Haberm

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji
 4. »
 5. Siber sigorta tek başına çözüm olabilir mi?

Siber sigorta tek başına çözüm olabilir mi?

admin admin -
168 0

Siber güvenlik şirketi ESET, siber güvenlik uygulamalarına yatırım yapmadan siber sigortadan faydalanacağına inanan firmaların uğrayabilecekleri ziyanları gözden geçirmeleri gerektiğini paylaştı.  

 

Şirketlerin siber riskleri gün geçtikçe artıyor. Artan tehdit düzeyleri, genişleyen hücum yüzeyleri ve güvenlik becerilerindeki zafiyet birleştiğinde şirketler dezavantajlı hale geliyor. Potansiyel güvenlik ihlali mümkünlüğünün artmasına karşı birden fazla firma, sorumluluklarının kimilerini üçüncü parti yüklenicilere devretmenin yollarını arıyor. En düzgün siber güvenlik uygulamalarına yatırım yapmadan kolaylıkla siber sigortadan faydalanacağına inanan firmalar yanılıyor olabilir zira bu çeşit  yatırımlar yapmanın, zararın sigorta kapsamında karşılanmasının bir ön şartı olması niyeti giderek yaygınlaşıyor.

 

ESET, işletmelerin siber güvenlik sigortası yaptırması “hiçbir ziyan görmeden” kurtulmalarına yaramıyorsa, ne işe yarıyor sorusuna odaklanarak değerlendirmeleri gerektiğini paylaştı; kurumlar için yol gösterici bilgileri bir ortaya getirdi.

 

Siber sigorta nedir?

Genel manada siber sigorta, her büyüklükteki şirketin data ihlali ve sızıntılar sonucu ortaya çıkan finansal ziyanlardan korunmasına yardımcı olur. Poliçeye bağlı olarak siber sigorta şunları karşılayabilir: Potansiyel bir olay öncesi, kelam konusu taarruzlara dayanıklılığı artırmak için yapılacak değerlendirmelere, dikkatlice incelenerek belirlenen satıcılara ve bilgilere erişim. İhlal sonrası bildirim, isimli soruşturma, yasal hizmetler ve kriz idaresi uzmanlığı konusunda yardım. Şirkete karşı yasal masraflar ve tazminat talepleri için mali takviye. İşletmenin çalışmaya devam etmesi, dataların geri yüklenmesi ve gelir kaybının giderilmesi için yapılan harcamaların karşılanması.

 

Neden siber sigortaya gereksinim var?

Siber sigorta kesiminin 2029 yılına kadar 64 milyar ABD doları hacmine ulaşacak bir kesim olacağı kestirim ediliyor. Artan siber tehditler ve bunlarla bağlı maliyetlerin yanı sıra düzenleyici kuruluşların mevzuya daha ciddiyetle yaklaşımı, şirketleri riskle müsabaka ihtimalini en aza indirmek için denenmiş ve test edilmiş prosedürler aramaya itiyor.

İlginizi Çekebilir;  KOBİ'lerin yaptığı yedi bulut güvenliği hatası

 

Pandemi sırasında bulut ve dijital yatırımlarla birleşen hibrit çalışmaya geçiş, verimlilik ve iş süreçlerinin aktifliğinin artmasına yardımcı olurken tıpkı vakitte siber taarruz yüzeyini de artırdı. Yama uygulanmamış meskenden çalışma uç noktaları, yanlış yapılandırılmış bulut sistemleri ve taşınabilir kaynaklı tehditler buz dağının yalnızca görünen kısmı. 2022 yılında hazırlanan bir raporda kuruluşların %79’unun, çalışma uygulamalarında yapılan son değişikliklerin kuruluşlarının siber güvenliğini olumsuz etkilediğini düşündüğünü sav ediyor. Bir öbür çalışmada ise global kuruluşların %43’ünün atak yüzeylerinin “kontrolden çıkmaya başladığı” konusunda hemfikir. Taarruz yüzeyi birebir vakitte karmaşık tedarik zincirleri ve potansiyel olarak dikkatsiz çalışanlara kadar uzanıyor.   Örneğin, global şirketlerin tahminen %98’i, 2021 yılında tedarikçileri nedeniyle bir ihlal yaşamıştır. 

 • ABD’de 2022 yılında neredeyse rekor sayılara ulaşan kamuya bildirilen data ihlalleri yaşandı
 • 2022 yılında Birleşik Krallık’ta araştırmaya katılan kuruluşlarının beşte ikisi, geçmiş 12 ayda bir güvenlik ihlali yaşadığını bildirdi
 • Yine Birleşik Krallık’taki teknoloji ve iş dünyası önderlerinin çeyreğinden fazlası (%27) iş e-posta güvenliği (BEC) ve “hackleme ve sızdırma” taarruzlarının, %24’ü ise fidye yazılımların 2023 yılında artmasını beklediğini söyledi

 

Günümüzde önemli güvenlik olaylarının sayısı artmakla kalmıyor, bunların mağdurlara olan maliyeti de gün geçtikçe artıyor. 2021 yılında siber kabahat hadiselerinin FBI’ya maliyetinin 9,6 milyar ABD dolarına ulaştığı bildirilmişti. Bir yıl sonra ise bu sayı, %49 artışla, 10,3 milyar ABD dolarına ulaştı. Bu tabloda toplam, 2022’ye kadar olan beş yıl için 27,6 milyar ABD dolarına çıkıyor. 

 

Sigorta teminat kapsamı için ne yapılması gerekiyor?

Siber sigorta kesimi, son birkaç yılda bariz bir değişim geçirdi. Pandemi sırasında fidye yazılımı ihlallerindeki artışın akabinde birtakım argümanlar yayıldı. Birtakım bireylerin dolaylı olarak tehdit aktörlerini akın başlatmaya teşvik etmek konusunda bölümü suçlamasına yol açtı. Birçok yüklenicinin maruz kaldığı kayıplar, poliçelerde kimi değişikliklerin yapılmasına yol açınca prim oranlarında değerli bir artış ve kapsama alanında değerli oranda azalmaya neden oldu. Neyse ki fiyatlar artık dengeleniyor, bu nedenle poliçeler yine karşılanabilir hale geliyor. Bunun bir kısmı, daha fazla potansiyel müşteri talep eden daha detaylı poliçelere bağlı. Bu durum, siber sigortanın, son deva olmaktan tedbir almayı teşvik eden bir güvenlik ortağı olmaya yanlışsız evrilen rolünü görmemizi sağlamıştır. Hasılı, şirketlerin güvenlik denetimleri alanında en uygun uygulamalar ve siber hijyen tedbirlerini uygulamalarını zarurî kılan sigortacılar, siber risk idaresinde temelden güzelleşme gereksinimini tetikleyebilir. 

İlginizi Çekebilir;  Acer Yeni Predator Helios Dizüstü Oyun Bilgisayarlarını Türkiye'de satışa sundu

 

Poliçeye bağlı olarak bu tedbirler şunlardır:

 • Düzenli (ve saha dışı) bilgi yedekleme 
 • Güçlü, eşsiz parolalar ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanımı
 • Güvenlik açığı taraması ve otomatik risk tabanlı yama yönetimi
 • Siber güvenlik farkındalığı ile ilgili sistemli eğitim programları yapma
 • Uç nokta güvenlik yazılımı
 • Düzenli olarak test edilen olay müdahale planları
 • Saldırıların “etki alanını” en aza indirmek için kullanılan ağ segmentasyonu

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar