Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. “Sınav Başarınızın Belirleyicisi Değil Amacınıza Ulaşmanızda Bir Yoldur”

“Sınav Başarınızın Belirleyicisi Değil Amacınıza Ulaşmanızda Bir Yoldur”

admin admin -
169 0

Bu hafta sonu gerçekleşecek Yükseköğretim Kurumları İmtihanı öncesinde birçok öğrenci imtihan gerilimiyle çaba ediyor. Bu devirde gerilim nedeniyle bağışıklık sistemi meseleleri yaşamamaları için öğrencilere çinko istikametinden güçlü beslenmeyi öneren Bir Adım Sıhhat CEO’su Uzm. Hemş. Ayşe Şengel, “Yapamadığınız sorulara fazlaca takılmayın, sonra yine dönmek için vaktiniz kalacaktır. Birkaç soruyu kaçırabilirsiniz lakin buna değil başarılı olmaya odaklanın” diyor.

 

Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) 17-18 Haziran günlerinde gerçekleşiyor. Bu imtihanda başarılı olmanın yolu elbette çalışmak ve imtihana uygun hazırlanmaktan geçiyor. Lakin heyecanını yönetebilmek de imtihana hazırlanmış olmak kadar büyük kıymet taşıyor. Bir Adım Sıhhat CEO’su Uzman Hemşire Ayşe Şengel, öğrencilere imtihan telaşı ve bununla baş etmenin yollarına dair tekliflerde bulunuyor. Gençler için dönüm noktası olarak görülen YKS’nin değerli olduğunu ancak kişinin geleceğinin bu imtihana bağlı olmadığının altını çizen Şengel, imtihan öncesinde yapılması gerekenlere dair şunları söylüyor: “Uyku meseleleri yaşıyorsanız meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Bu, hem rahatlamanıza hem de uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Sevdiğiniz şahıslarla vakit geçirerek, imtihan dışında sohbetler ederek derdinizi bir nebze de olsun azaltabilirsiniz. Lakin imtihan gerilimi denetim edemeyeceğiniz kadar fazlaysa bir psikologtan takviye alabilirsiniz. Bu devirde kâfi ve istikrarlı beslenmeye, öğün atlamamaya ve çinkodan varlıklı besinler tüketmeye ihtimam gösterin. Böylelikle gerilim yüzünden bağışıklık sisteminizin etkilenmesini de önlemiş olursunuz.”

 

Sınav yerine erken gidin, geç kalma telaşı yaşamayın

Sınav sabahı tüketilecek bir avuç ceviz ve fındığın kişiyi zinde tutacağını belirten Bir Adım Sıhhat CEO’su Uzm. Hemş. Ayşe Şengel, imtihandan bir gün evvel çalışmayı bırakmayı, akşam yatmadan evvel yapılacak kolay antrenmanlarla vücudu ve zihni rahatlatmayı öneriyor. İmtihan yerine biraz erken gitmenin geç kalma korkusunu ve münasebetiyle imtihan gerilimini denetim etmeye yarayacağının altını çizen Şengel, “Sınavı bir oyun üzere düşünün, bitene kadar mümkün olan en yüksek puanı toplamak oyunun misyonu olsun. Yapamadığınız sorulara fazlaca takılmayın, sonra yine dönmek için vaktiniz kalacaktır. Birkaç soruyu kaçırabilirsiniz ancak buna değil başarılı olmaya odaklanın. Unutmayın imtihanlar muvaffakiyetinizin belirleyicisi değil hedefinize ulaşmanızda birer yoldur” diyor.

İlginizi Çekebilir;  Bilgi Evleri'nde "Sıfır Atık" eğitimi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar