DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21151870.58431%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

“Türkiye Kart” Türkiye’de İlk Kez Konya’da Uygulanmaya Başladı
  • Haberm
  • Gündem
  • “Türkiye Kart” Türkiye’de İlk Kez Konya’da Uygulanmaya Başladı

“Türkiye Kart” Türkiye’de İlk Kez Konya’da Uygulanmaya Başladı

ABONE OL
16 Eylül 2023 06:12
“Türkiye Kart” Türkiye’de İlk Kez Konya’da Uygulanmaya Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, PTT Genel Müdürü Hakan Gülten ile birlikte Konya’da pilot uygulaması muvaffakiyetle tamamlanan Türkiye Kart Projesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla her manada önde ve lider olmaya çalıştıklarını belirten Lider Altay, “Türkiye Kart, sizi bugün Konya’da fakat ileride 81 vilayetimizde tüm toplu ulaşımı tek elden, tek kartla kullanma imkanına kavuşturmuş olacak. PTT Genel Müdürlüğümüzle birlikte başardığımız bu işle tüm Türkiye, artık toplu ulaşımı tek kartla kesintisiz bir halde kullanma imkanına kavuşmuş olacak. Türkiye ismine çok değerli bir dönüşüm. Tarihin bu kıymetli anında birinci uygulamanın Konya’da uygulanıyor olması bizim için çok değerli ve değerli. Tüm Türkiye’ye ve kentimize iyi olmasını temenni ediyorum” dedi. Projeye dayanağından ötürü Lider Altay’a teşekkür eden ve Konya’nın hem toplu ulaşımdaki gelişmeleri hem de bu uygulamanın hayata geçirilmesi manasında çok kıymetli bir kent olduğunu kaydeden PTT Genel Müdürü Gülten, “Gururla söyleyebiliriz. Dünyada örneği olmayan, toplu ulaşımda örneği olmayan bir sistem. Yıllar evvel kurduğumuz hayal Konya ile gerçeğe dönüştü” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, PTT Genel Müdürü Hakan Gülten ile birlikte Konya’da pilot uygulaması muvaffakiyetle tamamlanan Türkiye Kart Projesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanat’ta düzenlenen toplantıda konuşan PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, PTT’nin Türkiye’de yaşanan birçok teknolojik gelişmede hissesi bulunduğunu söz etti. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de her vakit teknolojik gelişimlerde yaptığı yenilikle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Türkiye Kart Projesi’ne büyük dayanak verdiğini lisana getiren Gülten, projede pilot vilayet olmayı kabul ettiği için Lider Altay’a teşekkür etti. 

 

“KONYA, TOPLU ULAŞIMDAKİ GELİŞMELER MANASINDA ÇOK DEĞERLİ BİR ŞEHİR” 

Konya’nın hem toplu ulaşımdaki gelişmeler manasında hem de bu uygulamanın hayata geçirilmesi manasında çok kıymetli bir kent olduğuna dikkati çeken Gülten, “Bu noktada süratli bir formda entegrasyonda vermiş olduğu dayanaktan ötürü Konya Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. Biz PTT ailesi olarak Türkiye Kart Projesi’nin uygulayıcısıyız. Teknolojik gelişimini sağlıyoruz. Bu gelişim noktasında uzunca bir vakittir, dört yıldır devam eden bir süreç var. Cumhurbaşkanlığımızın aksiyon planlarına girmiş, bakanlığımızın stratejik planlarında yer alan Türkiye Kart Projesi’ni Konya Büyükşehir Belediyemizle birlikte uygulamaya geçirmiş bulunuyoruz” diye konuştu. 

 

“DÜNYADA ÖRNEĞİ OLMAYAN BİR SİSTEM”

Türkiye Kart Projesi hakkında bilgi vererek konuşmasını sürdüren Gülten, “Gururla söyleyebiliriz; dünyada örneği olmayan, toplu ulaşımda örneği olmayan bir sistem. Bu bir takaslaşma, mahsuplaşma merkezi. Yani bir Konyalı İstanbul’a gittiğinde havalimanından aldığı Türkiye Kart’la İstanbul’da havalimanı çizgisinde sürecini yapabilecek. Birebir formda İstanbul’daki Türkiye Kart sahibi bir vatandaşımız da Konya’ya geldiğinde toplu ulaşımından, gerekli indirimlerinden, aktarmalarından, birçok şeyden faydalanabilecek. Konya Büyükşehir Belediyemizle başladık, şu an Kayseri’yle devam ediyoruz. Yozgat ve Gümüşhane’de de devam edeceğiz. Bakanlığımızın işlettiği tüm sınırlarda Türkiye Kartımız geçerli olacak. Tüm ülkede Türkiye Kart’ın geçmediği bir toplu ulaşım alanı kalmayana kadar süreci başlatmış oluyoruz” tabirlerini kullandı.

 

“HAYALLERİMİZ KONYA İLE GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ”

PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, vatandaşa hizmet odaklı, vatandaşına konfor sağlamak isteyen tüm belediyeleri Türkiye Kart ekosistemine dahil olmak isteyeceğini düşündüklerini tabir ederek, yıllar evvel kurdukları hayalin Konya ile gerçeğe dönüştüğünü kelamlarına ekledi. 

 

“TÜRKİYE İÇİN DEĞERLİ BİR BAŞLANGIÇ”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay da “Bugün daima birlikte tarihe bir not düşüyoruz. Türkiye için kıymetli bir başlangıcı birlikte gerçekleştirmiş olacağız” kelamlarıyla konuşmasına başladı.

Projenin gerçekleşmesini sağlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na, bakan yardımcılarına, PTT Genel Müdürü Gülten ve grubuna teşekkür eden Lider Altay, “Bakanlığımız Türkiye için büyük bir sorunu ortadan kaldırmak için çok önemli bir efor sarf ediyor. Bilhassa Genel Müdürümüzün söz ettiği üzere her yıl milyonlarca kartın boşa gittiği, bilhassa iç turizmin hareketlendiği bu devrimizde ulaşımla ilgili kentlerimizin bir birine yakınlaştığı bir vakitte insanların en değerli sorunlarından birisi de gittikleri kentte toplu ulaşımı kullanma konusunda oluşan zahmetlerdi. Ya yeni bir kart alıp ödemeniz, yeni müracaat yapmanız, öğrenciyseniz bununla ilgili süreçler önemli manada seyahatinizde vakit alıyor hale gelmişti. Şu an itibariyle birlikte başardığımız bu işle, almış olduğumuz karar tüm Türkiye’de artık toplu ulaşımı kesintisiz bir formda kullanma imkanına kavuşmuş olacak. Tabi bu çok güç ve zahmetli bir iş. Zira her kentin kendi altyapısı var, kendi sistemi var. Bu sistemin zorlukları ve sorunları var. Lakin kıymetli olan bir yerden başlamaktır. PTT Genel Müdürlüğümüze bizi seçtikleri için ben de teşekkür ediyorum” dedi.

 

“İLK UYGULAMANIN KONYA’DA UYGULANIYOR OLMASI BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ”

‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışıyla her manada önde ve lider olmaya çalıştıklarını vurgulayan Lider Altay, “Özellikle, kurumsal hususlarda artık Konya Büyükşehir Belediyesi de merkezi hükümetle birlikte çalışma kültürüne ulaştı. Tahlil üretme başarısı elde etmiş bir kurum olarak öne çıkmakta. Hasebiyle tarihin bu kıymetli anında birinci uygulamanın Konya’da uygulanıyor olması bizim için çok değerli ve kıymetli. Tüm Türkiye’ye ve kentimize güzel olmasını temenni ediyorum. İnşallah bundan sonra da birlikte çalışmalarımıza aralıksız ve kesintisiz bir formda devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Yerelde kullanılan Konyakart’la ilgili rastgele bir değişim ya da dönüşüm gerekmediği bilgisini paylaşan Lider Altay, “Bunu kullanabileceksiniz. Ancak temin ettiğimiz Türkiye Kart sizi, inşallah bugün Konya’da ancak ileride 81 vilayetimizde tüm toplu ulaşımı tek elden, tek kartla kullanma imkanına kavuşturmuş olacak. Onun için Türkiye ismine çok kıymetli bir dönüşüm olduğunu söz etmek istiyorum” cümlelerini kullandı. 

 

KONYA, BANKA KARTIYLA TOPLU ULAŞIMI KULLANAN DÜNYADAKİ BİRİNCİ ŞEHİR

Konya’nın bankacılık kartlarını tüm toplu ulaşım araçlarında kullanmasında dünyadaki birinci kent olduğunu da anımsatan Lider Altay, “Banka kartı ile toplu ulaşımı birinci kullanan kentiz. Yeniden, elektronik kartları toplu ulaşımda kullanan birinci iki kentten birisi Konya’dır. Öte yandan toplu ulaşım fiyat toplama sistemini kendisi işleten Türkiye’deki nadir kentlerden biriyiz. Münasebetiyle biz bu hususta geçmişten itibaren değerli işler yapıyoruz. Onun için PTT ile Türkiye Kart konusunda çalışmak bizim için değerli ve kıymetli bir başlangıç” diye konuştu.

 

“AKILLI KENT UYGULAMALARINDA ÖNEMLİ GAYRET SARF EDİYORUZ”

Başkan Altay konuşmasına şöyle devam etti: “Yine Konya Büyükşehir olarak akıllı kent uygulamalarında önemli bir efor sarf ediyoruz. Bunun için ASELSAN ve Sabancı Üniversitesi’yle 2030 Konya Akıllı Kent Strateji ve yol haritamızı ortaya koyduk. Şu anda 2030’a kadar 142 adet projenin yürütülmesiyle ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı kent uygulamalarını iki manada önemsiyorum. Dünya Belediyeler Birliği Lideri olarak Konya’daki belediyecilik anlayışının geldiği noktayı dünyaya anlatmak için elimizde değerli bir data oluşuyor. Bunu büyük bir gururla anlatıyoruz. Fakat öbür taraftan Türk Dünyası Belediyeler Birliği Lideri olarak bilhassa gönül coğrafyamızdaki belediyelere uygulamalarımızla örnek olmak, ürettiğimiz eserlerin ihracı konusunda da önder olmak için bir çalışma yapıyoruz.”

 

“TÜRKİYE’DE ÖĞRENCİ BİLETİNİN EN UCUZ OLDUĞU KENT YENİDEN KONYA”

Konya’da otobüslerin neredeyse günde 100 bin kilometre yol yaptığını buna karşın Türkiye’de öğrenci biletinin en ucuz olduğu kentin tekrar Konya olduğunu vurgulayan Lider Altay, “Şu an itibariyle Konya’da öğrenci bileti 4 lira. Ankara, İstanbul, İzmir ve gibisi Büyükşehirlere nazaran neredeyse yarı fiyatına öğrenci kardeşlerimizi toplu ulaştırma imkanından faydalandırıyoruz. Yeniden sivil bilette de Türkiye’nin en ucuz 3. Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımıza kesintisiz devam ediyoruz. Bunun birlikte bir taraftan da yaklaşık 1 milyar lira maliyetle 177 yeni çevreci otobüsümüzü kentimize kavuşturduk. Yeniden Ulaştırma Bakanlığımızla Konya için hayati bir iş yapıyoruz. Tıpkı vakitte KONYARAY’ın başlangıcını yaptık. İnşallah banliyömüz da tamamlandığında Konya yeniden Türkiye’de bu manada değerli bir işi başarmış olacak. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türkiye Kartı’ın Konya’mıza ve Türkiye’mize iyi olmasını temenni ediyorum” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.

Başkan Altay, PTT Genel Müdürü Hakan Gülten ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürü (AYGM) Dr. Yalçın Eyigün toplantının akabinde Konya’da hayata geçirilen Türkiye Kart’ı kullanarak birlikte tramvaya bindi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.