitirenler unutulmadı

ABONE OL
31 Ekim 2023 08:00
İzmir depreminde yaşamını yitirenler unutulmadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir sarsıntısında ömrünü yitirenler unutulmadı

Başkan Soyer Halk Konut’ta Mart ayında “anahtar müjdesi” verdi

30 Ekim sarsıntısında hayatını kaybeden 117 kişi İzmir’de düzenlenen iki başka merasimle anıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından depremzedeler için Türkiye’de birinci defa İzmir’de hayata geçirilen Halk Konut projesinin birinci uygulaması olan Dilber Apartmanı’nın önündeki merasimde konuşan Lider Tunç Soyer, “Dilber Apartmanı ile başlayan Halk Konut projesinin büyüdüğünü ve bu noktaya geldiğini görmek gurur verici. Mart ay içerisinde anahtarları teslim edeceğiz” dedi.

30 Ekim 2020’deki zelzelede hayatını kaybeden 117 yurttaş için İzmir’de anma merasimi düzenlendi. Merasim İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatifçilik modelini depremzedeler için de uygulamaya koyduğu Halk Konut projesinin birinci uygulaması olan Bayraklı’daki Dilber Apartmanı önünde yapıldı. Lider Tunç Soyer, Dilber Apartmanı’nın imalinde sona gelindiğini vurgulayarak “Dilber Apartmanı ile başlayan Halk Konut projesinin büyüdüğünü ve bu noktaya geldiğini görmek gurur verici. Mart ay içerisinde anahtarları teslim edeceğiz” dedi.

14.51’de sirenler çaldı

Başkan Soyer ve iştirakçiler merasimin akabinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Bayraklı Hasan Ali Yücel Parkı’ndaki 30 Ekim Zelzele Anıtı’na geçti. Saatler 14.51’i gösterdiğinde itfaiye sirenleri eşliğinde hürmet duruşunda bulunuldu. Hayata kaybeden 117 kişi için dualar okundu ve anıta karanfiller bırakıldı.

Anmada İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal, Dilber Apartmanı Halk Konut 1 Yapı Kooperatifi Lideri Elif Keskin,  İZDEDA Lideri Bilal Çoban, İZBETON A.Ş. Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, Ege Kent Planlama İdare Heyeti Lideri Ersan Odaman, Genel Müdürü Ekrem Tükenmez, ESHOT Genel Müdürü Erhan Beyefendi, İzmir Kent Kurulu Lideri Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Suphi Şahin ve Şükran Işıklı, kat malikleri ve vatandaşlar yer aldı.

“Depremde ölmek mukadderat değil”

Başkan Tunç Soyer, 30 Ekim’in büyük bir afet ve birebir vakitte İzmir’in gördüğü en destansı dayanışmanın günü olduğunu söyledi. Sarsıntının çabucak akabinde, dakikalar içerisinde afetten etkilenen yurttaşlar için seferberlik başlattıklarını anımsatan Soyer, şunları kaydetti:  “Depremin birinci gecesinde, bütün depremzedeleri başlarını sokabilecekleri inançlı bir alana kavuşturduk. Başlattığımız Bir Kira Bir Yuva kampanyası umut hareketine dönüştü. Yurdumuzun her yerinden vatandaşlarımız, İzmir’in imecesine dahil oldu. Eşi gibisi görülmemiş bu imece sayesinde şimdi bir ay bile geçmeden bütün depremzede vatandaşlarımıza sıcak bir yuva sağladık. Bu imecenin bir modülü olan herkese minnettarım. Zelzelede ölmek yazgı değil. Sarsıntı öldürmez. Vaktinde alınmayan tedbirler ve rant hırsıyla inşa edilen binalar öldürür.”

 “İzmir’de kentsel dönüşüm kooperatifçilikle buluştu”

Deprem Hareket Planı’nın ortak akılla şekillendiğini de lisana getiren Lider Soyer, “İzmir’de kentsel dönüşümü ‘mekânsal adalet’ prensibiyle tanımladık. Bugün bu prensiple hayat bulan çok pahalı bir anıtın, Dilber Apartmanı’nın önündeyiz. Bu örnek yapı, İzmir’de kentsel dönüşümü kooperatifçilik modeli ile buluşturduğumuz Halk Konut Projemizin birinci uygulaması. Dilber Apartmanı ile başlayan Halk Konut Projesi’nin büyüdüğünü ve bu noktaya geldiğini görmek gurur verici. Mart ay içerisinde anahtarları teslim edeceğiz. 11 adet kooperatifin kuruluş süreci tamamlandı ve protokol tarafları ile kontrat evresine gelindi. 20 binanın ise kooperatifleşme süreci devam ediyor ” diye konuştu.

“İzmir çok daha inançlı bir kent haline gelecek”

Halk Konut projesiyle şu ana kadar 100 bin metrekarelik alanda bin 100 bağımsız kısmın proje ve üretim sürecini başlattıklarını da vurgulayan Lider Soyer, şunları söyledi: “Hedefimiz, 80’in üzerinde kooperatifimizle 480 bin metrekare alanda 3 bin 200 adet bağımsız kısmın inşaatını çok yakın vakitte tamamlamak. Halk Konut modelinin bu kadar kısa müddette yaygınlaşabilmesi hiç elbet İzmir halkının Büyükşehir Belediyemize duyduğu itimadın yapıtı. Onların bize olan itimadı sürdükçe, İzmir çok daha inançlı bir kent haline gelecek.”

Çalışmalar Konak’la sürecek

Depreme dirençli İzmir için en temel önceliklerinden birinin İzmir’deki binaların riskli olup olmadığını tespit etmek olduğunu belirten Lider Soyer, herkesin, oturduğu meskende itimatla yaşamasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti. İzmir’deki yapı stokunun yüzde 80’inin eski ve yaşlı olduğunu, mümkün bir sarsıntıda risk taşıdığını kaydeden Lider Soyer, bunu ortadan kaldırmak için İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile çalışma yürüttüklerini vurguladı. Soyer, “Bayraklı ve Bornova ilçelerinde başlattığımız çalışmaları Konak’a hakikat genişlettik. Böylece 2024 yılı sonunda kent nüfusunun yaklaşık yüzde 25’inin yaşadığı bölgede ‘Afete Hazır ve Dirençli İzmir’ vizyonumuzun en kıymetli ayağı olan yapı envanteri çalışmaları tamamlanacak” dedi.

3 bin 600 binanın yapı ön inceleme saha çalışması tamamlandı

Mart 2023 itibariyle İzmir genelinde talebe dayalı yapı ön inceleme hizmetini de vermeye başladıklarını tabir eden Soyer, “Bugüne kadar toplamda 4 bin 100 müracaat sonucunda İzmir’i karış karış dolaştık ve 3 bin 600 binanın yapı ön inceleme saha çalışmasını tamamladık. Bu kapsamda, İzmir’in hangi ilçesinde olursa olsun başvuran her vatandaşımıza binalarının sarsıntı karnesini fiyatsız olarak çıkarıyoruz. 1 Kasım’dan itibaren bu incelemelerimizin sonuçlarını hemşerilerimizle paylaşmaya başlıyoruz” dedi.

Yapılan hazırlıkları anlattı

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Lideri İsmail Derse de programda sunum yaptı. Afet müdahale akış planı hakkında değerlendirmelerde bulunan İsmail Derse, acil müdahale için 30 ilçe 540 işçi ve 106 müdahale takımının bulunduğunu belirtti. Afetin akabinde müdahale çalışmaları kapsamında barınma, sıhhat, beslenme, enkaz kaldırma, atık idaresi, altyapı, trafik ve güvenliğin sağlıklı biçimde yürütülmesi için çalıştıklarını vurguladı.

“Depremzedenin yanında olan bir Tunç Başkan’ımız vardı”

Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal da, “İzmir zelzelesini, tahminen tüm Türkiye’de herkese model olacak biçimde el birliğiyle atlattık. Arama kurtarmadan çadır süreçlerine, süreksiz konutlara ve daha sonra gelen uygulamalara kadar nitekim Büyükşehir Belediye Liderimizin öncülüğünde yürüttüğümüz bu çalışmalar Türkiye’ye örnek olabilecek çapta. Bilhassa K hudutlarıyla vatandaşımızın inşaat kaybı olan yüzde 20-30 civarındaki metrekareyi Büyükşehir öncülüğünde meclislerimize götürdüğümüz planlamayla vatandaşımıza iade ettik. Sonraki süreçlerde yüzde 20’lik imar artışıyla depremzedelerin ekonomik krizden gördükleri ziyanı hafiflettik. Biz bunları yaparken arama kurtarma süreçleri dışındaki süreçlerin tamamında yalnız olduğumuzu söyleyebiliriz. Yılmadık, zira yanımızda İzmir Büyükşehir Belediyesi vardı ve orada aklıyla, vicdanıyla, duruşuyla her vakit depremzedenin yanında olan bir Tunç Liderimiz vardı. Bütün Bayraklı halkı ismine bu dayanaklarınızdan ötürü size hürmetlerimi, hürmetlerimi sunuyorum” dedi. 

“Biz Halk Konut’a çok inanıyoruz”

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Lideri Bilal Çoban, “Hala acılarımız taze, hala kayıplarımızın akabinde gözyaşı döküyoruz. Biz Halk Konut’u oluştururken Tunç Liderimize, Serdar Liderimize bunu sunduk. Ne kadar değerli olduğunu anlatabildik. Burada depremzedelerimizi bir ortaya getirebilmek çok değerliydi. Uzlaşı dedik. Bunlar çok değerli. Ülkemizde kentsel dönüşüm seferberliği başlatılıyor, lakin sürdürülemiyor. Biz Halk Konut’a çok inanıyoruz, çabalıyoruz ve büyüterek devam edeceğine inanıyoruz. İnşallah artık İzmir’in riskli yapılarının hepsini dönüştürürüz. Tunç Liderimizin bu türlü bir vizyonu vardı. Biz de buna çok inanıyoruz” tabirlerini kullandı. 

“Burası bizim için bir bina değil dayanışmanın en hoş sembolüdür”

Dilber Apartmanı Halk Konut 1 Yapı Kooperatifi Lideri Elif Keskin ise, “Bizler Halk Konut yöneticileri olarak daha evvel hiç inşaat yapmadık. Hiçbirimizin kooperatif tecrübesi yoktu. Önümüzde bir model yoktu. Bu modeli biz oluşturacaktık. Zorlandığımız, umudumuzu kaybettiğimiz vakitler oldu ama asla vazgeçmedik. Biliyorduk ki biz başarırsak gerimizden gelen kooperatifler de başaracaktı. Biz bu inançla çalıştık. Burada çok fazla emek, efor ve dayanışma var. Burası bizim için bir bina değil, birlik, beraberlik ve dayanışmanın en hoş sembolüdür. Bütün bu dayanışmanın ana ruhunun İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Tunç Soyer’in göstermiş olduğu içtenlik, samimiyet ve insani hassaslıktan kaynaklandığını düşünüyorum. Her şartta yanımızda olacağını bildiğimizden, tökezlediğimizde onun inancına sarıldık ve güçlendik. Verilen emsal artışı için belediye liderlerimize teşekkür ediyorum. Türkiye’ye örnek olan projelerden birinin içinde olmak bize gurur veriyor” diye konuştu.

Halk Konut Kooperatif Modeli nasıl işliyor?

İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen sarsıntıda konutlarını kaybeden yurttaşlar, devlet kurumları ile sayısız görüşme yaptı, lakin kâfi dayanağı alamadı. Devlet takviyesinden umudunu kaybeden depremzedelerin İzmir Büyükşehir Belediyesi Lideri Tunç Soyer ile görüşmeleri sonucu Halk Konut Kooperatif Modeli ortaya çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZBETON A.Ş., EgeŞehir A.Ş. ve Bayraklı Belediyesi iştiraki BAYBEL A.Ş.’nin güç birliği oluşturarak hayata geçirdiği Halk Konut projesi, İzmir’deki hasar gören, yıkılan, yıkılacak olan ya da riskli yapı kabul edilen binaların mevcut yapı yönetmeliklerine uygun olarak yine yapılması ve yurttaşların konut sahibi olmasını hedefliyor. Halk Konut Kooperatif Modeli ile şu ana kadar 51 kooperatife ulaşıldı. Bunlardan 20’si kooperatifleşme sürecini tamamladı, Halk Konut Modeline iştirak kurallarını sağlanarak kontratları yapıldı. 11 kooperatifin kuruluş süreci tamamlandı ve protokol tarafları ile mukavele etabına geldi. 20 bina ise kooperatifleşme sürecini yürütüyor. Böylelikle kontratları imzalanan kooperatiflerle birlikte 100 bin metrekarelik alanda bin 100 bağımsız kısmın proje ve üretim süreci başlatılmış oldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.