Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Kreş öğrencileri İmamoğlu’yla birlikte mezuniyet şapkalarını fırlattı

Kreş öğrencileri İmamoğlu’yla birlikte mezuniyet şapkalarını fırlattı

admin admin -
164 0

İBB’nin örnek toplumsal belediyecilik projesi Yuvamız İstanbul kreşlerinden 1.205 çocuk mezun olarak ilkokula adımlarını attı. Mezuniyet merasimine katılan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, çocuklarla birlikte müzikler söyledi, mezuniyetlerin klasikleşen seremonisi yaparak çocuklarla şapka fırlattı. Konuşmasında cumhuriyetin her vatandaşına eşit fırsatlar veren rejim olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Onun için bu değişimi yarattık. Onun için bu değişimin bugünkü tomurcukları olan bu hoş çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Yolları açık olsun. Cumhuriyeti bize sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’e layık çocuklar olsunlar. Memlekete layık çocuklar olsunlar. Annelerine, babalarına layık çocuklar olsunlar” tabirlerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) eğitimde fırsat eşitliği prensibiyle hayata geçirdiği ve yaygınlaştırdığı ‘Yuvamız İstanbul Projesi’, 2022-2023 döneminin mezunlarını verdi. Okul öncesi eğitimlerini tamamlayan çocuklar için Yenikapı Aktiflik Alanında şenlikli, müzikli; dans ve jonglör şovlu mezuniyet merasimi düzenlendi. Yuvamız İstanbul Çocuklarını İlkokula Uğurluyor etkinliğinde çocuklarla bir ortaya gelen İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “Çok hoş bir temennidir Allah zihin açıklığı versin diye. İnşallah onların ömürleri boyunca zihinleri açık, fikirleri açık. Birebir vakitte özgürce bir ortamda yaşamalarını yürekten diliyorum” temennisinde bulundu.

İBB’YE YAKIŞANI YAPTIK

“Koca bir kentte fırsat eşitliğini sağlamak, İstanbul’un kreşi olmayan bir semti bırakmamak ve bu mevzuda öncü olmak elbette İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yakışırdı” diyen İmamoğlu, fırsat eşitliği için çıktıkları yolda birinci meyveleri toplamaya başladıklarını söyledi. İlkokula başlayacak çocuklara “Yolları açık olsun” temennisinde bulunan İmamoğlu, şöyle devam etti:

“İstanbulluların buna çok daha fazla gereksinimi var. Biz çocuklarımızın bu gereksinimini karşılamak için hiç gaz kesmeyeceğiz. Göreceksiniz şu anda 57 olan etkin kreş sayımız süratle büyüyecek. İnşallah 150 sayısına süratle ulaşacak. Kaldı ki şu an alanda hazır olan kreşlerimiz var. İnşaatı devam eden ve tamamlanmak üzere olanlar var. Olağan ki inşaatı başlamak üzere olanlar da var. Yuvamız İstanbul Aktiflik Merkezlerimizin özelliği şu; yalnızca oradaki çocuklarımıza eğitim vermiyor. Birebir vakitte bulundukları mahallelere güç katıyor. Yalnızca burada eğitim alan çocuklarımızla da hudutlu değil. Mahallede açtığımız o çağdaş güçlü yapılarında, bahçeleriyle birlikte etkinlikler yapıyor. Hem anne babalara hem de başka çocuklara hafta sonu dahil eğitimler vererek güçlü bir süreci yürütmüş oluyor. Bu merkezlerimizde çok değerli kurumlarımızın katkıları var. Boğaziçi Üniversitesi, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), İstanbul Koordinatörlüğü’nde sürece katkı sunuyorlar. 57 merkezimizde 5 bin 171 kapasiteyle şu anda eğitimine devam eden kreşlerimiz bugün de inşallah ilkokula yollayacağı öğrencilerle bir arada 1.205 öğrenciyi bu seyahatte bir nevi mezun etmiş oluyor. Dün itibariyle karnesini alan çocuklarımız var. Kucaklıyorum, muvaffakiyetler diliyorum.”

İlginizi Çekebilir;  HRÜ Uluslararası Öğrenci Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

ÖZGÜR FİKİRLERİNİ VE O YARATICI TARAFLARINI GÜÇLENDİRİRSEK… 

Kreşler üzere çağdaş ve eşitlikçi bir bakışla hayatın değiştirilebileceği söyleyen İmamoğlu, “Çocuklarımıza en yeterli eğitim imkanlarını hem kozmik bazda hem de ulusal kıymetleriyle birlikte sunabildiğimiz   merkezlerin varlığı, okul öncesinden başlayarak  üniversiteye kadar çocuklarımızı ve gençlerimizi baskı altında tutarak değil, muhakkak özgür fikirlerini ve o yaratıcı taraflarını güçlendirirsek ülkemiz icatlarla dolu, başarılarla dolu geleceği yakalayan 21. yüzyılda cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında çok üstün başarılara imza atarlar” dedi. 

“CUMHURİYET KİMSESİZLERİN, KİMSESİDİR”

“Bunun önündeki pürüzleri kaldırmalıyız” diyen İmamoğlu, şu sözlerle konuşmasını tamamladı:

“Cumhuriyet çok pahalıdır. Cumhuriyet kimsesizlerin, kimsesidir. Cumhuriyet yöneticilerin haddini bildiği rejimdir. Cumhuriyet, insanlarını eşitleyen rejimdir. Cumhuriyet bayanına, erkeğine ülkesinde yaşayan her vatandaşına eşit fırsatlar veren rejimdir. Cumhuriyet, 86 milyon beşerinin bu ülkenin tapusuna eşit hissedar olduğu bir sistemdir. İşte biz bu duyguyu güçlendirmek için bu adımları attık. Onun için bu değişimi yarattık. Onun için bu değişimin bugünkü tomurcukları olan bu hoş çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Yolları açık olsun. Cumhuriyeti bize sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’e layık çocuklar olsunlar. Memlekete layık çocuklar olsunlar. Annelerine, babalarına layık çocuklar olsunlar. Başarılı olsunlar. Ve biz bugün diyelim ki evet biz oradaydık. Bunun başlangıcını yapmıştık. Daima birlikte başarmıştık işte onların ortasından dünyanın en başarılı bilim insanları, başarılı öğretmenler, başarılı mühendisler, başarılı işçiler ve politikler çıktı diyelim.”

YUVAMIZ İSTANBUL HAKKINDA

İBB Toplumsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bünyesindeki Yuvamız İstanbul, beşere hürmet, kente itina yaklaşımıyla kreş ailelerinin ve çocuklarının okul öncesi eğitimde fırsat eşitliğini yakalamalarını sağlıyor. “150 Mahalleye 150 Kreş” sloganı ile yola çıkan Yuvamız İstanbul, sosyoekonomik olarak en dezavantajlı bölgelerde başlayarak birinci etapta 2020–2021 eğitim devrinde açılan 20 Çocuk Aktiflik Merkezi ile hizmet sundu.   2021–2022 eğitim periyodunda açılan 12 yeni merkez ve 2022–2023 eğitim periyodunda açılan 25 yeni merkez ile toplam 57 merkezde kreş çocuklarına eğitim veriliyor. Mevcut kapasitesi ise 5.171 öğrenci.

İlginizi Çekebilir;  uzuv kaybı yaşayan Depremzede çocuklara ücretsiz robot eller sağlanmaya başladı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar