Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. QS Dünya Üniversite Sıralaması 2024’e DEÜ damgası

QS Dünya Üniversite Sıralaması 2024’e DEÜ damgası

admin admin -
151 0

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi, İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu “Quacquarelli Symonds (QS) 2024 Dünya Üniversiteleri” sıralamasında 501’inci sırada yer aldı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Araştırma Üniversitemizin akademik muvaffakiyetleri, dünyanın önde gelen kuruluşları tarafından tescilleniyor. Dünya çapında birinci 500 üniversite ortasına girme maksadımız doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz” dedi. 

 

Dünya genelinde 2 bin 963 yükseköğretim kurumunun değerlendirildiği ve 1503 üniversitenin sıralandığı “QS 2024 Dünya Üniversiteleri Sıralaması”na Türkiye’den 25 üniversite girmeye hak kazandı. Türkiye’nin saygın yükseköğretim kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), rekabetin ağır olduğu listede başarılı performansı ile iki yıldır mevcut pozisyonunu muhafazayı başardı. Geçtiğimiz günlerde Times Higher Education (THE) Asya Üniversiteleri Sıralaması 2023 Listesi’nde yükselişini sürdürerek 401-500 bandında yer alan DEÜ, elde ettiği başarılarla ülkemizin gururu oldu.

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, dünyanın en uygun üniversiteleri ortasında olma gayesiyle faaliyetler yürütüldüğünü kaydederek, “Araştırma Üniversitemizin akademik muvaffakiyetlerinin çıktılarını, dünyanın en güzellerinin sıralandığı listelerde görmek bizleri gururlandırıyor. Asya’dan Avrupa’ya birçok kıtada vizyonumuz ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu, ‘Dünya Üniversiteleri ortasında birinci 500’de yer almalı’ maksatları doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tıp Fakültemiz çağdaş teknolojiyle donatılan teknik altyapısı, alanında uzman akademik takımları ile kentimize ve bölgemize büyük hizmetler vermektedir. Bu muvaffakiyetin memleketler arası sıralama kuruluşlarınca takdir edilmesi, bizleri gururlandırmış, yeni muvaffakiyetler için ilham kaynağı olmuştur. Emeği geçen tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

YENİLİKÇİ VE İNOVATİF PROJELER

Dokuz Eylül’ün muvaffakiyetinin gerisinde, yenilikçi ve toplumları ilgilendiren milletlerarası projelerin bulunduğuna dikkati çeken Rektör Hotar, “Dokuz Eylül, akademik muvaffakiyetlerin yanında, yerli ve yabancı tüm toplumları ilgilendiren değerli çalışmalara, inovatif buluşlara imza atıyor. Dünyadaki birçok kuruluş tarafından takdir gören bu çalışmalar, Üniversitemizin muvaffakiyetlerinin tesadüf olmadığını ortaya koyuyor. Biz öğrencilerimize en uygun akademik eğitimi vermenin yanında, toplumsal yarar açısından hazırlanan projelere takviye veriyoruz. Üniversite – Toplum bütünleşmesi, başarımızın en değerli ögelerinden biridir” sözlerini kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Konserlere ayrılacak kaynak Ödemişli öğrencilere kırtasiye yardımı için kullanılacak

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar