Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kariyer ve Anne Olma Hayali Bir Arada: Yumurta Dondurma İle Kontrol Sizde!

Kariyer ve Anne Olma Hayali Bir Arada: Yumurta Dondurma İle Kontrol Sizde!

admin admin -
68 0

Meslek ve Anne Olma Hayali Bir Ortada: Yumurta Dondurma İle Denetim Sizde!

Yumurta dondurmak nedir?

Günümüzde azalmış yumurta kapasitesi, ilerleyen yaş yahut yumurtalıkların ziyan görebilme mümkünlüğü olan durumlarda yumurtalıkların uyarılarak elde edilen yumurtaların dondurulması, gelecekte istenildiği vakit tüp bebek tekniği ile kullanılması için saklanmasına “yumurta dondurma” denilmektedir.

Özellikle meslek nedeniyle çocuk sahibi olmayı erteleyen bayanlar için anne olmalarına baht tanıyor!

Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılında yayınladığı yönetmelik ile birtakım özel şartlarda, bayanların doğurganlığının korunması için yumurta dondurulmasına müsaade verilmiştir. Kısırlığa yol açabilen radyoterapi, kemoterapi üzere kanser tedavisi öncesi üreme kapasitesinin korunması, yumurtalıkların rezervinin azalmasına yahut kaybolmasına yol açabilecek cerrahi operasyonlar öncesi, ailesinde erken menopoz hikayesi olması ve yumurtalıkların alınmasını gerektiren bir hastalık varlığında yumurta dondurulma süreci yapılabilir. Lakin şu andaki yönetmelik gereği evli bayan yumurta donduramaz, embriyo dondurabilir

Birçok avantajı var!

Yumurta dondurma sürecinin en büyük avantajı çeşitli sebeplerle evliliği ertelemiş yahut çalışma hayatında mesleği nedeniyle bebek sahibi olmayı ertelemiş, ilerlemiş yaştaki bayanlar için anne olabilme talihini sürdürmeyi sağlamasıdır.

Doğacak bebeğe ziyan vermiyor!

Âdetin 2-3. günü yumurta uyarılması tedavisine başlanması ülküdür. Ancak kimi özel durumlarda kanser tedavisi üzere süreç gören bayanlarda farklı uygulamalar da yapılabilir. Yumurta dondurma sürecinde yaklaşık 10-15 gün süren ilaç tedavisi ile yumurtalıklar denetimli formda uyarılarak, anestezi altında yumurta toplama süreci yapılır. Yumurta toplama süreci hastanın durumuna nazaran vajinal yahut karından genel anestezi altında yapılır, hastalar ağrı hissetmezler. Bu süreç sonrasında toplanan yumurta hücreleri süratli dondurma tekniği ile dondurulur. Dondurulan yumurta hücreleri -196 C de sıvı nitrojen içeren özel saklama tanklarında 5 yıl mühletle saklanabilir. 5 yıldan daha uzun mühlet uzatmak istenilirse Sıhhat Bakanlığı onayı gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Prof. Dr. Attar: "PKOS Hastaları Doğru Tedaviyle Çocuk Sahibi Olabilir"

Yumurta dondurma süreci doğacak bebeğe ziyan vermez. 1986 yılında dondurulmuş oositlerle yapılan birinci tüp bebek denemesinden bu yana binlerce sağlıklı canlı doğum gerçekleştirilmiştir. 35-38 yaş altında 8-10 olgun yumurta dondurulması kâfi iken 40 yaşın üstünde daha fazla olgun yumurta gerekmektedir. Bundan ötürü sürecin birkaç defa yapılması gerekebilmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar