DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21151870.58431%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Muğla Büyükşehir Koordinesinde Kurumlar Fethiye Körfezi İçin Toplandı
  • Haberm
  • Gündem
  • Muğla Büyükşehir Koordinesinde Kurumlar Fethiye Körfezi İçin Toplandı

Muğla Büyükşehir Koordinesinde Kurumlar Fethiye Körfezi İçin Toplandı

ABONE OL
16 Eylül 2023 05:36
Muğla Büyükşehir Koordinesinde Kurumlar Fethiye Körfezi İçin Toplandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fethiye Körfezi’nin deniz tabanı paklığı için Muğla Büyükşehir Belediyesi Uyumunda 19 kurum temsilcisi bir ortaya geldi. Proje danışmanı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner,  deniz tabanı paklığı faaliyeti kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığınca bugüne kadar yapılan çalışmalara ait sunum yaptı.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Körfez paklığı için Büyükşehir Belediyesi, Körfez Tarama projesi çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı çalışma ile körfezdeki mevcut çamur (sediment) ölçü, dağılım ve özelliklerinin belirlenmesi için deniz tabanı akış ölçümleri, sediment numunelerinde ağır metal ve ekotoksitite tahlilleri ve “Deniz Tabanı Sığ Sismik Ölçüm ve Batımetrik Harita Hazırlanması” çalışması tamamlandı.

 

19 Kurum Temsilcisi Katıldı

Çalışmaların akabinde Muğla Büyükşehir Belediyesi Uyumunda 19 kurum temsilcisi bir ortaya geldi. Düzenlenen toplantı, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Müdafaa Genel Müdürlüğü, Kıyı Güvenlik Güney Ege Küme Komutanlığı, DSİ 21. Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İzmir Denizdibi Tarama Başmühendisliği, Muğla Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü, Muğla Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü,  Fethiye Liman Başkanlığı, DSİ 213. Şube Müdürlüğü, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, MUSKİ, Fethiye Belediye Başkanlığı, MUTTAŞ Muğla Kent Hizmetleri İnş. Cins. Taş. Tic. İşlt. İlt. San ve Tic AŞ iştiraki ile gerçekleştirildi. 

 

Yalçıner: Körfezin Temizlenmesinin Maliyeti 55 Milyon Euro

Proje danışmanı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner,  taban tarama faaliyeti kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığınca yapılan çalışmalara ait sunum yaptı. Yalçıner sunumunda taban tarama faaliyeti kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığınca bugüne dek gerçekleştirilen çalışmalara ait sunum yaparak, Deniz Tabanı Sığ Sismik Ölçüm ve Batımetrik Haritanın yanı sıra deniz tabanı akıntı ölçümü ve mevcut çamur (sediment) tahlili ile ilgili çalışmaların da tamamlandığını, ilgili kurumlar tarafından körfezde deniz tabanı tarama yaparak paklığın yapılmasının yanı sıra körfeze kirletici girişinin önlenmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülmesi gerekli olan çalışmaları anlattı. Körfezin temizlenmesinin maliyetinin 55 milyon Euro olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner,  “Fethiye iç körfezinde yaşanan deniz kirliliğinin giderilmesi için taban tarama yapılması gerekli. Körfezin temizlenmesi çalışmalarına eş vakitli olarak korunması çalışmalarının da birlikte yürütülmesi gerekli. Yeni sayılarla körfezin temizlenmesinin maliyeti yaklaşık olarak 55 milyon Euro civarında. Bir kurumun tek başına bu bütçeyi karşılaması mümkün değil. Bunun için ilgili tüm kurumların ve bakanlıkların bir ortaya gelmesi lazım” dedi. 

Toplantıya katılan tüm kurum ve kuruluşlarca, proje kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığınca gereksinim duyulacak tüm data ve bilgilerin talep edilmesi halinde paylaşılması, çalışmaların hızlandırılması ve koordineli çalışılması konusunda fikir birliğine varıldı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.