Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Özel çocuklar için 100 özel sınıf

Özel çocuklar için 100 özel sınıf

admin admin -
153 0

Kent genelinde hayata geçirdiği birçok projede çocukların hoşça vakit geçirip eğlenmesini sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, eğitimde de çocukları önemsiyor. Bu kapsamda özel eğitim gereksinimi olan bireylere sunulan eğitim hizmetlerinin niteliğini artırmak, eğitimde fırsat eşitliği prensibini hayata geçirmek ve çocukların toplumsal gelişimlerini destekleyerek toplumsal yaşama ahenklerini arttırmak için çalışmalar tüm süratiyle devam ediyor. 2022-2023 eğitim öğretim periyodunda özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik Kocaeli’nin 12 ilçesinde 72 okula toplamda 100 özel sınıfın alt yapısını yenilenirken tabanı uygun olmayan sınıflar ise uygun hale getirilerek eğitime hazır hale getirildi.

 

4 FARKLI KÜMEDE SINIFLAR HAZIRLANDI

Engelli bireylerin kümelerine nazaran hazırlanan sınıflarında, hafif otizm, hafif zihinsel, orta zihinsel ve orta ağır zihinsel olmak üzere engelli öğrencilerin toplumsal gelişimlerini destekleyerek toplumsal yaşama ahenklerini arttırmak ve üretken bireyler olabilmelerini sağlamak amaçlanıyor. Bu kapsamda özel eğitim okullarının özel sınıfları Ulusal Eğitim Bakanlığınca belirlenmiş olan standartlara en kısa müddette ulaştırmayı hedefleniyor.

 

12 İLÇEDEKİ 72 OKULA 100 ÖZEL SINIF

Kocaeli’de toplamda12 ilçede 72 okula 100 özel sınıfın hazırlandığı çalışmada, sınıfların alt yapısını yenilendi. Çalışma dahilinde elektrik aksamı ile ilgili sorunu olan sınıfların elektrik kabloları çekildi, aydınlatmaları yenilenerek LED lambaları takıldı. Sınıfların badana ve boyaları yapılarak görsel hoşluk katıldı. Ayrıyeten sınıflarda öğretmen dolabı, masa, gereç dolabı, öğrenci sıra ve sandalyeleri, armut oturma koltukları ve yer minderleri yenilenmesi gerçekleştirildi.

 

ÖZEL EĞİTİM İÇİN HERŞEY HAZIR

Öğrencilerin daha pedagojik bir ortamda eğitim almaları için rehberlik araştırma merkezindeki uzman eğitimciler ile birlikte çalışılıp eğitim gereçleri, öğrencilerin ve özel eğitim öğretmenlerinin hizmetine sunuldu. Yeniden öğretmenlerin sınıflarını daha aktif kullanmaları için monitör ve bilgisayar, renkli yazıcı, bluetooth hoparlör ve her bir sınıfa 3D sanal gözlük temin edildi. Böylelikle Büyükşehir, eğitimlerin daha verimli olması için tüm eksikleri noksansız bir biçimde tamamlamış oldu.

İlginizi Çekebilir;  Çocukların okul başarısını artırmanın 5 yolu

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar