Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Meta Spark Hackathon sanat ve teknoloji dünyasını bir araya getirdi

Meta Spark Hackathon sanat ve teknoloji dünyasını bir araya getirdi

admin admin -
153 0

İstanbul, 25 Haziran 2023 – Meta’nın, Euromersive Türkiye, Raptor Dance Studios, Lun Family Company, XREventist ve Hub21 iş birliğiyle gerçekleştirdiği Meta Spark Hackathon, sanat ve teknoloji dünyasının bir ortaya gelerek yaratıcı bir atmosfer oluşturduğu unutulmaz anlara sahne oldu. 24 Haziran’da Facebook İstasyon’da gerçekleştirilen aktiflik, sanat ve teknolojiye ilgi duyan yetenekli insanları bir ortaya getirdi. Aktiflikte, Ecem Dilan Köse ve Ahmet Rüstem Ekici’nin Meta Open Arts kapsamında Facebook İstasyon için ürettiği AR entegrasyonlu sanat yapıtları birinci defa halka açılarak sergilendi. Hackathon iştirakçileri da bu eserler üzerinden yarattıkları AR filtreleri sergileme fırsatı buldu.

Etkinlik öncesinde Meta, 17 Haziran 2023 tarihinde Facebook İstasyon’da düzenlediği Meta Spark eğitimleri ile iştirakçileri hackathon aktifliği için hazırladı. Dijital sanatçı ve akademisyen Dr. Öğr. Üyesi İrem Çoban ile YTÜ Reality Lab’in kurucusu ve yöneticisi Doç. Dr. Ertan Toy tarafından verilen eğitimler, Meta Spark platformunun nasıl kullanıldığını öğrenmek isteyenlere yol gösterdi.

Meta’nın konut sahipliği yaptığı aktiflik kapsamında iştirakçiler, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Vakit İçinde Tiyatro temaları altında ünlü sanatkarların yapıtlarına Meta Spark ile hayat verdiler. İştirakçiler, aktiflik boyunca üretilen eser ve filtreleri #MetaSparkla ve #MetaSparkHackathon etiketleri ile toplumsal medyada paylaştı.

Meta Spark Hackathon, Meta Türkiye Ülke Yöneticisi Prensip Toptaş’ın açılış konuşmasıyla başladı. Toptaş, AR efektlerini destekleyen Meta Spark platformu ile oluşturulan, dijital ve fizikî dünyaları bir ortaya getiren AR tecrübelerinin sanat dünyasına sağladığı kıymeti vurguladı. Dünya genelinde ise 190 ülkede erişim sağlanabilen Meta Spark sayesinde, ayda 750 milyondan fazla kişinin Meta uygulamaları ve aygıtları üzerinde AR efektlerini kullandığını lisana getiren Toptaş, aktiflikte birbirinden yaratıcı yapıtları görmek için sabırsızlandığını belirtti. Ayrıyeten, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, karma gerçeklik ve genişletilmiş gerçeklik teknolojilerinin sanatkarlara ve içerik üreticilerine yeni fırsatlar sunduğunu söz etti.

İlginizi Çekebilir;  Turizm ve etkinlik sektörünün devleri ACE of MICE ile 12. Kez bir araya geldi.

Meta Open Arts sanatkarları Ecem Dilan Köse ve Ahmet Rüstem Ekici, konuşmalarında sanatçı ve içerik üreticisi olmak isteyenlere tavsiyeler vererek Meta’nın  bu alanda sunduğu avantajlara değindi. Ecem Dilan Köse, dijital ve organik ortasındaki bağdan esinlenen “Nest” isimli çalışmasında, yapıtında yer alan varlığa AR entegrasyonu sayesinde hayat verdi. Sanatçı bu yapıtıyla, farklı gerçekliklerin nasıl hayat bulabileceğini ve kişiselleştirilebileceğini ortaya koyarken, bu bağlamlar ortasında bir ortada yaşamanın artırılmış gerçeklik ile mümkün olduğunu gözler önüne serdi. Ahmet Rüstem Ekici’nin ‘Proscenium’ isimli yapıtı, AR entegrasyonu sayesinde etrafla etkileşime geçebilen bir çerçeve oluşturdu. Bu sayede yapıtı deneyimleyen herkes performansın bir kesimi olma fırsatını yakaladı. Bu çalışma, yeni jenerasyon AR içerik üreticilerini Meta Spark’ın sanat ve teknolojiyi bir ortaya getiren imkanlarıyla buluşturdu.

Meta Creators of Tomorrow’da yer alan sanatçı Meltem Şahin, Prof. Dr. Hatice Öz Pektaş, dijital sanatçı ve akademisyen Murat Fırat, XR sanatkarı Seher Kış ve multidisipliner sanatçı Aylin Taslak’tan oluşan heyet grubu, aktifliğin sonunda üretilen filtreleri kıymetlendirdi ve temaları en düzgün biçimde yansıtan dört filtreyi seçti. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği temasında Zeynep Kalaycıoğlu ve Barış Can Bilgin’in, Vakit İçinde Tiyatro temasında ise Düş Baraz ve Ali Kemal Çakırca’nın AR çalışmaları mükafata layık görüldü. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar